facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2010-03-10
 

GORE-TEX - podsumowanie cyklu artykułów

W GÓRACH w 2009 roku ukazał się cykl artykułów poświęconych membranie GORE-TEX®. Ich celem było zapoznanie czytelnika z różnorodnością membran GORE-TEX® używanych obecnie w odzieży i obuwiu outdoorowym.
Technologia membran GORE-TEX® „dostosowuje” się do coraz to nowych trendów i potrzeb klienta outdoorowego tak, aby zaoferować produkt spełniający największe wymagania. Niezwykle istotna jest również pielęgnacja odzieży i obuwia z membraną GORE-TEX®. Właściwa pielęgnacja zapewnia komfort użytkowania przez długi czas. Ten artykuł jest podsumowaniem wiedzy na temat zastosowania membrany GORE-TEX® w odzieży outdoorowej.GORE-TEX® PRO SHELL


GORE-TEX® PRO SHELL, dzięki temu że zbudowany jest z najbardziej wytrzymałych, „oddychających”, trwale wodoszczelnych i wiatroszczelnych materiałów, sprosta oczekiwaniom profesjonalistów i prawdziwych entuzjastów outdooru. Składają się na niego trzy grupy produktów:

- DWUWARSTWOWY GORE-TEX® PRO SHELL
Dwuwarstwowy GORE-TEX® Pro Shell to podstawa aktywnej odzieży. Membrana GORE-TEX® jest laminowana od wewnątrz tkaniny zewnętrznej. Aby podnieść komfort noszenia i uniwersalność, membrana zabezpieczona jest od wewnątrz osobną podszewką. Dwuwarstwowa konstrukcja laminatu GORE-TEX® Pro Shell jest idealnym rozwiązaniem dla odzieży sportowej na ekstremalne warunki.

- DWUWARSTWOWY IZOLOWANY GORE-TEX® PRO SHELL
Dwuwarstwowy izolowany GORE-TEX® Pro Shell to optymalna izolacja ciepła. Jest połączeniem maksymalnej oddychalności i optymalnej izolacji ciepła. Membrana GORE-TEX® jest laminowana od wewnątrz tkaniny zewnętrznej. Ocieplina jest luźno umieszczona pomiędzy dwuwarstwowym laminatem a wewnętrzną podszewką.

- TRZYWARSTWOWY GORE-TEX® PRO SHELL
Trzywarstwowy GORE-TEX® Pro Shell przeznaczony jest do wykorzystania w najtrudniejszych warunkach. Specjalna, trzywarstwowa konstrukcja złożona jest z membrany GORE-TEX® trwale przymocowanej do wytrzymałego materiału zewnętrznego oraz do specjalnie zaprojektowanej, mocnej podszewki. Dzięki temu warstwy nie ocierają się o siebie podczas ruchu, co ogranicza tarcie oraz zwiększa „oddychalność“, a także maksymalnie zwiększa żywotność materiału w trudnych warunkach.

GORE-TEX® PACLITE SHELL


Odzież z GORE-TEX® Paclite Shell jest idealna do górskich wędrówek, jazdy na rowerze, oraz wielu innych sportów, gdzie liczy się każdy gram ekwipunku. Odzież z laminatem GORE-TEX® Paclite Shell to idealne rozwiązanie dla tych wszystkich, dla których niezwykle ważne jest połączenie ekstremalnej oddychalności, trwałości, wodoszczelności i wiatroszczelności z minimalną wagą i maksymalną pakownością. Na membranę GORE-TEX® naniesiona jest warstwa ochronna składająca się z substancji oleofobowej i węgla. Dzięki temu niepotrzebna jest osobna podszewka, odzież jest lżejsza i łatwiejsza do spakowania.

GORE-TEX® COMFORT MAPPING

Super nowoczesna technologia GORE-TEX® COMFORT MAPPING została zaprezentowana na monachijskich targach ISPO WINTER 2009. Jej głównym założeniem jest zwiększenie komfortu przez inteligentne zaprojektowanie odzieży.
Comfort Mapping odczytuje potrzeby ciała. Odzież Comfort Mapping to również bardzo zaawansowana technologia zaklejania szwów taśmą, w taki sposób, aby można było połączyć razem te różniące się od siebie laminaty. Ciało człowieka podzielone jest na różne strefy klimatyczne, w niektórych bowiem miejscach pocimy się bardziej, inne z kolei narażone są na wychłodzenie. Intensywne badania pozwoliły wskazać zróżnicowane strefy na ciele i stworzyć odzież outdoorową zapewniającą większy komfort użytkowania. Rozkład temperatur i wilgotności wymusił na projektantach specjalne rozplanowanie różniących się parametrami materiałów.
Kurtki zyskują lepsze właściwości oddychające, pozwalają na lepszą regulację ciepła, są bardziej dopasowane, pozbawione nadmiaru szwów, mają mniejszą wagę i bardzo dobrze wyglądają. Najlżejszy laminat może być teraz bez trudu połączony ze zwiększającym izolację puchowym panelem (z naturalnego puchu), co do tej pory było praktycznie niemożliwe.
Kurtki wykonane w technologii GORE-TEX® COMFORT MAPPING to idealne rozwiązanie dla tych wszystkich, dla których niezwykle ważne jest połączenie ekstremalnej oddychalności, trwałości, wodoszczelności i wiatroszczelności z minimalną wagą i maksymalną pakownością.

PIELĘGNACJA ODZIEŻY Z MEMBRANĄ GORE-TEX®

PRANIE
– prać w pralce w temperaturze 40 °C;
– dokładnie wypłukać;
– nie używać płynu zmiękczającego do tkanin;
– nie wybielać;
– prać chemicznie tylko zgodnie z zaleceniami producenta odzieży.

PRZYWRACANIE WŁAŚCIWOŚCI HYDROFOBOWYCH

– prasować w średnich temperaturach;
– użycie ciepła po praniu przywraca właściwości hydrofobowe tkaniny zewnętrznej poprzez reaktywowanie DWR;
– jeśli woda przestanie się skraplać na powierzchni wypranego ubrania, oznacza to, że impregnujący system DWR przestał działać;
– GORE-TEX® zaleca aplikację środka zapobiegającego nasiąkaniu materiału zewnętrznego, dostępnego w sklepach outdoorowych.

NAPRAWY

- z powodu swej unikalnej, wodoszczelnej budowy, ubrania z membraną GORE-TEX® wymagają specjalistycznej naprawy, dlatego w celu jej dokonania należy skontaktować się z producentem odzieży.

GÓRY, nr 12 (187) grudzień 2009
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2022-12-02
GÓRY
 

Turystyka zimowa dla zaawansowanych

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-11-28
GÓRY
 

Conrad Anker - wspinacz doskonały

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-11-23
GÓRY
 

W stronę wolności

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-11-05
GÓRY
 

Marek Holeček – wytrwałość i satysfakcja

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com