facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2012-09-27
 

Hansjörg Auer gościem 10. Krakowskiego Festiwalu Górskiego

Na tegorocznym Krakowskim Festiwalu Górskim gościć będziemy wielkie osobowości wspinaczkowego świata. Jedną z nich jest Hansjörg Auer. Wyjątkowo ciekawy, oryginalny, szalony wspinacz, który ma koncie genialne przejścia na całym świecie, od europejskich sportowych rejonów po Karakorum.
Nazwisko Austriaka nierozerwalnie związane jest z południową ścianą  Marmolady i to nie tylko z racji szalonych solówek, na czele z przeżywcowaniem Tempi Moderni 6c/7a, 850 metrów (2006) i przede wszystkim ikony Dolomitów, legendarnej Drogi przez Rybę IX-(!) w 2007 roku.

Przejście ponad 900-metrowej drogi zajęło mu niecałe 3 godz. Jak on to zrobił? W wywiadzie dla planetmountain powiedział: (...) Mam dar, dzięki któremu potrafię włączyć w głowie przełącznik dający mi ogromną pewność siebie. Strach mnie nie przytłacza, dominuje radość z pełnej koncentracji oraz z tego, że mogę spełnić swoje marzenie.

 
Hansjörg Auer na "The Door" 8b, wschodnia ściana Belly Tower, Perfection Valley, Ziemia Baffina
(fot. Ricky Felderer)


Wątek Marmolady, a szerzej Dolomitów i Alp, przewija się zresztą  przez całą karierę Auera. Rok 2009 to między innymi pierwsze przejście OS Via della Cattedrale 8a+ na Marmoladzie i uklasycznienie Vogelfrei 8b/8b+ (400 m) na południowej ścianie Schüsselkarspitze w masywie Wetterstein. Sezon 2010 to pierwsze powtórzenie słynnego "Dachu Świata" - Pan Aroma 8c Alexa Hubera, na północnej ścianie Cima Ovest di Laveredo w Dolomitach.

W roku 2011 Hansjörg wytycza z bratem Vitusem na południowej ścianie Marmolady Bruderliebe 8b/b+, co uzna za jedno ze swoich najcenniejszych osiągnięć wspinaczkowych.

Rok później z Muchem Mayrem dokonuje tam pierwszego klasycznego przejścia L`ultimo dei paracadutisti 8b+ (750 m).

 

Trudno wyłuskać te najważniejsze przejścia Hansjörga Auera na świecie. Lista dokonań Austriaka jest długa, poniżej zatem jedynie kilka wybranych rodzynków - Patagonia (pierwsze przejście Waiting for Godot 7b, M6, na Torres del Paine, w zespole z Muchem Mayrem), Yosemity  (El Nino 8b na El Capitanie), Black Canyon, Colorado (pierwsze klasyczne przejście Hallucinogen Wall 5.13+/R), Norwegia (pierwsze powtórzenie klasyczne Arctandria 8b na północnej ścianie Blaamann, w zespole z Markusem Haidem).

Jedną  ze swoich ostatnich ekspedycji Auer odbył na Ziemię Baffina. Owocem są cztery nowe drogi, w tym perełka The Door 8b wytyczona na wschodniej ścianie Belly Tower. W pracach nad drogą brali udział Eneko Pou, Iker Pou, Ben Lepesant i Hansjörg Auer, natomiast najtrudniejszy wyciąg 8b udało się uklasycznić jedynie Auerowi i Ikerowi Pou.

O swoim wspinaniu Auer opowie już na początku grudnia podczas 10. KFG. Serdecznie zapraszamy!


Zachęcamy do obejrzenia relacji z ubiegłorocznej edycji Krakowskiego Festiwalu Górskiego:


Więcej informacji o festiwalu znajduje się na stronie: www.kfg.pl

Dorota Dubicka/KFG

10. Krakowski Festiwal Górski
7-9 grudnia 2012 roku
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
ul. Rakowicka 27
Pawilon Dydaktyczno-Sportowy
www.kfg.pl

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com