facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2007-06-01
 

GAME OVER DLA CZECHÓW

Tym razem dotarła do nas wiadomość, że inną europejską M13, Game Over pokonali czescy wspinacze, Luboš Mázl i Vašek Šatava.

Ciągle dochodzą do nas informacje o trudnych prowadzeniach drytoolowych. Miesiąc temu informowaliśmy o pokonaniu przez Ines Papert 45-metrowej M13 drogi Law and Order. Tym razem dotarła do nas wiadomość, że inną europejską M13, Game Over pokonali czescy wspinacze, Luboš Mázl i Vašek Šatava. Tę znajdująca się w położonym obok Innsbrucka rejonie Dryland drogę wytyczył w styczniu 2005 roku Austriak Albert Leichtfried. Drugiego przejścia, jeszcze pod koniec roku 2005, dokonał Anglik Scot Muir. Oba te przejścia odbyły się za pomocą ostróg. O dziwo, Mauro„Bubu” Bole, który przeszedł drogę jako trzeci, w styczniu 2006 roku, nie obniżył wyceny drogi, mimo iż pokonał ją bez ostróg i to już w drugiej próbie! Jego próba onsight skończyła się lotem tuż spod łańcucha zjazdowego. Tegoroczne czeskie przejścia też odbyły się bez ostróg i były czwartym i piątym powtórzeniem tej wymagającej drogi.
Game Over w momencie wytyczenia była najtrudniejszą drytoolową linią w Europie. Składa się na nią 25 metrów wspinania, które można podzielić na trzy części. Pierwsza z nich to techniczne M9, biegnące do połowy drogi, po nim następuje kluczowe siłowe miejsce o wycenie M12, a dalej pozostaje „tylko” wytrzymałościowa końcówka o wycenie M10/11.
Przy okazji przejść Mázlai Šatava warto wspomnieć o osiągnięciu żony tego pierwszego: Jitka Mázl poprowadziła drogę Fonotok M10-. Przejście to odbyło się z użyciem ostróg.

Góry 4 (155) 2007


(kg)
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2023-04-18
GÓRY
 

Skitury w Armenii - Mały Kaukaz

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-04-14
GÓRY
 

Północ Islandii

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com