facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-09-30
 

GORE-TEX Comfort Mapping

Gore jest firmą wiodącą w badaniach nad technologiami wspomagającymi komfort użytkowania odzieży outdoorowej.
Niezrównane doświadczenie oraz prowadzone badania dają możliwość tworzenia produktów, które odpowiadają potrzebom klienta. Na monachijskich targach ISPO WINTER 2009 firma Gore zaprezentowała nową technologię Comfort Mapping. Jej głównym założeniem jest zwiększenie komfortu przez inteligentne zaprojektowanie odzieży. Comfort Mapping odczytuje potrzeby ciała, otwierając nowe możliwości wykorzystywane przy tworzeniu nowoczesnych i doskonale spisujących się w praktyce produktów. Odzież Comfort Mapping to również bardzo zaawansowana technologia zaklejania szwów taśmą, w taki sposób, aby można było połączyć razem te różniące się od siebie laminaty.Ciało człowieka podzielone jest na różne strefy klimatyczne, w niektórych miejscach pocimy się bardziej, inne z kolei narażone są na wychłodzenie. Intensywne badania pozwoliły wskazać zróżnicowanie strefy na ciele i stworzyć odzież outdoorową zapewniającą większy komfort użytkowania. Eksperci z Gore na potrzeby Comfort Mapping wyróżnili następujące części ciała: plecy i ramiona, klatka piersiowa, pachy, ręce, szyja, górny i dolny grzbiet, nadgarstki, talia.

Rozkład temperatur i wilgotności wymusił na projektantach specjalne rozplanowanie różniących się parametrami materiałów. Do tej pory poszczególne komponenty łączono ze sobą, co wymuszało wykorzystanie dodatkowych laminowanych szwów. Ograniczało to pełne i komfortowe odwzorowanie mapy ciała. Chcąc przezwyciężyć te ograniczenia, zrewolucjonizowano technologię laminacji i zabezpieczania szwów. Określa się, że jest to kluczowy element konstrukcji tego rodzaju odzieży. Kurtki zyskują lepsze właściwości oddychające, pozwalają na lepszą regulację ciepła, są bardziej dopasowane, pozbawione nadmiaru szwów, mają mniejszą wagę i bardzo dobrze wyglądają. Najlżejszy laminat może być teraz bez trudu połączony ze zwiększającym izolację puchowym panelem (z naturalnego puchu), co do tej pory było praktycznie niemożliwe. W sezonie 2009/2010 technologia ta zostanie wykorzystana wykorzystana w kolekcjach bazujących na Gore-Tex® Soft Shell oraz Gore-Tex® Performance Shell.

Odzież z laminatem Gore-Tex® Paclite Shell to idealne rozwiązanie dla tych wszystkich, dla których niezwykle ważne jest połączenie ekstremalnej oddychalności, trwałości, wodoszczelności i wiatroszczelności z minimalną wagą i maksymalną pakownością. Jest to odzież idealna do górskich wędrówek, jazdy na rowerze oraz wielu innych sportów, gdzie liczy się każdy gram ekwipunku. Na membranę Gore-Tex® naniesiona jest warstwa ochronna składająca się z substancji oleofobowej i węgla. Dzięki temu niepotrzebna jest osobna podszewka, odzież jest lżejsza i łatwiejsza do spakowania.

GÓRY, nr 8 (183) sierpień 2009
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2022-08-18
GÓRY
 

4270 km w 55 dni czyli FKT na PCT

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-07-08
GÓRY
 

Rocznica pierwszego wejścia na Gaszerbrum II

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
2022-03-28
GÓRY
 

Red Bull Szybka Tura

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-25
GÓRY
 

Dni Lawinowo-Skiturowe dla Ukrainy

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com