facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2017-10-09
 

GEOpraktyki: Edycja III - w sercu Eurazji

Studenci z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych z poznańskiego UAM wzięli udział w ekspedycji naukowej do Kazachstanu i Kirgistanu. Szczegółowe badania terenowe miały miejsce w lipcu 2017.

GEOpraktyki: Edycja III - w sercu EurazjiStudenci z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych z poznańskiego UAM wzięli udział w ekspedycji naukowej do Kazachstanu i Kirgistanu. Szczegółowe badania terenowe miały miejsce w lipcu 2017. Wśród celów naukowych znalazły się m.in. badania na obszarze doliny Małej Ałmatinki (Alatau Zailijski, Tien-Szan, Kazachstan), a ściślej na jej najwyższej części zajmowanej przez system kilku lodowców, z których największy jest Lodowiec Tuyuksu oraz badania związane z infrastrukturą turystyczną różnych obszarów Kazachstanu. Do współpracy zaproszono dwóch glacjologów: dr J. Małeckiego (Uniwersytet im. Dama Mickiewicza w Poznaniu) oraz dr H. Lovella (University of Portsmouth), z którymi poszukiwano odpowiedzi na pytania dotyczące historii topnienia lodowców oraz zjawisk typu GLOF (pęknięcia zapory lodowej na jeziorach lodowcowych).


Oprócz aspektów naukowych grupa studentów planowała zdobycie Piku Lenina (od strony Kirgiskiej). W przypadku niepowodzenia brano również pod uwagę możliwość „podboju” innego szczytu w Pamirze lub Tien-szanie. Ostatecznie dwoje studentów (M.S i T.K.) po dotarciu na wysokość ok. 5000 m n.p.m. zrezygnowało z dalszego zdobywania Piku Lenina, a szczytem, który udało się później zdobyć był Pik Młodzieży (4147 m n.p.m.).


Uczestnicy wyprawy „Geopraktyki w sercu Eurazji” chcieli udowodnić swoim rówieśnikom, że warto być ambitnym i ciekawym świata. Zdobywając wiedzę w miejscach gdzie warunki nie rozpieszczają, dają świadectwo, że warto podejmować wyzwania i pokonywać bariery swojego strachu. Każdy z uczestników zdobył praktyczne umiejętności, motywację do działania oraz inspirację do tworzenia kolejnych wypraw.


GEOpraktyki: Edycja III - w sercu Eurazji


Wyprawa finansowana była ze środków UAM, Fundacji UAM, sponsorów prywatnych oraz ze środków własnych uczestników.


Więcej informacji na:
https://tomek-303.fly4free.pl/blog/3202/byc-przy-siodemce-i-nie-zwariowac-o-snieznych-zamieciach-lawinach-i-lsniacych-lodowcach/
https://glacjoblogia.wordpress.com/galeria/kazachstan2017/
http://www.geopraktyki.amu.edu.pl
https://www.facebook.com/geopraktyki/


prenumerata Górski magazyn sportowy - Góry

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2019-09-12
GÓRY
 

#Lhotse2019: Udana aklimatyzacja na 6000 m

Komentarze
0
 
Weronika Biernacka
 
 
Piotr Michalski
 
2019-09-10
GÓRY
 

Pik Pobiedy – tragedia Kazachów

Komentarze
0
 
Weronika Biernacka
 
2019-09-09
GÓRY
 

Andrzej Bargiel już w bazie pod Mount Everest

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2019-09-09
GÓRY
 

Wyprawa PHZ na Lhotse dotarła do bazy

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2019 Goryonline.com