facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

GÓRY (260): Geierfälle – przedsylwestrowa próba lodu

Początek każdego sezonu lodowego to chyba dla większości wspinaczy okres mniej lub bardziej nerwowego przeglądania otchłani Internetu w poszukiwaniu informacji o tym, gdzie już warunki są dostatecznie dobre, by „zadziałać”.

 fot. Piotr Kaleta

 

Tym razem, mając za sobą doświadczenia z zeszłorocznego wyjazdu do Cogne, nie daję się już skusić informacjom napływającym z tamtego rejonu – wspinać się oczywiście można, ale warunki są jeszcze słabsze niż na początku ubiegłej zimy. Pojawia się za to okraszona kilkoma zdjęciami relacja z regionu Ammergau – pasma górskiego położonego pomiędzy niemieckim Garmisch-Partenkirchen i Oberammergau a austriackim Reutte. Porównanie zamieszczonych w Internecie zdjęć z przewodnikiem potwierdza, że jest dobrze, a dwa 80–100-metrowej długości lodospady wydają się idealnym celem na szybki, dwudniowy wypad. I tylko informacja o dużej ilości śniegu nie daje mi wystarczająco do myślenia.

 

 

fot. Piotr Kaleta

 

W przewodniku Bregenz bis Garmisch rejon ten przejął nazwę górującego nad dolinką szczytu Geierköpfe, co można by przetłumaczyć jako ‘Sępie Głowy’. Obecności sępów nie stwierdzamy, ale za to śniegu jest tu pod dostatkiem – znacznie więcej, niż się spodziewaliśmy. Nie jesteśmy na to przygotowani, bo rakiety z racji ograniczonej ilości miejsca w bagażniku zostały w kraju. W zatoczce parkingowej tubylcy szykujący się na tury ze zdziwieniem odnotowują u nas brak jakiegokolwiek sprzętu.

 

 

Poza tym czuć, że jest –14°C, jednak w końcu to góry i trzeba być twardym. Podejście zaczynamy od lekkiej wtopy, bo źle interpretuję niejasną w tym miejscu przewodnikową mapkę i daję się zasugerować widocznym na zboczu śladom. W każdym razie kilkanaście minut później znów jesteśmy na parkingu i tym razem dostrzegamy to, co trzeba, czyli wystającą z zaspy na wjeździe do zatoczki żółtą tabliczkę szlaku na Geierköpfe – Westgripfel. […]

 

Więcej o niełatwym początku lodowego sezonu oraz o rejonie Geierfälle dowiecie się z najnowszego numeru GÓR (260).

 

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
Piotr Michalski
 
2021-03-22
GÓRY
 

Tatrzański hat-trick!

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
Goryonline
 
 
Piotr Michalski
 
2021-02-05
GÓRY
 

Tatry – nowa droga na Pośredniej Baszcie

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com