facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2012-07-23
 

Górale otworzyli nowy szlak turystyczny - dla ceprów

Szlak rekreacyjno-widokowy, nazwany "ceperskim", został otwarty w sobotę w Zakopanem. Trasa, którą można przebyć pieszo lub rowerem, obejmuje Pasmo Gubałowskie.
- Pasmo Gubałowskie to jedno z najpiękniejszych miejsc do rekreacji i wypoczynku z piękną panoramą Tatr - przekonuje starosta tatrzański Andrzej Gąsienica-Makowski. Jak tłumaczy, szlak "ceperski" to pięć tras o różnym stopniu trudności i różnej długości. Wszystkie zaczynają się przy popularnych stacjach narciarskich, położonych u podnóża Pasma Gubałowskiego: przy dolnej stacji kolejki linowo-terenowej na Gubałówkę, na Harendzie i na Polanie Szymoszkowej.

- Podążając trasą można podziwiać panoramę Tatr, a także wejść do podhalańskich wiosek położonych za Gubałówką - powiedział starosta. Turyści na początku trasy będą mogli wypożyczyć rower i wywieźć na Gubałówkę wyciągiem. Spacerowicze będą mogli też wypożyczyć kijki do uprawiania tzw. nordic walking. Trasy liczą od 2 do 22,5 km. Oznaczono je na mapkach dostępnych m.in. w punktach informacji turystycznej.
Na szlaku "ceperskim" znajdują się zabytkowe kościoły, muzea oraz bacówki, które będzie można odwiedzać. Trasę wyznaczono częściowo na drogach publicznych oraz drogach leśnych i polnych.

W przyszłości szlak ma się rozwijać, mają powstawać nowe wypożyczalnie rowerów, a w zimie szlak pieszo-rowerowy ma zastąpić trasa do narciarstwa biegowego.

Żartobliwe określenie "ceper" powstało najprawdopodobniej pod koniec XIX wieku, kiedy budowano kolej do Zakopanego. Wówczas nazywano tal budowniczych linii kolejowej pod Tatrami, którzy pochodzili z różnych stron Polski i nocowali u górali. W okresie międzywojennym ceprami nazywano turystów, którzy w góry wychodzili bez odpowiedniego przygotowania.
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Weronika Biernacka
 
2020-10-24
GÓRY
 

Lhotse - ostatnia wyprawa Jerzego Kukuczki

Komentarze
0
 
 
Piotr Michalski
 
2020-10-19
GÓRY
 

Kołowy Szczyt – nowe drogi

Komentarze
0
 
 
Piotr Michalski
 
2020-10-09
GÓRY
 

Tatry – nowe drogi w Dolinie Batyżowieckiej

Komentarze
0
 
 
Piotr Michalski
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2020 Goryonline.com