facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Fish Eye 8c dla Oli Taistry

Zawodniczka SALEWA Team Polska, Aleksandra Taistra nie zwalnia tempa. Zaledwie parę dni po sukcesie na Mind Control 8c (c+), Ola rozprawiła się z kolejnym klasykiem Oliany – drogą Fish Eye 8c.

Podobnie jak w przypadku Mind Control, Fish Eye również została obita przez Chrisa Sharmę. Amerykanin zrobił to jednak z myślą o swojej dziewczynie Daili i to właśnie jej zostawił realizację projektu. Na rozwiązanie 50-metrowej drogi Ojeda potrzebowała dwóch miesięcy i pod koniec lutego 2010 roku droga oficjalnie dołączyła do ekstremalnych propozycji Oliany. Jak przyznaje Ola, z Fish Eye zetknęła się już wcześniej, jednak linia, a tym bardziej jej prowadzenie nie znajdowały się w planach na ten wyjazd. Tym samym całe doświadczenie stanowiło sporą niespodziankę.

 Ola po zrobieniu Fish Eye. Fot. arch. Aleksandra Taistra


„Linia Fish Eye jest jedną z najbardziej urozmaiconych dróg pod względem charakteru wspinania, z jaką miałam do czynienia. Jest na niej dokładnie wszystko: siłowe ruchy po obłych chwytach, bardzo techniczne i trikowe przewinięcia, dynamiczne wyjścia z nóg, jak również delikatne wspinanie, podczas którego balans ciała odgrywa kluczową rolę. Droga ma charakter ewidentnie ciągowy, choć na samym jej końcu jest małe "a kuku" :-) Jest wprawdzie kilka bardzo dobrych miejsc restowych, ale chodzi przede wszystkim o to, by umiejętnie i ekonomicznie przemieszczać się między jednym takim restem a drugim, nie doprowadzając do maksymalnego zmęczenia. A to głównie dlatego, że na samym końcu czeka na nas crux po małych i obłych chwytach. Uwielbiam drogi z cruxami na końcu, testującymi wytrzymałość psychiczną wspinacza :-)” – komentuje Ola.

 


Wierny kibic. Fot. arch. Aleksandra Taistra


Praca nad drogą zajęła Oli około 1,5 tygodnia, w systemie 3:1. Wysokie temperatury wymusiły regularne przenosiny z Oliany na wieczorne wspinanie w Tres Ponts oraz sprawiły, że Ola zrezygnowała w pewnym momencie ze wstawek do Fish Eye i przerzuciła się na Mind Control. „Mind Control ma zupełnie inny charakter niż Fish Eye. Bardziej wytrzymałościowo-siłowy z DUŻO mniejszymi chwytami. Gdy wróciłam na mój pierwotny projekt po około tygodniu spędzonym na Mind Control czułam ogromny zapas wytrzymałości - przede wszystkim "palczastej" - i nie bardzo odczułam wysokie trudności linii. Wszędzie mogłam restować, a końcowy crux zrobiłam na jednym wielkim przybloku :-). Finalna wstawka miała miejsce po dwóch dniach „oddechu” po wpięciu się do stanowiska z Mind Control. Przez mocno operujące słońce pierwsza poranna próba skończyła się zjechaniem z obłych chwytów. Wieczorem było już znacznie lepiej i mimo stresu spowodowanego przedarciem się przez trickowe miejsce po oblaczkach, wykorzystałam pierwsze tak naprawdę dobre warunki i zakończyłam moją przygodę z linią."


Ola i Nina Gmiter zostają w Katalonii do 13 listopada i podczas ostatnich dwóch tygodni zawodniczka SALEWA Team Polska zamierza skupić się m.in. na rozpracowaniu kolejnego projektu, tym razem wycenionego na „magiczne” 9a. W planach jest również parę łatwiejszych dróg, odwiedzenie kilku pobliskich rejonów oraz realizacja materiału filmowego.

 

Więcej o przejściach Oli przeczytacie na jej blogu: http://aleksandrataistra.blogspot.com/

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2022-05-09
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Baza informacji o ptasich gniazdach

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-05-06
WSPINACZKA SPORTOWA
 

13 Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-09-02
WSPINACZKA SPORTOWA
 

„Nasze Skały” – prośba o respektowanie zasad w skałkach

Komentarze
0
 
Weronika Biernacka
 
2021-03-30
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Pierwsze 9b+ w Siuranie - Will Bosi prowadzi "King Capella"

Komentarze
0
 
Bartek Pasiowiec
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com