facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

GÓRY Wspinanie górskie

2018-03-05   GÓRY
 

GÓRY (260): Geierfälle – przedsylwestrowa próba lodu

Początek każdego sezonu lodowego to chyba dla większości wspinaczy okres mniej lub bardziej nerwowego przeglądania otchłani Internetu w poszukiwaniu informacji o tym, gdzie już warunki są dostatecznie dobre, by „zadziałać”.

 
 
 
2018-03-01   GÓRY
 

David Lama wytycza wielowyciągową Sagzahn-Dihedral M6/A2

Projekt Sagzahn-Dihedral w dolinie Valser stał się jakiś czas temu małą obsesją Davida Lamy.

 
 
 
2018-01-25   GÓRY
 

Złote Czekany w Polsce

Ceremonia rozdania Piolets d’Or, najważniejszych nagród w świecie alpinizmu, odbędzie się 22 września podczas 23. Festiwalu Filmów Górskich w Lądku-Zdroju. Po raz 26. nagrodzone zostaną najbardziej wartościowe osiągnięcia alpinistyczne, a po raz dziewiąty przyznana będzie nagroda za całokształt kariery – Piolet d’Or Carrière.

 
 
 
2018-01-11   GÓRY
 

Markus Pucher i zimowa solówka w Patagonii

Strzeliste i niedostępne turnie jakie oferuje Patagonia powodują przyspieszone bicie serca u wielu zespołów. Solowe przejścia w tym rejonie to już wyzwanie którem sprostać mogą jedyne nieliczni. Zobaczcie jak Markus Pucher poradził sobie z pierwszym zimowym wejściem solo na Cerro Pollone właśnie w Patagonii. Widoki zapierają dech.

 
 
 
2018-01-02   GÓRY
 

KOLOSY – czas zgłaszania wypraw i projektów

9-11 marca 2018 w Gdyni, jak co roku, odbędzie się największa podróżnicza impreza w Europie. Zapraszamy do aktywnego, w roli prelegentów, udziału w jubileuszowych XX Ogólnopolskich Spotkaniach Podróżników Żeglarzy i Alpinistów. Zgłaszać wyprawy można do 22 stycznia. W ostatni dzień gdyńskich spotkań zostaną wręczone Kolosy – statuetki za podróżnicze dokonania 2017 roku.

 
 
 
2017-12-22   GÓRY
 

Hansjörg Auer: Bez odwrotu

Przed niewiarygodnym przesolowaniem przez Alexa Honnolda mitycznego El Capitana, najbardziej niesamowitym przejściem bez asekuracji przez długie lata pozostawała solówka na Via Attraverso il Pesce—”The Fish Route,” 850-metrowej linii wycenianej na 7b+. Droga przez Rybę przecina północną ścianę Marmolady we włoskich Dolomitach. Autorem tego przejścia był Hansjörg Auer - niesamowity wspinacz który wyzwań poszukuje wszędzie gdzie się da. Zobaczcie świetny film poświęcony jego dokonaniom.

 
 
 
2017-12-19   GÓRY
 

Alex Honnold opowiada o mrożącej krew w żyłach solówce na El Capie

Pokonanie El Capitana bez asekuracji, którego dokonał Alex Honnold, to zdecydowanie jedno z najbardziej mrożących krew w żyłach przejść w historii wspinania. Opowieść o przerażającym wydarzeniu w formie kreskówki to stanowczo ciekawy pomysł:-)

 
 
 
2017-11-08   GÓRY
 

Magdalena Ogłodek i Marek Raganowicz pokonali Aurorę na El Capitanie

Dolina Yosemite stała się świadkiem kolejnego świetnego przejścia polskiego zespołu.

 
 
 
2017-10-27   GÓRY
 

Nowy rekord szybkości przejścia El Capitana

Bicie rekordów szybkości przejścia jednej z najbardziej mitycznych ścian świata ma długą tradycję. Tym razem nowy czas ustanowiony został przez zespół w składzie Brad Gobright i Jim Reynolds.

 
 
 
2017-10-27   GÓRY
 

Sangue Latino - osiemsetmetrowy ekstrem w Brazylii

Najpierw modlili się aby znaleść trudności… Później zaczęli modlić się żeby nareszcie zrobiło się łatwiej:-). Zobaczcie jak wyglądała 10-dniowa walka brazylijskiego zespołu na Pedra Baiana, podczas wytyczania liczącej 800 metrów linii Sangue Latino o trudnościach 8b.

 
 
 
2017-10-24   GÓRY
 

Zimowa wyprawa w ANDY, CHILE 20.08-20.09.17 r.

Zimowa wyprawa w Andy, Chile, rejon Cajon del Maipo od 20 sierpnia do 20 września 2017 r.
Uczestnicy:
- Adam Bielecki, KW Kraków, BLACK YAK.
- Paweł Migas, ŚKA Kielce.
- Jacek Czech, KW Katowice, KS Kandahar, „W SKALE” – szkoła wspinaczkowa Haliny i Jacka Czech.

 
 
 
2017-10-19   GÓRY
 

Droga do Amsterdamu - czyli wielkie Rosjanki na wielkiej ścianie Kamailong

Jedne z najwybitniejszych alpinistek na świecie – Rosjanka, Galina Czibitok i Ukrainka, Marina Koptiewa – ponownie połączyły siły i po raz kolejny dokonały rzeczy niebywałej! Tym razem wybrały się do chińskiej Prowincji Syczuan, gdzie udało im się dokonać drugiego w historii wejścia na szczyt Kamailong (5750 m).

 
 
 
2017-10-18   GÓRY
 

Na Wastok! - czyli rosyjska droga na Mt. Kenia

Zespół rosyjskich alpinistów Siegiej Gurżow – Aleksandr Jurkin - Aleksiej Owczinnikow, pod przewodnictwem tego ostatniego [świetnego alpinisty - współautora przejścia między innymi pn. ściany Jannu i wielu innych podobnej miary wyczynów] zawitał na Czarny Ląd, gdzie udało im się w Kenii wytyczyć nową drogę na dwuwierzchołkowym Mount Kenia. 

 
 
 
2017-10-17   GÓRY
 

Karolina Ośka i Michał Czech pokonali Freeridera na El Capitanie

Droga Freerider o trudnościach 5.13a to jedna z najpiękniejszych wielkościaniowych dróg świata. Przedwczoraj z tym klasykiem uporał się polski zespół w składzie Karolina Ośka i Michał Czech.

 
 
 
2017-10-04   GÓRY
 

Nevado Ojos del Salado – 80 lat po pierwszych zdobywcach

W połowie listopada do Ameryki Południowej rusza wyprawa Rafała Króla na Nevado Ojos del Salado, wulkan o wysokości 6893 m – po 80 latach od pierwszego wejścia, którego dokonali Polacy,  Jan Alfred Szczepański i Justyn Wojsznis.

 
 
 
2017-09-25   GÓRY
 

VI.5 w Kirgizji czyli słowacki Letni Bankiet

Słowackiemu zespołowi udało się wytyczyć w kirgiskim Pamiro-Ałaju niezwykle trudną, nową drogę klasyczną na ponad pięciotysięcznym Piku Błoka.

 
 
 
2017-09-11   GÓRY
 

Nowa droga! Pamiro – Ałaj, Dolina Lajlak, Pik 4800

Kirgiski rejon ponad Doliną Lajlak, położony w sąsiedztwie znanego i odwiedzanego przez Polaków Karawszyna, tego lata odwiedzili Niemcy. 

 
 
 
2017-09-01   GÓRY
 

Bezpiecznie w górach - radzi Kilian Jornet

Kto jak kto ale Kilian Jornet raczej zna się na bezpieczeństwie w terenie górskim:-) W końcu żeby cało wyjść z projektów, które realizuje Hiszpan, trzeba wiedzieć jak optymalnie się przygotować, kiedy można pójść na całość a kiedy lepiej odpuścić.

 
 
 
2017-09-01   GÓRY
 

Ruta Polaca - polska nowość na Cerro Arenas w Chile

Mocna polska wyprawa w składzie Adam Bielecki, Jacek Czech i Pawel Migas wyruszyła ponad tydzień temu na podbój chilijskich ścian.

 
 
 
2017-08-10   GÓRY
 

Łukasz Dudek i Jacek Matuszek opowiadają o przejściu Project Fear 8c na Cima Ovest di Lavaredo

2 sierpnia br. zespół Alpine Wall Tour (SALEWA, SILVA) w składzie Łukasz Dudek i Jacek Matuszek dokonali trzeciego przejścia drogi Project Fear 8c (550 m) na północnej ścianie Cima Ovest di Lavaredo. Droga będąca wariantem do słynnej Pan Aromy wytyczona została w 2014 roku przez Dave’a MacLeoda. Do tej pory Project Fear na swoje konto zapisał jeszcze tylko jeden zespół – rok po otwarciu drogi przez Szkota w jego ślady ruszyli rodacy Robbie Phillips i Willis Morris.

 
 
 
 
5
...
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2019 Goryonline.com