facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

GÓRY Himalaizm

2019-05-14   GÓRY
 

Załamanie pogody na Langtang Lirung (7227 m n.p.m.) - Adam Bielecki i Felix Berg rezygnują z dalszej akcji górskiej

Adam Bielecki oraz Felix Berg od ponad dwóch tygodni aklimatyzowali się na Langtang Lirung (7227 m n.p.m) przed wejściem na Annapurnę w ramach Black Yak Annapurna Expedition 2019. Niestety siedmiotysięcznik nie okazał się dla nich zbyt łaskawy.

 
 
 
2019-05-13   GÓRY
 

Olga Dobranowski jako pierwsza w sezonie zdobywa Ama Dablam!

Świetne wiadomości nadeszły do nas z Himalajów, gdzie wielkimi krokami zbliża się kulminacyjna faza letniego sezonu. Olga Dobranowski, jako pierwsza w tym roku dotarła na szczyt Ama Dablam (6812 m n.p.m.). Co ważne, Polka poinformowała, że wierzchołek zdobyła południowo-zachodnią flanką, wspinając się solo, bez wsparcia Szerpów. 

 
 
 
2019-05-09   GÓRY
 

Z himalajskich annałów: rocznica japońskiego sukcesu na Manaslu

9 maja to kolejna ważna data w dziejach himalaizmu. Tego dnia w 1956 roku wierzchołek Manaslu (8156 m n.p.m).osiągnęło dwóch członków ekspedycji japońskiej: 9 maja Toshio Imanishi i Szerpa Gyaltsen Norbu, a dwa dni później także Kiichiro Kato i Minoru Higeta.

 
 
 
2019-05-07   GÓRY
 

Odłożone marzenia o zimowym K2 dla Polaków

To była trudna, ale jednocześnie jedyna odpowiedzialna decyzja. Polską zimową wyprawę na K2 przekładamy na 2020 rok.” powiedział  Piotr Tomala, kierownik programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera.

 
 
 
2019-05-01   GÓRY
 

Działalności Adama Bieleckiego na Langtang Lirung (7227 m n.p.m.) ciąg dalszy

pornbox.cc

Na zboczach Langtang Lirung (7227 m n.p.m.) trwa właśnie aklimatyzacja Adama Bieleckiego i Felixa Berga w ramach Black Yak Annapurna Expedition 2019. O postępach wyprawy czytamy w najnowszym poście Adama na Instagramie.

 
 
 
2019-04-27   GÓRY
 

Adam Bielecki aklimatyzuje się na Langtang Lirung (7227 m n.p.m.) - Black Yak Annapurna Expedition 2019

Właśnie trwa Black Yak Annapurna Expedition 2019, w ramach której Adam Bielecki wraz z jego partnerem Felixem Bergiem planują wytyczyć nową, drugą dopiero drogę na północno-zachodniej ścianie Annapurny (8091 m). Będzie to druga próba zdobycia szczytu zarówno dla Bieleckiego jak i Berga. Jednak przed dotarciem pod ośmiotysięcznik wspinacze działają na Langtang Lirung (7227 m), który jest ich ambitnym celem aklimatyzacyjnym. 

 
 
 
2019-04-26   GÓRY
 

Korona Himalajów we Władysławowie - zbiórka

Fundacja Aleja Gwiazd Sportu oraz środowisko wspinaczkowe Trójmiasta zwracają się do Was z ogromną prośbą o finansowe wsparcie przygotowania i zamocowania tablic na „Koronie Himalajów” - rzeźbie przestrzennej, upamiętniającej osiągnięcia Polaków w Himalajach, która zajmuje poczesne miejsce w Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie.

 
 
 
2019-04-25   GÓRY
 

Island Peak 6189 m n.p.m. Ryszard Pawłowski prowadzi na szczyt.

Island Peak - 6189 m n.p.m. To góra stanowiąca częsty cel aklimatyzacyjny przed większymi wyzwaniami. Dla początkujących miłośników gór najwyższych często jednak  jest celem samym w sobie. Jakie powinniśmy spełniać wymagania, by móc zmierzyć się z tym nepalskim szczytem? Na co powinniśmy być przygotowani? O tym wszystkim opowiedział nam himalaista która od kilkudziesięciu lat regularnie odwiedza ten rejon Himalajów. 

 
 
 
2019-04-25   GÓRY
 

Sztafeta pokoleń czyli tropami pionierów polskiego himalaizmu

Choć mianem złotego wieku w polskim himalaiźmie określa się  wysokogórskie działania w latach 70. i 80. gdy nasi rodacy jako pierwsi wyznaczali dużą ilość trudnych dróg himalajskich,  zapisując się również w historii jako pierwsi  zimowi zdobywcy wielu ośmiotysięczników – to także warto pamiętać o tych, którzy jako pierwsi (w czasach przedwojnia) zdecydowali się zmierzyć z najwyższymi górami na świecie – Himalajami.

 
 
 
2019-04-08   GÓRY
 

Obóz szkoleniowy Polskiego Himalaizmu Zimowego im. Artura Hajzera - relacja

W dniach 20-26 marca 2019 roku w otoczeniu Morskiego Oka odbył się obóz PHZ w ramach przygotowań, weryfikacji i unifikacji ewentualnych kandydatów na kolejne wyprawy. Osobami prowadzącymi zajęcia byli koledzy instruktorzy PZA i ratownicy TOPR: Piotr Sztaba, Jan Kuczera, Jacek Czech, Bogusław Kowalski, Przemysław Guła i Rafał Guziak. Sprawy organizacyjnie dopinali: „szef” programu Piotr Tomala i Rafał Fronia oraz nieodzowne przy takim przedsięwzięciu osoby z biura PZA.

 
 
 
2019-03-17   GÓRY
 

Trudne decyzje pod Jannu: Marcin "Yeti" Tomaszewski rezygnuje z planów zdobycia szczytu.

Nieco zaskakujące wieści dotarły do nas spod Jannu (7711 m n.p.m.), gdzie w bazie pod wschodnią ścianą przed kilkoma dniami zameldował się Marcin "Yeti" Tomaszewski wraz z Dmitrijem Gołowczenką i Siergiejem Niłowem. Nasz himalaista informował niedawno o pierwszym rekonesansie pod icefall i o "ważnych decyzjach", które czekają zespół. Po przeanalizowaniu wszystkich "za i przeciw" Marcin uznał, że atakowanie szczytu przy niedostatecznej aklimatyzacji (czas na nią zabrała opóźniona karawana do bazy) jest zbyt wysokim ryzykiem.

 
 
 
2019-03-15   GÓRY
 

Jannu: Marcin "Yeti" Tomaszewski wraz z ekipą dotarł pod icefall na 5100 m.

Cały czas wyczekujemy na kolejne meldunki od Marcina Tomaszewskiego spod Jannu (7710 m n.p.m.), gdzie przed dwoma dniami nasz himalaista wespół z dwójką Rosjan - Dmitrijem Gołowczenką i Siergiejem Niłowem założył bazę na wysokości 4800 m. Wspinacze ruszyli już w górę - udało się pokonać 300 metrów i dotrzeć do icefallu, ale dalszą akcję górską może mocno skomplikować nadchodzące załamanie pogody. Powagę sytuacji dodatkowo potęguje zagrożenie lawinowe, ciągle obecne w rejonie "ścianie cieni", będącej celem zespołu. 

 
 
 
2019-03-13   GÓRY
 

Jannu: Marcin "Yeti" Tomaszewski z obozem bazowym pod "ścianą cieni"!

Dobre wieści docierają do nas z Nepalu! Marcin "Yeti" Tomaszewski, działający wraz z dwójką Rosjan - Dmitrijem Gołowczenką i Siergiejem Niłowem, założył obóz bazowy pod wschodnią, dziewcizą ścianą Jannu (7710 m n.p.m.). Karawana musiała udać się wydłużoną trasą, gdyż porterzy odmówili przejścia pierwotnie obraną drogą, ze względu na bardzo duże zagrożenie lawinowe. Tym samym planowany trek z Ghunsa do bazy wydłużył się z trzech do aż siedmiu dni, ale na szczęście udało się bezpiecznie dotrzeć do celu. To jednak dopiero początek - teraz przed zespołem stoi największe wyzwanie - pokonanie ściany, której jeszcze nikomu nie udało się sforsować...

 
 
 
2019-03-11   GÓRY
 

Daniele Nardi (1976-2019)

“W życiu chodzi o odwagę i wyruszanie w nieznane”. Cytat z filmu “Sekretne życie Waltera Mitty” stał się mottem życiowym Daniele Nardiego. Umieścił je na swojej stronie internetowej i nie sposób nie zauważyć, że przez całe swoje życie działał w duchu tych słów - konsekwentnie i do samego końca. 

 
 
 
2019-03-07   GÓRY
 

Nanga Parbat: poszukiwania jednak wznowione!

Pomimo wczorajszych doniesień o zakończeniu poszukiwań dwójki zaginionych himalaistów na Nanga Parbat - Daniele Nardiego i Toma Ballarda, dzisiaj zespół kierowany przez Alexa Txikona kontynuował akcję. Bask poinformował o dostrzeżeniu dwóch obiektów na stokach Nagiej Góry. Niestety nie było dziś możliwości by zweryfikować to odkrycie z pokładu śmigłowca - maszyny nie dostały zezwolenia na start od pakistańskiej armii. 

 
 
 
2019-03-06   GÓRY
 

Niestety: poszukiwania na Nanga Parbat zakończone - ani śladu po zaginionych

Dzisiejszego ranka dobiegła końca akcja poszukiwawcza na stokach Nanga Parbat. Zespół pod wodzą Alexa Txikona sprawdził jeszcze (wzrokowo, z wykorzystaniem zaawansowanego technicznie optycznego zoomu apartau fotograficznego) rejon drogi Kinshofera. Nie natrafiono jednak na żadne ślady po zaginionych Daniele Nardim i Tomie Ballardzie, którzy pozostaną już na zawsze na Nagiej Górze. Za swoje marzenia o nowej drodze przyszło im zapłacić najwyższą cenę.

 
 
 
2019-03-05   GÓRY
 

Kolejny dzień akcji poszukiwawczej na Nanga Parbat: drony w akcji

Zespół poszukiwawczy, bo tak należy już go de facto określać, pod wodzą Alexa Txikona przeszukiwał dziś rano rejon Żebra Mummery'ego na Nanga Parbat. Chociaż założeniem ekipy, szukającej jakichkolwiek śladów zaginionych Daniele Nardiego i Toma Ballada, było osiągnięcie wysokości obozu III, to jednak ich plany znów pokrzyżowały niekorzystne warunki pogodowe - niska temperatura oraz bardzo wysokie zagrożenie lawinowe. W akcji wykorzystano drony, jednak nawet z ich pomocą stan wiedzy o zaginionej dwójce wspinaczy nie uległ zmianie. 

 
 
 
2019-03-03   GÓRY
 

Nanga Parbat: raport na koniec dnia

Minął już tydzień odkąd po raz ostatni miał miejsce kontakt z zaginionymi na stokach Nanga Parbat Daniele Nardim i Tomem Ballardem. Dzisiejszego dnia, mimo trudnych warunków pogodowych, śmigłowiec pakistańskiej armii wylądował w bazie pod K2 i zabrał stamtąd zespół poszukiwawczo-ratunkowy, który składał się z czterech hiszpańskich wspinaczy (Alex Txikon, Felix Criado, Ignacio de Zuloaga i Dr. Josep Sanchis). Himalaiści, wraz z niezbędnym sprzętem, zostali przetransportowani najpierw do Paliju, a następnie do Skardu. Po krótkim postoju i tankowaniu helikopter wystartował w stronę Nanga Parbat. Niestety... kapryśna pogoda ponownie dała o sobie znać.

 
 
 
2019-03-01   GÓRY
 

Helikopter nie wystartował - akcja poszukiwawcza pod Nanga Parbat chwilowo wstrzymana...

Mimo uzyskania pozwolenia na przelot helikoptera z ratownikami pod Nanga Parbat - nie mógł on odlecieć. Wylot wstrzymała agencja Askari, odpowiedzialna za uruchomienie lotów koncesyjnych pakistańskimi śmigłowcami wojskowymi. Agencja zezwoli na lot dopiero po uzyskaniu przedpłaty znacznej części kwoty potrzebnej do transportu personelu ratowniczego z bazy pod K2 w rejon Nanga Parbat. Dotychczasowe fundusze, z których opłacana była akcja, zostały wyczerpane podczas wczorajszych poszukiwań. Sytuację dodatkowo komplikuje pogarszająca się pogoda oraz napięcie w strefie granicznej pomiędzy Pakistanem i Indiami. Czas ucieka, a bezcenne godziny mijają...

 
 
 
2019-02-28   GÓRY
 

Poszukiwania na Nanga Parbat trwają! Zlokalizowano namiot Nardiego i Ballarda.

Dzisiejszego dnia przeprowadzono dwa loty rekonesansowe w rejonie Nanga Parbat, których celem było zlokalizowanie obecnej pozycji dwójki zaginionych wspinaczy - Daniele Nardiego i Toma Ballarda. Podczas drugiego z nich, pilotom helikoptera armii pakistańskiej udało się dojrzeć obóz 3 na Żebrze Mummery’ego. Według ich relacji, namiot praktycznie w całości zasypany jest śniegiem, a ponadto w okolicy dostrzegli  ślady lawin wskazujące na duże zagrożenie w tej części zbocza góry. Wciąż nie wiadomo gdzie obecnie znajdują się  zaginieni. Nie ma też pewności gdzie dokładnie przebywali  w momencie przysypania namiotu - wewnątrz, czy może też zdołali wyjść powyżej niego. 

 
 
 
 
5
...
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com