Polska letnia wyprawa na K2 rozpoczęta
22 czerwca 2017 wyruszyła letnia wyprawa przygotowawcza PZA na K2 pod kierownictwem Jerzego Natkańskiego.
22 czerwca 2017 wyruszyła letnia wyprawa przygotowawcza PZA na K2 pod kierownictwem Jerzego Natkańskiego.
Andrzej Bargiel wyrusza na kolejną wyprawę. Tym razem sam przyznaje, że będzie ona najtrudniejsza z dotychczasowych. Bo cel jest najbardziej ambitny, niebezpieczny i najtrudniejszy. Jest nim drugi pod względem wysokości szczyt Ziemi – K2 (8611 m n.p.m.).
21 maja 2017 Hervé Barmasse i David Göttler z teamu The North Face weszli w stylu alpejskim na południowo-zachodnią ścianę Shisha Pangma (8027 m npm). Podczas 13-godzinnej akcji, panowie pokonali 2200 m ściany. Do szczytu zabrakło zaledwie kilku metrów, zespół postanowił jednak nie kontynuować wejścia ze względu na duże zagrożenie lawinowe. Zobaczcie film:
21 maja pisaliśmy pierwszym trawersie Mt Everestu w wykonaniu Polaka. Tego wyczynu dokonał Janusz Adamski startując od strony Tybetu, a schodząc na stronę Nepalską. Dodatkowego smaczku tej wyprawie dodaje fakt że Polak działał samotnie (niestety nie udał się plan dokonania tego bez dodatkowego tlenu). Więcej o wyprawie znajdziecie TUTAJ
Fenomen. To najwłaściwsze określenie Andrzeja Bargiela. Uprawia narciarstwo wysokogórskie. Specjalizuje się w niezwykle szybkim zdobywaniu szczytów, z których zjeżdża na nartach. Poziom wyczynu sportowego stawia zakopiańczyka w gronie najznakomitszych pionierów gór wysokich. Przez lata stanowił trzon reprezentacji Polski w zawodach skitourowych najwyższej rangi. Ustanowił rekord podbiegu na Elbrus (dotychczasowy najlepszy wynik 3:55 godz. Poprawił o 34 minuty!).
Zapowiada się najpoważniejszy projekt w dotychczasowej karierze Andrzeja Bargiela.
Adam Bielecki właśnie postanowił zakończyć wyprawę, której celem było przejście północno-zachodniej ściany Annapurny 8091 m npm.
W poniedziałek 15. maja słowacki zespół Peter Hámor - Michal Sabovčík dokonał wejścia na ośmiotysięcznik Dhaulagiri (8167 m) w Himalajach. Hámor stał się tym samym zdobywcą Korony Himalajów. Z kolei dla Sabovčika szczyt ten był pierwszym ośmiotysięcznikiem.
20 maja Waldemar Kowalewski stanął na szczycie Lhotse! Jak bardzo trudne jest zdobycie czwartej góry ziemi nie jest w stanie zrozumieć w pełni nikt kto tam nie był. Przeczytajcie bardzo osobistą i bardzo przemawiającą do wyobraźni relacje napisaną tuż po powrocie.
Rewelacyjne wieści dotarły do nas z bazy pod najwyższym szczytem świata. Janusz Adamski w dniu wczorajszym zameldował się na szczycie Mt. Everest. Polak działa w ramach projektu No Oxygen Solo Everest Expedition 2017.
Jak mogliście ostatnio przeczytać TUTAJ, Hervé Barmasse i David Göttler dotarli niedawno do basecampu i niebawem planują wspiąć się w stylu alpejskim, nową drogą na Sziszapangmę.
Jeden z najszybszych zawodników górskich na naszej planecie, Kilian Jornet, jest już w zasadzie gotowy do próby ustanowienia nowego rekordu wejścia (wbiegnięcia:-) na Mt. Everest.
Team The North Face wyrusza na wyprawę, której celem jest poprowadzenie nowej drogi na południowej ściennie ośmiotysięcznika.
W ramach aklimatyzacji przed Annapurna Polsped Expedition 2017 Adam Bielecki wraz z ekipą zdobył Tilicho Peak 7134 m npm. Łatwo nie było. Zobaczcie jak wyglądają ostatnie metry przed szczytem z perspektywy Adama. Po oddechu widać że tlenu jest tam nieco mniej niż na dole:-)
Ten sezon jest rekordowy pod względem wydanych pozwoleń na akcję na Evereście, Nepal wydał aż 376 pozwoleń na działanie na najwyższej górze świata. Dodatkowo tłum powiększa kolejnych stu himalaistów działających na sąsiedniej Lhotse.
Cho Oyu to może i najłatwiejszy ośmiotysięcznik, co nie zmienia faktu że nadal jest bardzo wysoki:-) Wysokość 8188 m npm stawia go na szóstej pozycji wśród najwyższych gór świata. Kiedyś zdobywany w stylu oblężniczym, dziś jest miejscem bicia wielu rekordów.
Kilka dni temu mogliście przeczytać o niesamowicie ambitnym projekcie Simone Moro i Tamary Lunger (artykuł TUTAJ). Posłuchajcie jak zawodnicy opowiadają o tym wyzwaniu.
Simone Moro i Tamara Lunger ogłosili dziś w Kathmandu rozpoczęcie wyprawy, której celem będzie trawers masywu Kanczendzongi. Wspierani przez The North Face himalaiści planują dokonać tego bez pomocy szerpów i bez użycia dodatkowego tlenu.
Ta książka zawiera odpowiedź na pytanie, jak żyć, kiedy minie czas mierzenia się z najwyższymi górami tego świata
i najmroźniejszymi zimami na ośmiotysięcznikach.
Reinhold Messner