facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2013-05-07
 

Historia kultowej marki, czyli Clint Eastwood w kurtce Marmota

Marmot to marka doskonale znana fanom outdooru, wspinaczki i turystyki. Czy wiecie jednak, co Marmot ma wspólnego z Clintem Eastwoodem?
Jesienią 1974 r. Tom Boyce, współwłaściciel firmy Marmot otrzymał telefon od Mike`a Hoovera, filmowca, którego poznał kilka tygodni wcześniej podczas wspinaczki w Peru: - Dzwonię w imieniu wytwórni 20th Century Fox. Właśnie kręcimy film „The Eighter Sanction” („Akcja na Eigerze”) z Clintem Eastwoodem i potrzebujemy 108 wyjątkowych puchowych kurtek - zagaił. Nie ma sprawy - odpowiedział Tom Boyce. - Właśnie pracujemy nad czymś takim. W przeciągu następnego tygodnia została zaprojektowana wyjątkowa puchowa kurtka - Golden Mantle, dzięki której Marmot trafił do kin.


Oficjalnie za początek firmy pod nazwą Marmot uznaje się wiosnę tego samego roku, jednak już w kwietniu 1971 roku dwaj studenci Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz, Eric Reynolds i Dace Huntley, przebywając na Alasce na lodowych polach Juneau Icefields w trakcie uniwersyteckiego projektu z glacjologii, postanowili założyć klub Marmota.

Aby zostać jego członkiem, należało zdobyć oblodzony szczyt wspólnie z innym Marmotem. Jedną z ważniejszych zasad klubu było to, że każdy był jego prezesem. Tego lata i przez pozostałą część semestrów aż do 1973 r., Eric i Dave stworzyli prototypy produktów zawierających puch. Ich pierwszymi wyrobami były: kamizelka puchowa, sweter, kurtka z futrzanym kołnierzem oraz – później - trzy puchowe śpiwory.

Eric i Dave przenieśli się na wiosnę 1974 r. do Kolorado, dołączając do Toma Boyce`a, swojego nowego wspólnika. Tam wynajęli pomieszczenia w stuletniej kamienicy niedaleko śródmieścia, w której mieścił się niegdyś sklep spożywczy i otworzyli nowy sklep pod nazwą Marmot Mountain Works. Ten moment można uznać za oficjalny początek firmy Marmot.


Od tego czasu Marmot zyskał renomę poważanej firmy outdoorowej. Jest znanym na całym świecie producentem odzieży i sprzętu turystycznego. W chwili obecnej jego siedziba główna znajduje się w Rohnert Parku w Kalifornii. Oprócz tego ma biura w Kalifornii, Kolorado, Kanadzie, Hong Kongu, Wielkiej Brytanii, Szwecji oraz Niemczech. Produkty Marmota są dostępne w ponad 60 krajach. Podstawowa zasada firmy nie zmieniła się od początku - wciąż najważniejsza dla Marmota jest wysoka jakość.


Dystrybucja w Polsce: RavenOutdoor, Kraków

Więcej informacji: www.marmot.com


Źródło: www.ceneria.pl

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com