facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-10-28
 

GoLite - turysto, uwolnij swój plecak

Projektanci firmy GoLite*, światowego lidera wśród produktów ultralight, zwrócili uwagę na fakt, iż waga zaraz obok funkcjonalności i wytrzymałości jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o niezawodności sprzętu.
Wybierz się w góry po to, aby odpoczywać, zachwycać się pięknem otaczającej natury. Regenerować swój organizm, a plecak niech pozostanie twoim wiernym, niezbędnym kompanem.
Turysto, uwolnij swój plecak w myśl filozofii ultralight!Piękna pogoda zachęcają do porzucenia miejskiego zgiełku, a także ciasnych klimatyzowanych pomieszczeń. Nasz wyjazd tuż, tuż, a my tkwimy z otwartym plecakiem zastanawiając się, co jeszcze może się nam przydać. W końcu wyjazd w góry obliguje do zabrania ze sobą specjalistycznego sprzętu. Nadmorski plażowicz zadowoli się skąpym strojem, ręcznikiem, olejkiem do opalania, no i oczywiście słońcem, bo bez tego ani rusz. Góry są bardziej nieprzewidywalne i może w tym tkwi ich największy urok…

Nagła ulewa, porywisty wiatr, otaczająca ciemność, czy też palące słońce. Nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć, pod jaką aurą będzie przebiegał wyjazd. Nie zapominajmy też, że w każdej chwili może zaskoczyć nas niebezpieczne załamanie pogody. Planując wypoczynek w górach z pewnością trzeba pamiętać o kurtce przeciwdeszczowej, wygodnych butach oraz przewiewnej odzieży. Bardziej zagorzali turyści planując kilkudniowe wypady w dziewicze tereny polskich gór, muszą zaopatrzyć się w solidny, nieprzemakalny namiot, odpowiednio dobrany śpiwór, odzież, liny, uprzęże, latarki no i oczywiście prowiant.

Jak łatwo można się zorientować, trzeba zabrać ze sobą mnóstwo rzeczy. Czym jednak kierować się podczas kupowania sprzętu na zaplanowaną wyprawę? Na co warto zwrócić uwagę, tak aby nasz bagaż był optymalnie dobrany do warunków panujących w górach? Przede wszystkim trzeba pamiętać o jednej bardzo prostej zasadzie w myśl której to, co wpakujemy do plecaka będziemy nosić ze sobą przez dłuższy czas! Jest to niezmiernie oczywiste, jednak nie wszyscy o tym pamiętają. Nawet prosty szlak na Morsie Oko pokazuje barwnie podążające korowody zmęczonych i obładowanych po szyję turystów. Z pewnością wielu z nas również przeżyło bliższy kontakt z ciężkim i nieporęcznym bagażem, a wyczerpanie organizmu dawało się we znaki. Któż z nas, oglądając swoje zmęczone i obolałe stopy, nie marzył wówczas o powrocie do wygodnego domu oraz ciepłej kąpieli.

Drogi turysto, uwierz, że wcale nie musi tak być, dobieraj jednak swój sprzęt z głową! Wybierz się w góry po to, aby odpoczywać, zachwycać się pięknem otaczającej natury, a także regenerować swój organizm, niech plecak nie przeistacza się w prawdziwego wroga, lecz pozostanie twoim wiernym niezbędnym kompanem. Turysto uwolnij swój plecak w myśl filozofii ultralight!

Projektanci firmy GoLite*, światowego lidera wśród produktów ultralight, zwrócili uwagę na fakt, iż waga zaraz obok funkcjonalności i wytrzymałości jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o niezawodności sprzętu. Metoda ta polega na maksymalnym odchudzaniu bagażu ze zbędnych kilogramów z jednoczesnym zachowaniem maksimum funkcjonalności i wytrzymałości. Dotyczy ona niemal wszystkich kategorii wyposażenia, począwszy od rzeczy wagowo cięższych takich jak: namiot, plecak, śpiwór, poprzez latarkę, nóż, ubiór, a nawet bieliznę. Decydując się na zakup dużego transportowego plecaka z pełnym wewnętrznym stelażem dobrej marki, o pojemności ok. 80l, średnio jego waga będzie oscylowała w okolicy 3300 g – 3800 g, natomiast plecak wykonany zgodnie z filozofią ultralight o nieco większej pojemności może ważyć zaledwie 1590 g, a nawet 700 g przy rezygnacji ze stelaża. Podobna dysproporcja występuje w przypadku popularnych w Polsce namiotów, których waga dla namiotu 3-osobowego sięga nawet 4 kg, a namiotu ultralight. nie przekracza 2 kg. Niezmiernie ważnym elementem jest wytrzymałość sprzętu produkowanego przez liderów nurtu ultralight. Dla przykładu, w serii plecaków UltraLite firmy GoLite używany jest materiał z dodatkiem włókien Dyneema, kilkakrotnie wytrzymalszych od stali i Kevlaru.

Plecak pozbawiony zbędnych kilogramów ucieszy każdego z nas, w końcu dobrze dobrany ekwipunek w dużej mierze decyduje o powodzeniu całej górskiej wyprawy no i oczywiście o naszym dobrym humorze. Producenci sukcesywnie prześcigają się w tworzeniu coraz to lżejszych przedmiotów. Warto podkreślić, iż sprzęt wyprodukowany w myśl filozofii ultralight przez uznane firmy takie jak np. GoLite, zalicza się do najwyższej klasy sprzętów profesjonalnych. Doświadczeni alpiniści korzystają z ultralekkiego sprzętu na szeroką skalę, nic bowiem nie jest w górach tak potrzebne jak „dodatkowe pokłady energii”.

Wielu z nas wybierając się w nasze polskie góry, również powinno zastanowić się nad zakupem sprzętu takiej klasy. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że są to wyposażenia bardzo wytrzymałe, przez co z pewnością posłużą nam przez wiele długich lat. Oczywiście można je zastąpić mało profesjonalnymi odpowiednikami, których wartość kształtuje się w niższych przedziałach cenowych. Warto jednak zastanowić się nad celowością takich przypadkowych zakupów. Czy producent zakupionego w markecie namiotu da nam stuprocentową gwarancję, że jego stelaż wytrzyma bardzo silne podmuchy wiatru? A jak przetrwać noc w przemoczonym śpiworze? Drogi turysto nie zapewniaj sobie tak ekstremalnych wrażeń, tylko ubezpiecz się w niezawodny ultralekki sprzęt. Zadbaj o to, abyś nie musiał nagle przerywać swojego urlopu z powodu złych warunków atmosferycznych, lub tracił czas na gorączkowe poszukiwania nowego sprzętu. Produkty z serii ultralight są droższe, to fakt, ale przecież nie musisz kupować wszystkiego od razu. Dogodnym rozwiązaniem jest kompletowanie sprzętu stopniowo, co roku dokupując brakujące elementy. Posługując się powyższą strategią, możemy być pewni, iż nasz domowy budżet nie zostanie nadszarpnięty, a my po trzech, czterech sezonach skompletujemy bagaż godny pozazdroszczenia. Z tak dobrze dobranym sprzętem żadne nieprzewidziane okoliczności nie zepsują naszej wyprawy. Plecak stanie się lżejszy, przez co nasz komfort chodzenia po górach znacznie się poprawi. Nie będziemy musieli skupiać się na jak najszybszym dotarciu do celu, ponieważ w plecaku będziemy mieli spakowany niezawodny sprzęt, który z pewnością nie jeden raz pozwoli nam wyjść z nagłych kłopotów obronna ręką. Sprzęt, który niejednokrotnie spełni nasze oczekiwania, a dzięki swojej lekkości pozwoli się cieszyć otaczająca naturą.

Anna Cader

* wyłącznym dystrybutorem marki GoLite na Polskę jest firma Q7 z Bydgoszczy, www.q7group.com
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com