facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-11-05
 

Free ski mountaineering - narciarstwo wysokogórskie

SALEWA przedstawia nową dyscyplinę w dziedzinie ekstremalnych, alpejskich sportów zimowych.
SALEWA, wraz z czterema nowymi członkami międzynarodowego teamu SALEWA alpineXtrem, przedstawia nową dyscyplinę spośród zimowych ekstremalnych sportów alpejskich - free ski mountaineering. Jest to połączenie zimowej wspinaczki górskiej oraz pokonywanie na nartach bardzo trudnego terenu. Wymaga to zarówno psychicznych jak i fizycznych predyspozycji, aby móc pokonywać urwiska za pomocą specjalistycznych technik linowych i tym samym odkrywać nietknięte jeszcze tereny wysokogórskie. To miejsce jest domem dla nieokiełznanej i najdzikszej postaci jeżdżących na nartach w takim właśnie wydaniu. 

Niepowtarzalny świat – to jego można oczekiwać tam na górze. Strome zbocza wapiennych Alp Wschodnich, kuluary Dolomitów lub legendarnego grzbietu granitu West Alps: powyżej pewnej wysokości wspinacz ma do czynienia z lodem i śniegiem, nawet w miesiącach letnich. Dla niektórych stanowi naturalną granicę, która nie może być przekraczana. Lecz są tacy, dla których jest ona bramą do fantastycznej formy narciarstwa, której nie odnajdą w niższych rejonach naszej planety.

Do góry przez skały, na szklisty lód i chrupiący śnieg. Niezrównane zjazdy w puchu, które zapierają dech w piersiach, a ich spektakularność jest zawrotna! Unikatowe możliwości, jakie daje narciarstwo wysokogórskie są zróżnicowane i ambitne, ale bezpieczne, naturalne i logiczne. Tak jak i logiczne jest, że aby zachować bezpieczeństwo potrzebny jest do tego specjalistyczny sprzęt – tak jak do każdej działalności górskiej. SALEWA zapewnia doskonały zestaw urządzeń bardzo funkcjonalnych i zmyślnie zaprojektowanych. 

Czterech nowych członków międzynarodowego zespołu SALEWA alpineXtrem odegrało znaczącą rolę w rozwoju tego sprzętu. Wszyscy z nich są ambasadorami tej dyscypliny i stylu życia, który nieustannie prowadzi ich w wielkie góry całego świata. 

Eva Walkner
Nazywana "Walki" przez inne osoby ze swojego środowiska. I nie bez powodu. Być może ma to coś wspólnego z jej nieograniczonym entuzjazmem do wolności, świeżego powietrza i freeridu. Być może również wynika to z faktu, że w życiu podejmuje ważne kroki – świadomie i rozważnie. Jako dziennikarz sportowy z Salzburga (Austria) nie ma zamiaru zwalniać pomimo licznych obrażeń, jakich doznała w czasie swojej kariery w wyścigach FIS WORLD CUP oraz podczas fotografowania freeridu w Davos. Ona już zapłaciła za to, teraz – daje radę: jedźcie rozważnie. 

Björn Heregger
Podobnie jak Eva, Björn ma swoje korzenie w alpejskich wyścigach narciarskich. Jednakże na Björn nie okazał się demonem prędkości, jakim chciałby być. I tak po kilku latach zamienił lodowe urwiska na bezkresne przestrzenie puszystego śniegu. Jego kariera w zawodach freeridowych rozpoczęła się, gdy osiągnął drugie miejsce w ‘’White Thrill’’ w St. Anton / Arlberg / Austria. W 2007 roku wygrał Snowfever Bigmountain w Fieberbrunn (Austria) i tym samym zakwalifikował się do legendarnego XtremeVerbier (Szwajcaria), które ukończył na szacownym miejscu ósmym. Studiuje Innsbrucku ekonomię, a w dni wolne od białego szaleństwa pojawia się na wspinaczkowej scenie Tyrolu.

Davo Karnicar
Co roku po wakacjach koledzy opowiadali o odległych błękitnych oceanach, a mały Davo niezmiennie o górach jego rodzinnego kraju. Jednakże dziś zdaje sobie sprawę, jak ważne były te lata w Słoweni w górach Karawank – te góry były dla niego. Dzięki takiej inspiracji Davo stał się przewodnikiem, instruktorem narciarskim oraz człowiekiem, który wspiął się na wszystkie, najwyższe siedem szczytów wszystkich kontynentów. Jako pierwszy człowiek zjechał na nartach ze szczytu Mount Everestu aż do bazy na lodowcu Khumbu. Podobnie jak trzech pozostałych członków zespołu, Davo dodaje do tego grona swoje wysokogórskie doświadczenia, co przyczynia się do rozwoju produktów SALEWA w dziedzinie narciarstwa wysokogórskiego. 

Martin Winkler, aka McFly
McFly zamyka team alpineXtrem SALEWA w dyscyplinie narciarstwa wysokogórskiego. Jego nazwisko jest jednym z najbardziej znanych na scenie europejskiej freeskiingu. Występuje on jako sędzia Freeski World Tour. McFly brał udział w filmach kręconych przez Warrena Millera "Higher Ground" i "Off The Grid". Poza tym jest on właścicielem spółki, producentem filmowym, organizatorem Austrian Freeski Open oraz piosenkarzem i nieustannie poszukuje nowych doświadczeń. Ale jeśli zapytać babci, co jej wnuk Martin robi – odpowiedź byłaby dość prosta – narciarz cross country. 

Źródło: Informacja prasowa SALEWA
    
 fot. SALEWA
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com