facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Tylko w GÓRACH

W zimowym numerze GÓR: skiturowy trawers Tatr Wysokich

Kilkudniowe tury w wysokogórskim terenie, połączone z niespiesznym przemieszczaniem się od schroniska do schroniska, zazwyczaj kojarzą się z wyjazdem w Alpy. Jednak równie piękną przygodę można przeżyć w Tatrach! 

 
 
 

Meksyk - Zjazd z Gwiaździstej Góry

Na narty do Meksyku? Brzmi dziwnie. Tym bardziej, jeżeli wyrusza się z zaśnieżonego Zakopanego. Cel był jednak kuszący – pierwszy polski zjazd narciarski z Pico de Orizaba (5640 m n.p.m.), najwyzszego wulkanu Ameryki Północnej.

 
 
 

Zagraniczne przewodniki wspinaczkowe tylko u nas!

Arco, Finale Climbing, Marmolada, Dolmity, Sul confine oraz wiele innych przewodników wspinaczkowych jest u nas dostępnych. Zagraniczne książki są pełne topo, zdjęć oraz opisów napisanych w większości w języku angielskim. 

 
 
 
 
 

GÓRSKI DOM BEZ KULTURY – na koniec – historia obrazkowa

20 października na profilu Górski Dom Kultury pojawiło się widoczne poniżej zdjęcie. Po obrazkach z paragrafami i megafonami administratorzy postanowili udostępnić ilustrację zachęcającą do lewatywy. Jest to doprawdy trafny wybór, ponieważ treści zamieszczane na tym profilu od dawna przywoływały takie właśnie skojarzenia. Proponujemy GDK ustawienie widocznego kadru jako zdjęcie profilowego – pasuje jak ulał. Przyjrzymy się jednak fragmentowi komentarza do niego: „Uwaga: kasujemy posty, blokujemy interlokutorów […]”. Co skłoniło Górski Dom Kultury do jawnego przyznania się do chwytów, które po kryjomu stosuje od dawna (równocześnie sugerując takie praktyki i zarzucając tchórzostwo tym, którzy wcale się do nich nie uciekają). Prześledźmy tę historię.

 
 
 

Moja Gra o tron - Wojciech Kurtyka

Wojtek Kurtyka został poproszony o napisanie tekstu promującego jego biografię – Sztukę wolności autorstwa Bernadette McDonald. Zwierz nie byłby jednak sobą, gdyby podszedł do tego zadania w konwencjonalny sposób. Przeczytajcie jego wersję Gry o tron.

 
 
 

Klasyki Jury - NIENASYCENIE VI.4+/5, Dupa Słonia

Przedstawiamy kolejny film z naszej serii Klasyki Jury. Przechwyty prezentuje Aleksander Olszok.

 
 
 

GÓRSKI DOM (BEZ) KULTURY – apel wydawców, redakcji i organizatorów festiwali górskich

Poniższy tekst nie powstałby, gdyby na horyzoncie naszej górskiej publicystyki nie pojawiło się groźne zjawisko, które najbardziej panoszy się na prowadzonym na Facebooku blogu Górski Dom Kultury. Siła napędowa tego medium, Beata Słama, od około dwudziestu lat znana jest jako recenzentka górskich książek, zawodowo zajmując się także redakcją. Wnikliwi czytelnicy środowiskowych czasopism i portali wiedzą, że Beata Słama w swoich tekstach zazwyczaj koncentruje się na ewentualnych błędach czy niedociągnięciach, konsekwentnie spychając na dalszy plan dobre strony omawianych pozycji lub wydarzeń. Od czasu, gdy dysponuje „własnym miejscem w sieci”, stosowanie przez nią tej metody osiągnęło niespotykaną skalę, poszerzył się również repertuar nieczystych chwytów wykorzystywanych przez recenzentkę.

 
 
 

VI.5: Epitafium Nowej Fali

Historia stopnia VI.5 w skałkach - tekst Piotra Korczaka sprzed wielu lat... Magazyn GÓRY

 
 
 

15 wyjątkowych miejsc w Beskidach i Pieninach, które powinien odwiedzić każdy miłośnik fotografii. Część 1/3

Karpaty są wyjątkowymi górami z różnorodnością krajobrazową przypominającą Alpy. Rzadko jednak osiągają wysokość 2500 m n.n.p. Ciągną się blisko 1500-kilometrowym łukiem przez terytorium ośmiu państw (Austria, Czechy, Słowacja, Węgry, Polska, Ukraina, Rumunia, Serbia), stanowiąc gratkę dla niejednego podróżnika. Osobiście uważam, że polskie Karpaty są najpiękniejszym regionem naszego kraju. Przez lata wędrowałem z namiotem górskimi szlakami, co pozwoliło mi doskonale poznać teren. Tu właśnie stawiałem pierwsze kroki nie tylko w życiu, ale również w fotografii. Mimo tego, że spora liczba ludzi najbardziej ceni sobie Tatry lub Bieszczady, chciałem skupić się na trochę mniej znanych, jednak równie pięknych regionach polskich Karpat jakimi są Beskidy. 

 
 
 

Wycie kojota

South Seas zaczęła mówić do mnie wbrew kawiarnianym poradom i rekomendacjom. Jakoś tak sama z siebie prosiła się o przejście swoją długością, dzikością linii i przewieszeniem.

 
 
 

Zachodni Filar Jannu – pokonywanie siebie

Wraz z upływem czasu zaczynasz rozumieć, że nie ma żadnych granic. Wszystkie one są tylko wytworem naszego umysłu. Dokonywany wybór pozostaje w nas i od niego zależy cała nasza przyszłość.

 
 
 

GÓRY (numer 257) – trekking w Breheimen i Reinheimen

W kolejnym odcinku naszego cyklu „góry, gdzie pieniądze są zbędne” proponujemy trekking w jednym z droższych krajów naszego kontynentu – w Norwegii. O tym, że kontakt z naturą i urlop spędzony z plecakiem może być tani w każdym zakątku świata przekonuje Katarzyna Nizinkiewicz.

 
 
 
 
 

Marko Prezelj - niepewność jest esencją alpinizmu

Marko Prezelj jest jedną z największych postaci współczesnego alpinizmu. Celowo nie piszemy o „gwieździe”, gdyż to określenie zwyczajnie nie pasuje do Słoweńca. Nie należy on bowiem do wspinaczy, którzy regularnie pojawiają się na okładkach czasopism. Jeżeli zaś chodzi o zdjęcia, to raczej występuje jako ich autor niż bohater.

 

 


 
 
 

Alex Honnold – w GÓRACH 257

Dawno temu na starej, nieistniejącej już ścianie Renisportu spostrzegłem siedzącego samotnie faceta, który żywcem (nomen omen) przypominał Alexa. Nie wytrzymałem, podszedłem do niego i zagadnąłem:

— Stary, mówił ci ktoś, że wyglądasz jak Alex Honnold?

— Sorry... – odpowiedział „przypominający Alexa” Alex.

 
 
 

Patxi Usobiaga – w najnowszym numerze GÓR

Po niedawnym prowadzeniu Project Hard 9c akcje Adama Ondy ostro poszybowały w górę. A kto jest ich głównym udziałowcem? Facet, który skrywa się za mocno powiększoną muskulaturą Czecha…oraz za sześciopakiem Chrisa Sharmy – Patxi Usobiaga. Gość tegorocznego Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju, z którym wywiad znajdziecie w najnowszych GÓRACH.

 
 
 

Oli, Nico i Sean – w GÓRACH 257

Nico Favresse, jego młodszego brat Olivier oraz ich najlepszy kumpel, Sean Villanueva – oto podstawowy skład ekipy, która wsparta silnymi, wspinaczkowymi łapskami Ben Ditto oraz strzelbą Boba Sheptona, dwukrotnie wyruszyła na żeglarsko-bigwallowe przygody we fjordach Grenlandii i Ziemi Baffina.  

 
 
 

Wojtek Kurtyka o książce "Zapisany w kręgach" - nowość Góry Books

Wkrótce ukaże się nowość wydawnictwa Góry Books: Zapisany w kręgach Marka "Regana" Raganowicza. Jednym z pierwszych czytelników książki był sam Wojtek Kurtyka. Przeczytajcie jego mini-recenzję!

 
 
 

Adam Ondra – w najnowszym numerze GÓR

Historie wielkich sportowców rozpoczynają się zazwyczaj w czasach ich dzieciństwa. Przyszły gwiazdor już wtedy, w ten czy inny sposób, objawia swoją wyjątkowość. Wygląda więc na to, że biografia Adama Ondry jest boleśnie banalna – już w czasach wczesnej podstawówki zostawił w tyle wszystkich swoich rówieśników i bez kompleksów kosił drogi będące wyzwaniem dla każdego dorosłego mistrza skały.

 
 
 
 
...
27
...
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com