facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2017-08-03
 

Helikon-Tex® z pola walki w góry

Korzenie naszej firmy są bez wątpienia militarne. Jeszcze do niedawna najwięcej miłośników marki wywodziło się ze służb mundurowych i grup paramilitarnych. Staramy się jednak iść z duchem czasu i dlatego wśród naszych projektantów pojawiły się osoby reprezentujące różne środowiska. Obecnie nasza ekipa to zarówno byli operatorzy służb specjalnych, profesjonalni strzelcy, wspinacze, instruktorzy sztuki przetrwania, bushcrafterzy, jak i piloci wycieczek turystycznych, czyli ogólnie rzecz biorąc, osoby aktywnie działające w terenie. Co z tego wynika?

 

Przede wszystkim to, że korzystamy z doświadczeń specjalistów różnych dziedzin i łączymy je, projektując nowy sprzęt. Podstawowe linie – Urban i Patrol – dedykowane są dla służb mundurowych. Muszą więc z założenia być praktyczne – do zastosowania podczas działań operacyjnych, współpracujące z taktycznym oporządzeniem, takim jak broń palna, amunicja, latarki itp. Dlatego w tych produktach w bardzo przemyślany sposób umieszczone są kieszenie, szlufki do grubego pasa i ochraniacze na kolana i łokcie, czyli rozwiązania, które cywilowi na pierwszy rzut oka mogą wydać się niezrozumiałe czy wręcz niepotrzebne. Z doświadczenia wiemy, że sprzęt taktyczny wykorzystywany jest też z powodzeniem w niezliczonej liczbie sytuacji, które nie mają nic wspólnego z wojskiem czy policją.

 

 

 

Przykład stanowi jeden z najczęściej kupowanych produktów z naszej oferty, miejskie spodnie taktyczne (Urban Tactical Pants®), które doczekały się swojej terenowej wersji – Outdoor Tactical Pants®. Mają wygodny, nowoczesny, dość cywilny krój, obszerne kieszenie na biodrach, kieszenie cargo zamykane na suwak, nawią­zujące do modeli znanych z tak zwanych bojówek, idealne na telefon małe kieszonki z przodu ud i wzmocnienia na kolanach. Są doskonałe do miasta, na uczelnię, spacer, wędrówkę oraz wspinaczkę. Praktyka pokazuje, że wiele rozwiązań pierwotnie kierowanych dla wojska znajduje szerokie zastosowanie na rynku cywilnym, dzięki swojej funkcjonalności i przejściu tak zwanego „testu pola walki” (battlefield test).

 

Obecny rozwój i dostęp do najnowszych technologii pozwala tworzyć produkty coraz bardziej dostosowane do potrzeb użytkowników. Zgodnie z panującym trendem, ubrania i sprzęt powinny być lekkie i wytrzymałe. Bez względu na to, czy mówimy o turystyce pieszej, trekkingu czy wspinaczce, zazwyczaj szukamy rzeczy spełniających wymagania „ultra light”. Czę­sto jesteśmy w stanie zapłacić więcej, aby otrzymać produkt najwyższej jakości, który jednoczenie nie nadwyręży naszego kręgosłupa podczas długiego marszu lub będzie rzeczywiście „oddychał”. Odpowiadając na potrzeby rynku, od kilku lat rozwijamy dwie specjalistyczne linie skierowane bezpośrednio do ludzi związanych z outdoorem – Outback i Bushcraft. Na szczególną uwagę zasługują w nich produkty ocieplające, wypełnione tworzywem Climashield® ApexTM (Level 7, Wolfhound, Malamute, Swagman Roll®) – lekkie, o doskonałej kompresji, grzejące nawet gdy są wilgotne. Posiadamy również produkty chroniące przed wiatrem (seria Blizzard) oraz przeznaczone do ostrego „tyrania” terenowe ubrania robocze z serii Bushcraft Pilgim – doskonałe do prac obozowych czy biwakowania.

 

 

 

W temacie ultra light warto wspomnieć o uniwersalnych, superlekkich i pakownych torbach i kieszeniach: Packcell® i Carryall Backup Bag® – dają się one schować w kieszeni lub plecaku, a po rozłożeniu pomieszczą na przykład uprząż wspinaczkową, linę czy buty. W terenie przyda się też Supertarp® – nasza wersja płachty biwakowej, z której można zrobić zadaszenie lub ochronę przed wiatrem.

 

 Jedną z myśli przewodnich towarzyszących projektowaniu sprzętu firmy Helikon-Tex® jest jego uniwersalność. Przykładem niech będzie wspomniany Swagman Roll®, czyli podpinka pod ponczo przeciwdeszczowe, która może być użyta samodzielnie jako warstwa grzejąca lub koc, a po zamknięciu suwaka jako awaryjny śpiwór, wkładka do śpiwora głównego czy quilt pod hamak.

 

Dumni jesteśmy także z naszej ciągle rozwijającej się linii medycznej, która powstaje dzięki współpracy z byłymi operatorami-paramedykami z jednostek specjalnych Wojska Polskiego. Automotiv Med Kid® to zaawansowana apteczka pierwszej pomocy, zaprojektowana tak, by zmieściła się pod fotelem samochodu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by stała się podstawowym wyposażeniem domu, podróżnego bagażu czy kempingu. Uchwyt oraz zdejmowalny pasek pozwalają przenosić ją w wygodny sposób wszędzie tam, gdzie zajdzie potrzeba. Modułowe wnętrze daje się dowolnie konfigurować, w zależności od specyfiki podejmowanych działań i preferencji ratownika.

 

 

 

W górach prawdopodobnie najlepiej sprawdzi się Modular Med Kit®, czyli specjalnie zaprojektowany wkład medyczny, który po rozłożeniu ma kształt czteroramiennej gwiazdy. Dzięki takiemu rozwią­zaniu w jednej chwili otrzymujemy dostęp do wszystkich potrzebnych elementów wyposażenia medycznego. Wkład oraz kieszeń do jego przenoszenia są dość miękkie, dzięki czemu bez problemu umieścimy je w plecaku, torbie czy na biodrach jako nerka. Mini Med Kit® to niewielka saszetka, która pomieści podstawowe opatrunki, rękawiczki medyczne, sól fizjologiczną itd. i sprawdzi się tam, gdzie Automotiv i Modular są za duże.

 

W tym roku wprowadziliśmy na rynek Versatile Insert System®, czyli kilkanaście wkładów różnego przeznaczenia, które można montować w torbach czy plecakach. Podczas ich projektowania znów skorzystaliśmy z doświadczeń wojskowych (inspirując się sprawdzonym systemem monta­żowym Armii Amerykańskiej MOLLE/ PALS), aby stworzyć cywilną, uniwersalną metodę transportowania ekwipunku, kompatybilną z naszymi plecakami, torbami i nerkami. Dokumenty, klucze, pieniądze, karty i drobny sprzęt elektroniczny znajdzie swoje miejsce i będzie pod ręką zawsze wtedy, gdy jest potrzebny.

 

Dzięki niezwykle bogatej ofercie obecnego na rynku sprzętu outdoorowego, każdy, kto idzie w teren, może wybrać coś dla siebie i skonfigurować ekwipunek zgodnie ze swoimi preferencjami. My mamy w tej kwestii coś do dodania. Do zobaczenia na szlaku!

 

ARTKUŁ SPONSOROWANY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Piotr Gruszkowski
 
2021-09-21
SPRZĘT
 

Test zegarka Suunto 9 Peak

Komentarze
0
 
Weronika Biernacka
 
2021-08-31
SPRZĘT
 

Test butów Keen Tempo Flex WP

Komentarze
0
 
 
Kinga Pachura
 
2021-08-18
SPRZĘT
 

Test butów biegowych The North Face Flight Vectiv

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-08-10
SPRZĘT
 

Test butów Keen Ridge Flex

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com