facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Tylko w GÓRACH

Sfinks – droga klasyczna oraz historia eksploracji

Rok temu zaczęliśmy się przymierzać do wyjazdu do Peru. Przeglądaliśmy sterty górskich czasopism, robiliśmy tłumaczenia opisów z hiszpańskiego. Żeby nie być zaskoczonym – tak jak na Fitz Royu, gdzie mieliśmy błędne opisy z czasopism wspinaczkowych – porównywaliśmy schematy z różnych źródeł. 

 
 
 

300 metrów niespełnionych marzeń – Zimowa wyprawa na Shisha Pangme

Pomysł na zimową wyprawę na najniższy ośmiotysięcznik zrodził się już dawno i to niezależnie w głowach kilku osób. Początkowo Shisha miała być potraktowana jako trening przed zimowym K2. Szybko można się pod nią dostać, nie trzeba zdobywać takiego morza pieniędzy jak na bardziej „prestiżowe” ośmiotysięczniki, a była nie zdobyta do tej pory zimą. Dopiero 14 stycznia 2005 r. o 13:15 czasu nepalskiego Piotr Morawski i Simone Moro stanęli na szczycie.

 
 
 

Wschodnia ściana Dhaulagiri po polsku

Wschodnia Dhaulagiri to ważna ściana w historii polskiego himalaizmu, na której swój ślad zostawiły dwie spośród najwybitniejszych postaci z pokolenia naszej alpinistycznej „złotej ery”: Wojciech Kurtyka i Krzysztof Wielicki. Na miano paradoksu zasługuje więc fakt, że do dzisiaj nie doczekaliśmy się w polskiej literaturze topo z prawidłowym wrysowaniem przebiegów przejść zespołu angielskiego-francusko-polskiego z 1980 roku i samotnej wspinaczki Krzysztofa Wielickiego, która miała miejsce dziesięć lat później. W związku z tym, że nie w do końca skorzystałem z okazji, aby naprawić tę sytuację w książce Krzysztof Wielicki: mój wybór, czynię to na łamach GÓR. 

 
 
 

Związani liną – czyli rzecz o porozumieniu i zaufaniu - Vademecum Psychologa

Ważne są relacje między ludźmi, którzy współpracują. Nie muszą się kochać i przyjaźnić, ale muszą wiedzieć, że mogą na siebie liczyć w każdym momencie. Jestem w stanie zaryzykować stwierdzenie, że niepowodzenie niektórych wypraw mogło mieć swoje źródła w braku wzajemnego zaufania i braku odpowiedniej komunikacji.

 
 
 

John Gill – Ojciec Boulderingu

John Gill jest postacią szalenie inspirującą. „Ojciec bulderingu”, pierwszy wspinacz, który zaczął używać magnezji, wprowadził do wspinania elementy gimnastyki i treningu z prawdziwego zdarzenia, zaczął stosować kontrolowane przechwyty dynamiczne, autor pierwszej skali bulderingowej, wreszcie prawdziwy teoretyk i filozof wspinania. 

 
 
 

Chroń swoją głowę... z głową!

Ochrona głowy to priorytet podczas wszelkich aktywności górskich i outdoorowych. Czym powinien się charakteryzować dobry kask do wspinania, na narty i rower? Czy są modele uniwersalne? Jak wybrać i dopasować kask? Poniższa fotoporada pomoże wam znaleźć odpowiedzi na te i inne pytania.

 
 
 

Wspinaczka niepełnosprawnych

Wspinaczka kojarzona jest zwykle z niebezpieczeństwem, wysiełkeim i sprawnością fiyczną. Istnieją jednak także formy dostępne dla osób niepełnosprawnych.

 
 
 

Przejście jednego z najdłuższych lodowców świata

CZTERDZIEŚCI CZTEROTYSIĘCZNIKÓW, czyli przejście jednego z najdłuższych lodowców świata – INYŁCZEKU POŁUDNIOWEGO. Popularność Piku Lenina powoduje, iż atmosferę w bazie głównej możemy nazwać co najmniej zatłoczoną. 

 
 
 

KOLOSY (za rok) 2016 przyznane

Trzy dni podróżniczego święta – spotkanie ludzi outdooru w Gdyni tradycyjnie już okazało się pełne pozytywnej energii. Fenomen Kolosów polega też na tym, że na prezentacje wypraw przychodzą tłumy, jakich nie powstydziłby się koncert gwiazdy rocka. Ale w gdyńskiej hali to podróżnicy są autentycznymi gwiazdami. Trzeba przyznać, że mogąc przez trzy dni obserwować niekończący się pochód uśmiechniętych i pełnych pasji ludzi oderwaliśmy się nieco od rzeczywistości ;). Chwilo trwaj…

 
 
 

Najlepsza okładka GÓR w historii

Głosowanie na najlepszą okładkę GÓR na przestrzeni 25 lat istnienia magazynu zakończone! Dziękujemy za wspólną zabawę. Jak widać poniżej zdecydowanie podobały się wam okładki „zimowe”:-)

 
 
 

Nowy numer magazynu GÓRY

GÓRY numer 1/2017 (254) 

Jedną z coraz mocniej zauważalnych tendencjina outdoorowym rynku jest to, że producenci zaczynają specjalizować się w ekwipunku dedykowanym do krótkotrwałych aktywności. To niestety zgodne z logiką, bo jaki jest sens produkowania na przykład sprzętu turystycznego na wielodniowe włóczęgi, skoro statystycznie klienci mają coraz mniej wolnego czasu i na tego typu przyjemność mogą przeznaczyć jeden dzień… w tygodniu? 

 
 
 

GÓRY Na Kolosach

Zapraszamy na stoisko GÓR podczas festiwalu Kolosy. Już w najbliższy weekend (10-12 marca) spotkamy się nad morzem –  z dala od gór, za to w górskich klimatach, czyli na podróżniczym festiwalu Kolosy.

 
 
 

Pirin

Góry Pirin wznoszą się w południowo-zachodniej części Bułgarii między dolinami rzeki Strumy (Струма) na zachodzie i Mesty (Места) na wschodzie, przełęczą Predeła (Предела) (1140 m n.p.m.) na północy i przełęczą Pariłskata Sedłowina (Парилската Седловина) (1170 m n.p.m.) na południu i ciągną się w kierunku północno-zachodnim i południowo-wschodnim

 
 
 

Góry, gdzie pieniądze są zbędne

Jedni w górach szukają sportowych wyzwań, inni całkowitego odklejenia się od rzeczywistości. Tylko czy w Europie są jeszcze takie miejsca, gdzie można poszwendać się w starym, dobrym stylu: bez rezerwowania miejsc w schroniskach, płacenia majątku za wrzątek, bez natrętnego towarzystwa krzykliwych wycieczek?

 
 
 

GÓRY na festiwalu Wondół

Już w najbliższy piątek (3.03-5.03) rozpoczyna się festiwal Wondół Challenge. Oczywiście, nie mogło nas tam zabraknąć, dlatego koniecznie wstąpcie na nasze stoisko. 

 
 
 

Biełucha

W rozległej grupie górskiej jaką jest Ałtaj, wyróżnia się kilka podjednostek: Ałtaj Właściwy – na terenie Rosji i Kazachstanu, Ałtaj Mongolski – na terenie Mongolii i Chin oraz Ałtaj Gobijski – w Mongolii.

 
 
 

Numer 254 dostępny w czytnikach online!

Drukowana wersja już wkrótce!

 
 
 

Bezpieczeństwo lawinowe

Szczególnie niebezpieczny jest pierwszy dzień dobrej pogody po utrzymujących się złych warunkach. Długotrwałe mrozy również przedłużają wysoki stopień zagrożenia. Niebezpieczne są także odwilże, kiedy ocieplenie jest znaczne...

 
 
 

Marcin "Yeti" Tomaszewski już w poniedziałek w Dużym Formacie

Już w poniedziałek 27 lutego, w dużym formacie będziecie mogli znaleść arcyciekawy wywiad autorstwa Dominika Szczepańskiego. Bohaterem wywiadu będzie Marcin "Yeti" Tomaszewski.

 
 
 

Kącik Tatrzańskiego Turysty - Kończysta

Wybitny i jeden z najwyższych szczytów w Tatrach Wysokich (Słowacja). Jest najwyższym wzniesieniem długiej bocznej Grani Kończystej, która odgałęzia się od Zmarzłego Szczytu ku południowi i oddziela od zachodu Dolinę Batyżowiecką od Doliny Złomisk i Doliny Stwolskiej od wschodu.

 
 
 
 
...
31
...
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com