facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2012-02-22
 

Honnold i Stanhope na Wielkim Białym Tronie

Amerykanie Alex Honnold i Will Stanhope powtórzyli drogę Pan-American oraz Giraffe na wybitnej ścianie El Gran Trono Blanco (Wielki Biały Tron) w Meksyku.
Wyprawa, w której skład wchodzili jeszcze Paul McSorely i fotograf Andrew Burr, wzięli na cel na prawie nieznany masyw El Gran Trono Blanco w meksykańskim rejonie Baja California. Łącznie wspięli się na dwie drogi: Pan-American i Giraffe.

r

Ściana El Gran Trono Blanco. Fot. Andrew Burr

Pan-American została uklasyczniona przez Paula Pianę i jego żonę w 1994 roku. Od tego czasu prawdopodobnie nie miała żadnego klasycznego przejścia. Alex przeszedł prawie wszystkie wyciągi klasycznie (oprócz jednego w zacięciu wycenionym na 5.12+ (7b). Podczas drugiej próby nie było już żadnych problemów). Parę dni później wspinacze dodali wariant końcowy zasugerowany przez Paula Pianę.

Kolejna z linii Giraffe jest historyczną hakową linią wyznaczoną w 1970 roku przez zespół: John Long, Billy Westbay i Hugh Burton. Droga wyceniona na 5.10 A3+ została uklasyczniona przez Honnolda i Stanhopa. Panowie spędzili 2,5 dnia na dobijaniu spitów i wyznaczyli kilka wariantów obejściowych wyciągów hakowych. Honnold poleciał dwa razy. Najpierw na mikro odciągu na drugim wyciągu (7c+), a później na połogiej płycie (7b). Na drodze znajdziemy trochę mocnego, czujnego wspinana do 5.13b (8a) i jak sam Honnold dodaje: „Teraz to naprawdę świetna droga”.

"Droga obfituje w spore wyjścia nad przeloty i prawdopodobnie wycena nie zostanie nigdy obniżona... Jeśli wiesz, o co mi chodzi"
  dodaje z tajemniczym uśmiechem Andrew Burr.

Źródło: climbing.com
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2021-01-16
GÓRY
 

Gra o K2 zakończona!

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
2020-12-22
GÓRY
 

Obóz Grupy Młodzieżowej PZA w Morskim Oku

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
Piotr Michalski
 
2020-11-27
GÓRY
 

Tatry - jesienna nowa droga na Osterwie

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com