facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2007-09-10
 

Gerlinde Kaltenbrunner o SL - rewolucji w plecakach Deuter

Gerlinde Kaltenbrunner to obecnie najlepsza himalaistka na świecie. W swoim dorobku posiada już 10 ośmiotysięczników. Pierwszy raz magiczną granicę ośmiu tysięcy metrów osiągnęła w wieku 23 lat...


Kiedy kilka lat temu nawiązywaliśmy współpracę z Gerlinde Kaltenbrunner nikt nie mógł przypuszczać, iż ta kooperacja otworzy nam zupełnie nowe kierunki rozwoju.
Współpraca z Gerlinde również nie należała do typowych, gdyż za swoją „twarz” wybraliśmy kobietę. Alpinistkę, co prawda znaną w środowisku, lecz dotychczas żadna z firm outdoorowych, zajmujących się produkcją sprzętu, nie zaakcentowała tak mocno roli, jaką kobiety coraz bardziej zdobywają w turystyce, trekkingu i wspinaczce. Po kilku latach możemy powiedzieć, że była to decyzja, która dała początek nowej idei i nowym celom. Sięgając raz jeszcze do sedna alpinizmu, za przewodnika wybierając Gerlinde Kaltenbrunner, ponownie odkryliśmy to, o czym wielu zapomina - radość z obcowania z górami, pewność, bezpieczeństwo i komfort z odpowiednio dopasowanego sprzętu.


Gerlinde Kaltenbrunner to obecnie najlepsza himalaistka na świecie. W swoim dorobku posiada już 10 ośmiotysięczników. Pierwszy raz magiczną granicę ośmiu tysięcy metrów osiągnęła w wieku 23 lat, stając na przedwierzchołku Broad Peak (8027m n.p.m.). Wspinaczką zaraził ją Erich Tischler, pastor z jej rodzinnej miejscowości Spital am Pychrn w Górnej Austrii, z którym zdobywała te najprostsze szczyty i dzięki którym rozwinęła się jej miłość do gór. Zdobycie Korony Ziemi nie jest jej jedynym celem, gdyż to inspiracja zwyczajami, religią i mieszkańcami Karakorum były jedną z głównych przyczyn, dla których Gerlinde zafascynowała się tymi górami. W wieku 37 lat ma na swoim koncie zdobytych dziesięć ośmiotysięczników bez użycia tlenu. Gerlinde podkreśla, iż „wejście na ośmiotysięcznik z tlenem degraduje samą ideę wspinaczki wysokogórskiej do poziomu wejścia na sześciotysięcznik”. Mając ogromne doświadczenie nie zapomina o pokorze i szacunku do gór, znajdując w nich jak mówi „nie tylko formę, ale również wypełnienie życia”. W swoich wypowiedziach podkreśla, że oprócz dużego doświadczenia potrzebne jest również szczęście w górach. W tym roku wielkiemu szczęściu może właśnie zawdzięczać ocalenie z lawiny, która zeszła na obóz II podczas próby zdobycia Dhaulagiri i która porwała ją w namiocie. Gerlinde przy pomocy noża rozcięła namiot i miała na tyle miejsca, by móc rozpocząć powolne odkopywanie. Po około 30-45 minutach udało się jej wydostać z ponad półmetrowej warstwy śniegu. Niestety dwóch himalaistów z namiotu stojącego zaledwie kilka metrów dalej nie miało tyle szczęścia. Z tych ekspedycji i wielu wypraw przygotowujących ją do formy w Alpach Wschodnich i Zachodnich przynosi nam niezwykle cenne opinie poparte ogromnym doświadczeniem, które pomagają nam doskonalić damską linię SL.SL Seria to plecaki dla kobiet projektowane i testowane przez kobiety. Zespół osób tworzących nowe damskie linie utworzony jest wyłącznie z kobiet, które są ekspertami w dyscyplinach górskich i rowerowych. Wiedzą one doskonale, jakie oczekiwania mają wobec plecaków kobiety.
Gerlinde Kaltenbrunner w opinii nam przekazanej mówi: „Plecak musi być wygodny, nie może gnieść ani obcierać ciała. Wiele egzemplarzy innych firm, które do tej pory używałam, było zaprojektowanych przez mężczyzn dla mężczyzn. Pas biodrowy nie był odpowiednio dopasowany i cały ciężar ładunku opierał się na ramionach. Nowy system nośny Deuter’a serii SL nigdzie nie uciska, a pas biodrowy jest rewelacyjnie dopasowany. W zależności od nachylenia terenu mogę teraz regulować nacisk ciężaru na biodra lub ramiona." Nowa generacja plecaków damskich jest zupełnie inaczej konstruowana niż seria plecaków męskich. Różną się one nie tylko kolorem i wyglądem zewnętrznym. Optymalny damski system nośny wymaga dużo więcej od konstrukcji.
Kobiety mają krótsze plecy niż mężczyźni. Modele SL mają niżej położone pasy nośne, wyżej umieszczony pas biodrowy, który jest nieco mniejszy niż w modelu męskim. Pasy nośne są krótszej konstrukcji, są węższe i bardziej wyprofilowane. Pas piersiowy jest wyżej usytuowany niż w wersji męskiej. Forma pasa biodrowego jest również dostosowana do kobiecej sylwetki. Poduszki pasa biodrowego są węższe i mocniej skierowane ku górze. Oprócz tego ściągnięcie pasa biodrowego jest ułatwione poprzez ściąganie troków do przodu. Te wszystkie, tak ważne dla konstrukcji SL elementy, nie powstałyby, gdyby nie doświadczenie ludzi, którzy wiedzą, co powinien posiadać dobry produkt. Współpraca z ekspertami daje nam gwarancję sukcesu teraz i w przyszłości.


Futura Pro 34 SL z nowym systemem nośnym z wahadłowym pasem biodrowym (model dostępny od 2008 r.)
Artykuł sponsorowany

Więcej o plecakach firmy Deuter w naszym katalogu sprzętu i na stronie www.deuter.com


2007-09-10

(kg)

 

 

 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2023-01-31
GÓRY
 

Anna Czerwińska – mogłyby to robić same baby!

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-31
GÓRY
 

Czong-Kemin bez wirusa / Tien-Szan

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-30
GÓRY
 

Zimowe Dhaulagiri

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-25
GÓRY
 

Trawers narciarski Bokami Boków

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com