facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2018-03-03
 

Górski zestaw EDC

EDC? A cóż to takiego? Jak zawsze pierwszy do odpowiedzi rwie się Internet – „Zestaw EDC (ang. every day carry – nosić codziennie) – zbiór niedużej liczby przedmiotów przystosowany do noszenia przy sobie poza domem. Mają one pomóc zarówno w codziennych czynnościach, jak i w sytuacjach kryzysowych. Dobór przedmiotów zależy od indywidualnych potrzeb (...) posiadacza” (Wikipedia).

 

Pięknie! Rzućmy więc okiem do wyszukiwarki, by sprawdzić, bez czego to ludzie nie mogą sobie poradzić na co dzień. Dominują różnej długości noże, maczety, paralizatory, a nawet broń wielkiego kalibru. Wygląda na to, życie nie jest lekkie, a skrytobójcze umiejętności utrzymują się w cenie. Filtrując taktyczno-surwiwalowe treści, znajdziemy jednak kilka przedmiotów, które przydadzą się w codziennym życiu, a w górach mogą uratować skórę.

 

 

WYTRYCH...
...czyli klucz do wszystkiego. W naszej bajce uniwersalnym słowem-kluczem jest maksymalizacja funkcjonalności. Karta surwiwalowa (1) mieści się w portfelu i pozwala zaradzić wielu życiowym problemom – można nią odkręcać śruby, przecinać i piłować, a także otwierać butelki. Do czego zdolny jest scyzoryk (2), wyjaśni nam każdy mieszkaniec świętokrzyskiego, jednak moim faworytem w tej kwestii jest multitool Leatherman Signal (3), będący kieszonkową odmianą warsztatu mechanicznego. Gdyby się uprzeć, można nim spełnić stereotypowe powinności każdego mężczyzny: wybudować dom, ściąć drzewo (uprzednio zasadzone) i wystrugać zabawkę dla syna. Zegarek? Wiadomo, że nie służy tylko do podawania godziny – wysokościomierz, kompas, barometr, a czasami również GPS to dla człowieka gór oczywisty standard (4). A skoro jesteśmy przy elektronice, nie można pominąć współczesnego fetyszu, bez którego życie staje się beznadziejnie płytkie, o ile w ogóle możliwe. Chodzi o kombajn zwany telefonem.

 

Multitool Leatherman Signal 

 

 

SUBTELNE PRĄDY

Smartfon to pępowina łącząca nas ze światem. Za jego pomocą możemy zrobić transmisję na żywo ze szczytu, przygotować ofertę dla klienta w schronisku i oczywiście wezwać pomoc, gdy w środku ciemnego lasu poczujemy się nieswojo. Na szczęście większość telefonów pozwala również rozświetlić mrok, lecz przyjemność ta ma swoją cenę. Chodzi rzecz jasna o prąd, który znika z baterii zawsze wtedy, gdy jest najbardziej potrzebny. Dlatego moim ulubionym elementem w zestawie EDC jest latarka (5). Ale nie jakieś słabowite maleństwo z pełgającym światełkiem, lecz pełnowartościowa lampa, pozwalająca wędrować przez całą noc, naprawiać samochód przez dwie lub czytać książkę przez tydzień. Gdy trzeba, można przepłoszyć jelenia lub misia mocą 1000 lumenów, jednak najfajniejsza – w kontekście naszego uzależnienia od elektroniki – jest funkcja powerbanku. Otóż Mactronic Sniper 3.3 posiada akumulator o pojemności 2600 mAh i gniazdo USB, co pozwala w trasie naładować smartfon, tablet, zegarek z GPS-em lub czołówkę z odpowiednim złączem. Warto też docenić możliwość zmiany trybów pracy czy regulowania skupienia wiązki światła jedną ręką, a także cichy włącznik, który ułatwia zachowanie dyskrecji w sytuacjach niedwuznacznych.

Latarka i powerbank w jednym - Sniper 3.3 Mactronic


CENNE DROBIAZGI

Przygotowując zestaw przedmiotów, które będą towarzyszyły nam w górach lub na co dzień w mieście, warto do niego dodać małe i lekkie źródło ognia (6), plastikowe opaski zaciskowe (7), pamięć USB (8), krótką linkę (9) oraz gotówkę lub kartę płatniczą. Oczywiście nie wyczerpuje to listy rzeczy przydatnych, lecz kompletowanie coraz doskonalszych zestawów EDC to proces permanentny, żeby nie rzec – uzależniający :).

 

Tekst: Piotr Gruszkowski

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2018-03-23
SPRZĘT
 

Trekking z Hanwag Tatra

Komentarze
0
 
 
Darek Kaptur
 
2018-03-23
SPRZĘT
 

Uprząż Black Diamond Zone - test

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2018-03-16
SPRZĘT
 

Kolekcja Mountain od Helly Hansen

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2018-03-09
SPRZĘT
 

Jak prać odzież z membraną

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2018-03-05
SPRZĘT
 

W najnowszym numerze GÓR (260): Zdobyć wrzątek

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2018 Goryonline.com