facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2012-04-02
 

Himalaiści na salonach

W piątek 30 marca 2012 r. o godz. 10.00 w Pałacu Prezydenckim Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski spotkał się z pierwszymi zimowymi zdobywcami szczytu Gasherbrum I oraz z władzami PZA. Dzisiaj z kolei uczestnicy wyprawy spotkali się z Minister sportu i turystyki Joanną Muchą.
Podczas piątkowego spotkania Prezydent Komorowski pogratulował uczestnikom wyprawy pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I.

Odczuwam ogromną satysfakcję z tego sukcesu, który jest sukcesem dzielnych ludzi, a dzielnych ludzi zawsze w Polsce będzie potrzeba - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski podczas spotkania z pierwszymi zimowymi zdobywcami szczytu Gasherbrum I.

Sukcesy alpinistyczne, himalaistyczne tworzą i umacniają takie postawy u innych. Dziękuję także za to, że w tym szczególnym momencie - zgodnie z piękną tradycją - myśleliście państwo o tym, aby polska flaga załopotała na szczycie, jako symbol wspólnoty, symbol także dumy. I bez względu na to, czy fizycznie udało się to zrobić - zostawić tę flagę, to ta flaga tam była”

Bronisław Komorowski

W prezencie prezydent otrzymał czekan w pamiątkowej gablocie, ze zdjęciem szczytu oraz fotografiami uczestników wyprawy. Dziękując za czekan Bronisław Komorowski wręczył himalaistom polską flagę, bo - jak powiedział - pozostało jeszcze kilka szczytów do zdobycia w warunkach zimowych. - Jeszcze jest szansa na konkurencję, na sukces, który zwróci uwagę całego alpinistycznego, himalaistycznego świata, ale też jest szansa na demonstrowanie dzielności, odwagi i chęci zdobywania tych niezdobytych miejsc na ziemi.Uczestnicy wyprawy wręczają Prezydentowi pamiątkowy czekan. Fot. Piotr Molecki

W piątkowym spotkaniu uczestniczyli również prezes PZA Janusz Onyszkiewicz, sekretarz generalny PZA Marek Wierzbowski, a także Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Sławomir Rybicki oraz doradcy prezydenta: Jan Lityński i Roman Kuźniar.

Dzisiaj Agnieszka Bielecka, Adam Bielecki, Janusz Gołąb i Artur Hajzer spotkali się z Minister Sportu i Turystyki Joanną Muchą. Uczestnicy wyprawy złożyli podziękowania za dofinansowanie wyprawy z Ministerstwa Sportu i Turystyki, w wysokości 147 tysięcy złotych (w tym na sprzęt sportowy 25 tysięcy złotych).Janusz Gołąb przyjmuje gratulację ze strony Minister Joanny Muchy. Fot. PAP / Radek Pietruszka

Łącznie pozostały jeszcze trzy szczyty ośmiotysięczne do zdobycia zimą: Broad Peak, Nanga Parbat i będący największym wyzwaniem K2. Polacy zdobyli 8 szczytów zimą samodzielnie, a jedno wejście odbyło się w mieszanym polsko-włoskim zespole.

Źródło: polskihimalaizmzimowy.pl
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2023-01-09
HYDEPARK
 

Bhutan – kraj szczęśliwych ludzi

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-03
HYDEPARK
 

"Lunana. Szkoła na końcu świata"

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com