facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2020-09-02
 

Fjällräven prezentuje kolekcję Vardag: ponadczasową odzież do codziennej ucieczki na łono natury

W języku szwedzkim „vardag” oznacza „życie codzienne”. Seria Vardag dzięki prostemu wzornictwu, funkcjonalności i wyraźnemu odniesieniu do tradycji firmy Fjällräven jest bestsellerem w tym sezonie. Nowe anoraki, spodnie i swetry są wykonane w tym samym stylu, co popularne plecaki i torby, przy zastosowaniu sprawdzonych materiałów, takich jak G-1000 Eco, nowy strecz G-1000 Lite Eco Stretch i bawełna organiczna. Wszystkie produkty są oznaczone niepowtarzalnym, klasycznym logo Fjällräven z lat 70. Poniżej przeczytasz o filozofii projektowania kolekcji Vardag, niezwykle wytrzymałych materiałach oraz ponadczasowości produktów Fjällräven.

Fot. materiały prasowe Fjällräven

 

Projektujemy niemodnie – dla dłuższego życia produktu

 

Wiele firm z sektora outdoorowego wie, jak stworzyć wytrzymałą odzież i sprzęt. Ale ile ta trwałość ma wspólnego ze zrównoważonym rozwojem, jeśli ich produkty po roku są już przestarzałe i kończą na dnie szafy? Nie za wiele, przynajmniej według Christiane'y Dolvy Törnberg, szefowej Działu Zrównoważonego Rozwoju Fjällräven. 

 

„Jaka jest wartość produktu wykonanego z najsolidniejszych materiałów na świecie, jeśli po roku od zakupu wychodzi z mody? Ślad węglowy jego produkcji nijak nie równoważy się z liczbą jego zastosowań. Dlatego ubranie musi cechować trwałość emocjonalna – wtedy chce się je zatrzymać i długo użytkować, może nawet z pokolenia na pokolenie”. 


Fot. materiały prasowe Fjällräven

 

Opublikowane niedawno badania Mistra, Szwedzkiej Fundacji na rzecz Strategicznych Badań Środowiskowych, udowodniły korelację między długością cyklu życia odzieży a śladem węglowym ich produkcji. Potwierdzono, że podejście do projektowania, które za priorytet uznaje trwałość – takie, jakie Fjällräven stosuje od wczesnych lat 60. ubiegłego wieku – ma ogromny wpływ na stopień zrównoważenia produktów.

 

„Gdyby zmierzyć ślad węglowy przeciętnej kurtki i uznać, że wynosi on około 20 kg CO2e, trzeba podzielić go przez liczbę użyć tej kurtki, aby zmierzyć, jaki procent śladu węglowego przełożył się na faktyczne użytkowanie. Według badania Mistra przeciętny Szwed korzysta z kurtki około 140 razy. Ta liczba oznacza jej cykl życia. Ale jeśli dana osoba użyje kurtki 280 razy, ślad węglowy będzie o połowę mniejszy. Potwierdza to wartość działań Fjällräven i sens naszych starań o tworzenie produktów, które będą użytkowane latami”


podsumowuje Christiane.

 

Zajrzyj na blog Foxtrail i zapoznaj się z historią Larsa-Erika, który opowiada o swoim wieloletnim partnerze – starym Anoraku Fjällräven z lat 80., którego używa do dziś i który z pewnością był noszony znacznie częściej niż „przeciętna” kurtka.

 

Fot. materiały prasowe Fjällräven

 

G-1000 – kiedyś i dziś


Tkanina G-1000 była innowacją wprowadzoną przez założyciela marki Åke Nordina. Jego celem było stworzenie trwałego, ale jednocześnie wszechstronnego materiału o właściwościach wentylacyjnych, który byłby odporny na zużycie podczas aktywności na świeżym powietrzu. Aby dodatkowo wzmocnić materiał, uczynić go bardziej odpornym na warunki atmosferyczne i zapewnić jego wszechstronność, Åke eksperymentował z zastosowaniem mieszanki wosku pszczelego i parafiny. Nałożył mieszaninę wosku na tkaninę, korzystając z suszarki do włosów swojej żony Elisabeth, aby rozgrzać materiał. W efekcie powstała hydrofobowa, ale jednocześnie oddychająca tkanina o znacznej odporności na zużycie.

 

Fot. materiały prasowe Fjällräven

 

Åke nadał materiałowi nazwę G-1000, a woskowi do impregnacji – Greenland Wax. Tkanina G-1000 przeszła długą drogę od pierwszego zastosowania w 1968 r. Obecnie wszystkie nowe produkty G-1000 powstają przy wykorzystaniu materiału G-1000 Eco, który jest zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju. Składa się on z bawełny organicznej i poliestru z recyklingu. Z kolei nowy materiał, G-1000Lite Eco Stretch zastosowany w spodniach z kolekcji Vardag marki Fjällräven jest lżejszy i bardziej ela- styczny. Dzięki klasycznemu wzornictwu seria ta nadaje się do codziennego zastosowania. Jednocześnie wytrzymałe i wszechstronne materiały oraz krój dostosowany do sposobu poruszania się sprawiają, że produkty te świetnie poradzą sobie podczas małej przygody w okolicy. W ten sposób Vardag sprawia, że łatwo się wybrać na krótki wypad za miasto.Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2022-09-15
SPRZĘT
 

Plecakowe ABC według marki Gregory

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-09-07
SPRZĘT
 

Helly Hansen – nowa kolekcja obuwia trailowego

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-08-16
SPRZĘT
 

Zintegrowany system do gotowania Primus Lite+

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com