facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

GÓRY Himalaizm

2018-07-20   GÓRY
 

Posłuchaj jak Bargiel atakuje K2! Niezwykłe słuchowisko z historycznej wyprawy!

Sobota będzie przełomowym dniem w realizacji wyzwania Andrzeja Bargiela. Relację z tej historycznej wyprawy po raz pierwszy można śledzić na bieżąco dzięki słuchowisku Storytel Polska.

 
 
 
2018-07-20   GÓRY
 

Andrzej Bargiel wyruszył do C2 - atak szczytowy na K2 już jutro!

Czy w najbliższy weekend będziemy świadkami historii? Jak dotąd nikomu jeszcze nie udało się zjechać ze zboczy drugiej najwyższej góry świata na nartach. Andrzej Bargiel, po nieco ponad 3 tygodniach aklimatyzacji (początkowo pod Gasherbrum II, potem już bezpośrednio pod K2) rusza do ataku szczytowego! W czwartek 19 lipca wraz z towarzyszącymi mu Januszem Gołąbem oraz czwórką HAPsów (pakistańskich tragarzy wysokościowych) wyruszyli do góry. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Andrzej zaatakuje szczyt rankiem w sobotę 21 lipca by następnie podjąć próbę zjazdu zeń na nartach jako pierwszy człowiek na świecie!

 
 
 
2018-07-18   GÓRY
 

Kulisy wejścia na szczyt Gasherbrum II przez Bieleckiego i Berga - zespół wytyczył nową drogę!

Coraz więcej pojawia się informacji na temat ostatniego wejścia na Gasherbrum II, jakiego dokonali 16 lipca Adam Bielecki i Felix Berg. Według nieoficjalnej informacji, którą podał ojciec Adama, Romuald Bielecki (uprzednio konsultując ją z Eberhaldem Jurgalskim) Bielecki i Berg dokonali najprawdopodobniej pierwszego wejścia ścianą zachodnią!

 
 
 
2018-07-18   GÓRY
 

Japońskie "oblężenie" K2 - kilkunastu himalaistów w akcji!

Wygląda na to, że Andrzeja Bargiela na stokach drugiej najwyższej góry świata czekać będzie tłok i to nie mały... Jak bowiem donosi Japanese Karakoram Expedition 2018, z bazy w kierunku wierzchołka K2 do akcji wyruszył zespół składający się z 10 wspinaczy, 13 szerpów i 3 tragarzy wysokościowych. I choć nie wszyscy rzecz jasna staną na szczycie, to jednak w najbliższych 48h, w których to Andrzej planuje dokonać historycznego wyczynu jakim jest zjazd zboczami K2, może być dość tłoczno. ;-) 

 
 
 
2018-07-18   GÓRY
 

Adam Bielecki i Jacek Czech już z powrotem bezpieczni w bazie!

Po wybuchu radości ze zdobycia przez Adama Bieleckiego i Felixa Berga Gasherbrum II, cały czas wyczekiwaliśmy na komunikat dotyczący powrotu naszych himalaistów do bazy. Mamy przecież w pamięci, że Jacek musiał zawrócić w bliżej nieznanych okolicznościach na wysokości ok. 7500 m n.p.m. Wiedzieliśmy, że Polacy bezpiecznie zeszli do C3, jednak to jeszcze nie Baza. Z nieskrywaną ulgą więc przyjęliśmy oficjalny komunikat, który opublikował Adam kilka godzin temu na swoim profilu na Twitterze - dwójka Polaków dotarła do Base Campu pod GII!

 
 
 
2018-07-16   GÓRY
 

Gasherbrum II zdobyty! Adam Bielecki i Jacek Czech już bezpieczni w obozie 3!

Świetne wieści dotarły dzisiejszego popołudnia do nas z Karakorum, gdzie atak szczytowy na Gasherbrum II (8035 m n.p.m.) przypuścili Adam Bielecki i Jacek Czech, wraz z zaprzyjaźnioną dwójką wspinaczy - Felixem Bergiem i Borysem Dedeszko. Ostatecznie na szczycie GII zameldowali się około 14:30 czasu polskiego Adam i Felix, wchodząc na wierzchołek ścianą zachodnią. Niestety pozostałej dwójce nie udała się ta sztuka - Jacek zawrócił na 7500m, a Borys wybrawszy wejście drogą normalną, wycofał się z 7800m.

 
 
 
2018-07-16   GÓRY
 

Najświeższe doniesienia spod K2: Andrzej Bargiel i Janusz Gołąb planują dziś C4!

Jak informuje nas z samego rana wydawca Faktów RMF FM, Michał Rodak, dziś Andrzej Bargiel wespół z Januszem Gołąbem będą działać na Żebrze Abruzzi. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, założą obóz IV na wysokości około 7800 m n.p.m.! Na szczęście pogoda cały czas dopisuje, choć zbliża się jej załamanie - trzymamy więc kciuki za dwójkę Polaków!

 
 
 
2018-07-14   GÓRY
 

Andrzej Bargiel i Janusz Gołąb ruszają ponownie do obozu 3 by dokończyć aklimatyzację!

Wczoraj informowaliśmy o postępach w akcji górskiej dwójki Andrzej Bargiel i Janusz Gołąb, którzy działają intensywnie na stokach K2. Udało im się założyć obóz 3 na wysokości 7000 m n.p.m. skąd rankiem 11 lipca Andrzej zjechał na nartach aż do samej bazy. Teraz Polacy ponownie wyruszają do C3 by dokończyć aklimatyzację. Pogoda sprzyja, więc trzymamy kciuki! :-)

 
 
 
2018-07-13   GÓRY
 

Andrzej Bargiel coraz bliżej historycznego sukcesu na K2! Obóz 3 założony!

Świetne wieści docierają do nas spod K2, gdzie od kilku dni intensywne działania prowadzą Andrzej Bargiel i Janusz Gołąb. Celem Andrzeja jest pierwszy, historyczny zjazd zboczami drugiej najwyższej góry świata. Jak podaje RMF FM, dwójka Polaków założyła już obóz III, skąd rankiem Andrzejowi udało się zjechać na nartach do bazy!

 
 
 
2018-07-12   GÓRY
 

Sukces azjatyckiego zespołu na Nandze Parbat!

Międzynarodowy zespół, w skład którego weszli Koreańczyk Kim Migon, Lu Chung Han z Tajwanu oraz Nepalczyk Sanu Sherpa, w pełnym składzie zameldował się na szczycie Nangi Parbat 9 lipca o 8:23 czasu pakistańskiego! To pierwsze wejście na ośmiotysięcznik w tym sezonie w Pakistanie i od razu na jeden z najbardziej rozpoznawalnych i zarazem niebezpiecznych szczytów Karakorum. Dla całego zespołu należą się więc wielkie gratulacje! Szczególnie zaś dla Kima Migona, który dzięki zdobyciu Nangi Parbat ma już na swoim koncie wszystkie (sic!) ośmiotysięczniki na świecie. 

 
 
 
2018-07-11   GÓRY
 

Tragedia na Gasherbrum IV. Śmierć poniósł włoski himalaista.

Niestety w ostatnich dniach najwyższe góry świata zbierają obfite żniwo. W poniedziałek pisaliśmy o tragedii na K2, gdzie w przy schodzeniu z obozu drugiego śmierć w wyniku upadku poniósł kanadyjski himalaista. Dziś dotarły do nas kolejne smutne wieści - na Gasherbrum IV życie stracił Włoch Maurizio Giordano. Nie wiadomo jeszcze na obecną chwilę co było przyczyną tragedii.

 
 
 
2018-07-10   GÓRY
 

Adam Bielecki i Jacek Czech już w C3 na Gasherbrum II!

Wczoraj informowaliśmy Was o niepotwierdzonych doniesieniach, jakoby Adam Bielecki i Jacek Czech osiągnęli obóz drugi na Gasherbrum II. Powoływaliśmy się na przywoływane przez serwis informacyjny EverestToday odczyty z trackera Adama, który wskazywał wysokość "dwójki". Tymczasem wiedzieliśmy przecież z informacji, które Adam podał za pośrednictwem swojego profilu na FB, że celem jest obóz trzeci. Przed chwilą na tymże profilu otrzymaliśmy oficjalne potwierdzenie - obydwaj Polacy są już w C3 na wysokości 6900m n.p.m.!

 
 
 
2018-07-09   GÓRY
 

Andrzej Bargiel z ekipą dotarł do bazy pod K2!

Kilka dni temu informowaliśmy o przymusowym odwrocie Andrzeja Bargiela ze stoków Gasherbrum II ze względu na uporczywe opady śniegu, które uniemożliwiły prowadzenie dalszej akcji górskiej. Wraz z całą ekipą (Andrzejowi towarzyszy między innymi Janusz Gołab oraz fotograf Marek Ogień, któremu zawdzięczamy piękne ujęcia z wyprawy) podjęli więc decyzję o przeniesieniu się z aklimatyzacją na K2, które od początku było głównym celem. Jak dowiedzieliśmy się dziś z profilu FB Andrzeja, ekipie udało się dotrzeć do Base Campu pod drugą najwyższą górą świata. 

 
 
 
2018-07-09   GÓRY
 

Adam Bielecki i Jacek Czech dotarli do C2 na Gasherbum II?

Jak podaje na Twitterze serwis informacyjny EverestToday, powołując się na odczyty z trackera Adama Bieleckiego, wygląda na to, że Adam wspólnie z Jackiem Czechem osiągnęli obóz II na Gasherbrum II! Według danych z urządzenia, dwójka Polaków osiągnęła wysokość 6505 m n.p.m.

 
 
 
2018-07-09   GÓRY
 

Tragedia na K2. Nie żyje kanadyjski himalaista.

Niestety miniony weekend przyniósł nam bardzo smutne wieści spod K2, gdzie działają obecnie nie tylko Andrzej Bargiel i Janusz Gołąb, ale też inne, międzynarodowe ekipy. Na stokach drugiej najwyższej góry świata śmierć w wyniku upadku poniósł Serge Dessureault. Miał 54 lata.

 
 
 
2018-07-05   GÓRY
 

Atak na K2 - odcinek pierwszy dostępny za darmo na storytel.pl 

Projekt zdobycia szczytu K2 i przede wszystkim późniejszy zjazd na nartach to z pewnością jedno z największych obecnie wyzwań w górach wysokich. Andrzej Bargiel właśnie zrezygnował z  aklimatyzacji na pobliskim ośmiotysięczniku Gasherbrum II i już przenosi się na zbocza K2 by podjąć walkę o szczyt.

 
 
 
2018-07-04   GÓRY
 

Andrzej Bargiel rezygnuje z Gasherbrum II

Ponowne mocne opady śniegu po raz kolejny unieruchomiły polskich himalaistów w bazie pod Gasherbrum II, uniemożliwiając jakąkolwiek akcję górską.

 
 
 
2018-07-02   GÓRY
 

Do Północnego Karakorum ruszyła wyprawa eksploracyjna KW Szczecin

W tym sezonie sporo dzieje się za sprawą Polaków w Karakorum. Wszyscy oczywiście śledzimy postępy naszych na Gasherbrumie, ale nie tylko tam działać będą biało-czerwoni.

 
 
 
2018-07-02   GÓRY
 

Poprawa pogody na Gasherbrum II. Polacy ruszyli do góry.

Kilka dni mocnych opadów śniegu zablokowało praktycznie wszystkie wyprawy działające w rejonie Gasherbrumów. Tym bardziej cieszy fakt, że pogoda się poprawiła i Polacy ruszyli do góry.

 
 
 
2018-06-29   GÓRY
 

Potężne opady śniegu na Gasherbrum II. Polskie wyprawy utknęły w bazie

Ciężkie warunki śniegowe na Gasherbrum II 8035 m n.p.m. nie ułatwiają akcji górskiej.

 
 
 
 
...
8
...
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com