facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2010-03-03
 

Górskie Kolosy

Lada moment finał 11. edycji nagrody KOLOSY. Prestiżowe statuetki za podróżnicze dokonania roku 2009 zostaną wręczone podczas 12. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni (12-14 marca).
Nie braknie nowości, niespodzianek i relacji z wypraw w góry wysokie (i trochę niższe).

Ponad 2000 miejsc dla publiczności, ponad 80 prelekcji oraz pełny przegląd najważniejszych polskich wypraw i wydarzeń eksploracyjnych ostatniego roku - KOLOSY to największa podróżnicza impreza w Polsce i jedna z największych na świecie.

Pokazom zdjęć i filmów w nowoczesnej, przestronnej Hali Sportowo-Widowiskowej przy ul. Kazimierza Górskiego w Gdyni towarzyszyć będą seminarium dla osób podróżujących z małymi dziećmi, salon sprzętu i odzieży outdoorowej oraz – pierwszy taki w Polsce – Salon Mediów Podróżniczych. Będzie można na nim kupić książki, prasę i przewodniki, porozmawiać z autorami i zdobyć autografy m.in. Elżbiety Dzikowskiej, gwiazdy tegorocznych Spotkań, czy Maxa Cegielskiego.

Dzień Gór tradycyjnie na zakończenie trwającego od piątku do niedzieli maratonu pokazów zdjęć i filmów. Zobaczymy m.in. relację z wyprawy zakończonej wytyczeniem dwóch nowych dróg w Tien-szanie (Region Zachodniego Kokshaał Tau na pograniczu kirgisko-chińskim), z rodzinnej ekspedycji na Mount Logan (Lech i Wojciech Flaczyńscy) oraz zobaczymy, co oznacza wzór 12 x 4000 m (alpejski maraton). Wyjątkowo ciekawie zapowiada się prezentacja o zmaganiach z dziewiczą ścianą Malanphulan w Himalajach Nepalu: 1400 m deniwelacji, 5 dni w ścianie i 39 godzin wspinania non stop.

Bardzo ważnym punktem niedzieli będzie wspomnienie o tragicznie zmarłym w ubiegłym roku Piotrze Morawskim, które przedstawi jego żona, Olga.

Warto zwrócić  uwagę także na piątkowy pokaz „Czapy” - Tomasza Mackiewicza (Kolos 2008 w kategorii „Wyczyn Roku”) z próby solowego trawersowania Khan Tengri w Tien-szanie oraz na sobotnią „Odyseję andyjską 2009”, czyli ekstremalne przedsięwzięcie łączące jazdę na rowerze z trekkingiem i wspinaczką (sześć sześciotysięczników).

Poza wyprawami górskimi na Kolosach, jak co roku, mnóstwo bardzo różnorodnych przedsięwzięć podróżniczo-eksploracyjnych. Rozpoczną w piątek nurkowie, kajakarze i żeglarze. O swoich samotnych rejsach dookoła świata opowiedzą Natasza Caban, Joanna Pajkowska i Marta Sziłajtis-Obiegło. Będzie też o podróży upamiętniającej dwusetną rocznicę urodzin Karola Darwina i jego pionierską wyprawę kartograficzną do Ziemi Ognistej. Poza tym świetnie znani publiczności Kolosów i OSPŻiA: bałtycki wyjadacz Aleksander Doba, tryskający humorem Jarosław Frąckiewicz (tym razem nielegalnie na Nilu) oraz Piotr Opacian (kajakiem po Pacyfiku).

W piątkowy wieczór również Fotoplastykon, w którym zaskoczeniem dla niektórych będzie prelekcja Marka Klonowskiego. Znany z ekstremalnych dokonań laureat Kolosa za rok 2008 tym razem opowie o rodzinnej podróży z 1,5 rocznym dzieckiem szlakiem św. Jakuba.

Sobota to Dzień  Podróży i Wyczynu. Mocno reprezentowani będą rowerzyści. Zobaczymy m.in. relację z pierwszych etapów dwuletniej sztafety „Afryka Nowaka”, z przeprawy Piotra Strzeżysza przez Kirgizję oraz przekonamy się, że podróże zbliżają (trzyletnia włóczęga po najróżniejszych zakątkach świata zakończona... ślubem). Ponadto ekstremalne doświadczanie Ameryki Południowej (triatlon w Patagonii), a na deser przejazd 32-letnim moskwiczem przez wysychające Jezioro Aralskie oraz motocyklowa wyprawa dookoła świata dziennikarzy radiowej Trójki, Michała Gąsiorowskiego i Tomasza Gorazdowskiego.

W niedzielę oprócz wysokich gór będą także głębokie jaskinie. Pasjonatów speleologii ucieszy naprawdę spora i mocna w tym roku reprezentacja grotołazów, którzy będą mieli się czym pochwalić, a także fakt, że jako gość specjalny Dnia Gór o swoich wieloletnich doświadczeniach z eksploracji podziemnego świata opowie Andrzej Ciszewski.

Zwieńczeniem imprezy będzie ceremonia wręczenia Kolosów, którą poprowadzi Radosław „Chopin” Siuda (niegdyś przez pięć lat w autostopowej podróży dookoła świata). Oprócz nagród w kategoriach „Podróże”, „Alpinizm”, „Żeglarstwo”, „Eksploracja jaskiń” i „Wyczyn roku”, Kapituła przyzna również Super-Kolosa za całokształt osiągnięć oraz Nagrodę im. Andrzeja Zawady dla młodych podróżników, połączoną z grantem Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka na zorganizowanie wyprawy.

Pomysłodawcą  Kolosów jest Janusz Janowski, organizatorami zaś agencja MART i miasto Gdynia. Wstęp wolny.

Szczegółowy program imprezy na www.kolosy.pl.

Piotr Tomza
 Szalupą do zamku Hamleta
 Azja Środkowa po polsku  Filip Czuchwicki, Szymon Brzóska
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com