Przypomnijmy - na centymetr kwadratowy membrany GORE-TEX® przypada ponad 1,4 mld mikroskopijnych porów. Są one 20 tysięcy razy mniejsze od kropli wody, lecz 700 razy większe od cząsteczki pary wodnej. Dzięki temu membrana GORE-TEX® nie przepuszcza wody z zewnątrz, a jednocześnie umożliwia odprowadzanie potu z buta. Bez względu na warunki pogodowe stopa w butach GORETEX® pozostaje sucha. Zachowywany jest stały poziom ciepła i wilgotności wewnątrz obuwia (climate control). Obuwie GORE-TEX® „oddycha” i długo pozostaje nieprzemakalne. Gwarantuje ochronę nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach.
Wszystkie komponenty (skóra, tekstylia) wykorzystane przy produkcji butów z membraną GORE-TEX® i sama konstrukcja obuwia są dokładnie badane, co stanowi regularny program kontroli jakości GORE. Cholewka każdego buta składa się z czterech warstw – powłoki zewnętrznej, dzianiny ochronnej, membrany GORE-TEX® i wyściółki. W laboratoriach GORE przeprowadza się naprawdę mordercze testy, aby klient otrzymał produkt najwyższej jakości. Każdy nowo opracowany produkt marki GORE-TEX® musi przejść wszystkie testy, tak jak i obuwie już produkowane.
TEST WYTRZYMAŁOŚCI
Używany w firmie Gore symulator kroczenia sprawdza nieprzemakalność obuwia GORE-TEX®. Każdy but nałożony na sztuczne stopy z czujnikami, musi wykonać 300 000 kroków w kąpieli
wodnej, co jest równoważne trasie o długości 500 km przebiegającej w korycie rzeki. Jeśli tylko do buta przedostanie się woda, maszyna wstrzymuje pracę, a przeciek jest lokalizowany przez podświetlającą go diodę. W tym samym teście badany jest także kłopotliwy „efekt gąbki”. Nawet całkowicie nieprzemakalne obuwie może się zamoczyć od środka, jeśli woda przeniknie do cholewy przez nasiąkniętą powłokę wierzchnią.
TEST ODPROWADZANIA WILGOCI
Za trwałą nieprzemakalność obuwia GORE-TEX® odpowiada nie tylko wyściółka z tworzywa
GORE-TEX® lecz także inne materiały użyte do wykonania cholewy. Muszą one mieć własności hydrofobowe. Nie bez przyczyny. Materiały, które wchłaniają wodę, przekazują wilgoć za pomocą połączeń kapilarnych aż na brzeg cholewy, a w skrajnych przypadkach aż do wnętrza buta. Z tego względu materiały wykorzystane do wykonania cholewy, od skóry i pianki aż po dratwę i sznurowadła, są badane pod kątem ilości wchłanianej przez nie wody. Testowany materiał jest cięty na wąskie paski i zanurzany w wodzie na głębokość l cm. Po dwóch godzinach moczenia poziom wilgotności materiału nie powinien wzrosnąć o więcej niż 1 cm. Aby wyeliminować wpływ obróbki powierzchniowej na wynik testu, wszystkie materiały przed badaniem są nadwyrężane mechanicznie. Na przykład dratwę wszywa się we fragment skóry, następnie wyjmuje i dopiero wtedy bada poziom absorpcji.
TEST WYGODY
Inżynierowie firmy Gore opracowali test wygody całego obuwia, aby sprawdzić na ile ono oddycha. Obuwie testowe jest zakładane na sztuczne stopy, które mogą „pocić” się jak prawdziwe, po czym umieszczane w komorze klimatycznej. Na podstawie wyników pomiaru przenikania i pochłaniania pary wodnej ustala się współczynnik klimatyczny odpowiadający minimalnym parametrom jakości, zależnym dodatkowo od trybu korzystania z obuwia.
PIELĘGNACJA OBUWIA Z MEMBRANĄ GORE-TEX®
Jest to zagadnienie bardzo ważne. Od odpowiedniej pielęgnacji butów zależy w dużej mierze poprawne funkcjonowanie zastosowanej w nich membrany GORE-TEX®. Obuwie musi być regularnie czyszczone i impregnowane. Mokra skóra, w szczególności w niskich temperaturach gorzej „oddycha”. Buty wykonane z materiałów tekstylnych należy myć specjalną gąbką i letnią wodą, a skórę szczotką. Co jakiś czas (np. po zakończeniu sezonu, po wyprawie) trzeba wymyć byty od środka poprzez wlanie wody z niewielką ilością środka czyszczącego. Zabieg ten ma na celu wypłukanie soli pochodzącej z potu, a tym samym poprawienie oddychalności butów. Membrana GORE-TEX® nie wymaga zastosowania impregnatu, jednak jego zastosowanie pomaga w: utrzymaniu optymalnej izolacji cieplnej, dzięki suchemu materiałowi zewnętrznemu, zapobieganiu zaciągania wody i dostawania się jej do środka poprzez górną część, nie nabieraniu wagi poprzez nasiąkanie wodą oraz chroni buty przed brudem.
GÓRY, nr 9 (184) wrzesień 2009