facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2015-10-14
 

Gotowanie w podróży - na przykładzie kuchenek paliwowych

Zapraszam do subiektywnego przeglądu wad i zalet Optimus Polaris Optifuel.

Optimus Polaris Optifuel – zalety i wady

Miałem ją w tym roku podczas wyjazdu do Mongolii i Rosji. Niemal dwukrotnie droższa, mówią na mieście, że bezkonkurencyjna. Hm, zobaczmy…

 

Kuchenka wielopaliwowa (w tym na gaz) Optimus Polaris Optifuel.
Fot. http://kolemsietoczy.plZalety

    - System przetykania dyszy, który działa dokładnie na tej samej zasadzie. Optimus postanowił pójść jeszcze krok dalej i urozmaicił nieco proces czyszczenia dyszy. Dołączył mianowicie do zestawu multitool z zamontowanym magnesem, którym należy przesuwać pod palnikiem, tym samym powodując przesuwanie się góra-dół iglicy czyszczącej dyszę. Jak już mówiłem nie lubię niezbędnych bajerów, dalej wolę potrząsać, ale niech im będzie.
    - Również nie jest duża, jednak przy pakowaniu do tej samej menażki mam problemy z jej zamknięciem.
    - Solidna. Bardzo solidna! Sam palnik wydaje się nie do zniszczenia. Czasem samoczynnie się odkręca, ale od czego jest dodany klucz w zestawie? Poza tym pompka jest nieporównywalnie wytrzymalsza niż w MSR. To główna zaleta tej kuchenki, która powoduje, że jestem w stanie dać za nią te 300 zł więcej. Pompka jest wykonana praktycznie w całości z metalu, tak samo jak palnik sprawia wrażenie mega solidnej.
    - Pełna, stopniowa regulacja wielkości płomienia. Także wielki plus, gdyż mało która kuchenka turystyczna tak na dobrą sprawę ma taką możliwość. Zazwyczaj, tak jak w MSR, jest to system zero-jedynkowy. Albo mamy niesłychanie mocną spawarkę, rozgrzewającą w kilkadziesiąt sekund palnik do czerwoności, ale nic.
    - Mocniejszy płomień, szybciej gotująca się woda. Nie jest to w moim odczuciu wielka różnica, czy litr wody gotuje się w 3 lub 5 minut, jednak jeśli ktoś koniecznie musi mieć wodę w szybszym czasie, to polecam własnie kuchenkę paliwową Olimpus Polaris Optifuel.
    - Podwójny zaworek. Zawsze to bezpieczniej i lepsza regulacja. łatwiejsze jest też wypalenie całej benzyny z przewodu, przed rozmontowaniem palnika i kuchenki.

Wady

    - Bardzo głośna. Niestety jej moc okupiona jest bardzo głośnym działaniem. Palnik huczy tak, że z pewnością nie podejdzie do Was żaden wilk czy niedźwiedź. Zapomnijcie tez o rozmowach przy wspólnym gotowaniu.
    - Problem z wykorzystaniem całej benzyny. Nie wiem czy jest to problem z każdą kuchenką tego typu, ale mając nawet butlę zalaną jeszcze w 1/4 benzyną, nieźle trzeba się namęczyć, aby rozpalić kuchenkę. Pomaga obracanie butli, tak aby wężyk wewnątrz butli mógł zasysać benzynę na zewnątrz. Pomaga też czasem lekkie odgięcie wężyka w dół. Nie zmienia to jednak faktu, że tak na dobrą sprawę nigdy nie da się wykorzystać całej benzyny jaką mamy w butli co jest dość poważną wadą kuchenki turystyczne.

 

 

 

Pełna wersja testu porównawczego (również MSR WhisperLite International) wraz z częścią poradnikową na:

http://kolemsietoczy.pl/kuchenki-turystyczne-palniki-wielopaliwowe-na-benzyne-porownanie-msr-optimus-primus-test/Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-11-17
SPRZĘT
 

Fascynujący świat skitouringu

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2023-11-02
SPRZĘT
 

Supercomp Trail – nowa propozycja New Balance

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com