facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 

Historyczny debiut 6 polskich parawspinaczy w zawodach PŚ w Innsbrucku już 23 czerwca!

6 zawodniczek i zawodników będzie reprezentować Polskę w rywalizacji międzynarodowej na austriackiej „ścianie ścian”. Będą to: Jadwiga (Giga) Gąsienica-Chmiel, Agnieszka Kwolek, Anna Lipińska, Krzysztof Kuczewski, Jakub Szmańda, Bartłomiej Szyszkowski. 5 kadrowiczów trenuje w Stowarzyszeniu Skocznia. Wyjątkiem jest Giga, która na co dzień trenuje w Oslo.

 

Zawodnicy przygotowywali się do sezonu startowego od stycznia. Treningi na ścianie, siłowni i przygotowanie motoryczne były możliwe dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Sportu i Turystyki na sport wyczynowy osób z niepełnosprawnościami (OzN). Dofinansowanie umożliwia nie tylko organizację regularnego treningu zawodnikom powołanym do kadry, ale również udział m.in. w zawodach Pucharu Świata w Innsbrucku.

 

Na Trenerki KN zostały powołane Anna Jasiewicz ‘Dida’ oraz Anna Radziejowska trenujące na co dzień z zawodnikami OzN w Stowarzyszeniu Skocznia.  Nad przygotowaniem motorycznym czuwa Anna Rozmus, trenerka kadry pełnosprawnej oraz Sylwia Stępniewska, fizjoterapeutka. Treningi Gigi Gąsienicy-Chmiel koordynuje w Oslo Adam Pustelnik.

 

Zawodniczki i zawodnicy reprezentują 5 klas startowych. Bartek Szyszkowski – ubiegłoroczny pierwszy reprezentant Polski – ma klasę startową AU3 (deficyt kończyny górnej), a Agnieszka Kwolek – B3 (dysfunkcja wzroku). Pozostała czwórka będzie miała badania potwierdzające klasy startowe przed samymi zawodami w Innsbrucku, 22 czerwca.

 

Warto dodać, że Giga Gąsienica-Chmiel ma za sobą doświadczenie w startach w PŚ w barwach Norwegii. Jest również tegoroczną Mistrzynią Norwegii w swojej kategorii (RP). Transfer Gigi do reprezentacji Polski był to prawdopodobnie pierwszym w historii PZA. 

 

Na zawody zarejestrowało się prawie 200 wspinaczy z całego świata. Eliminacje wszystkich klas i kategorii odbędą się 23 czerwca 9.00-15.00, a finały 24 czerwca o godzinie 16.00. Trzymamy kciuki za naszych reprezentantów!

 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Kinga
 
2025-07-16
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Żulerka nad Wełtawą

Komentuj 0
Kinga
 
2025-06-24
GÓRY
 

Zimowa historia na Kazalnicy

Komentuj 0
Kinga
 
2025-04-30
WSPINACZKA SPORTOWA
 

A co? Apulia

Komentuj 0
Kinga
 
2025-04-13
GÓRY
 

Efekt Motyla na Kyajo Ri

Komentuj 0
 
 
 
Copyright 2004 - 2025 Goryonline.com