facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2013-04-23
 

Firma Paker wspiera wyprawę unifikacyjną PZA Na Dhaulagiri

W czasie wyprawy uczestnicy będa mogli uzupełniać braki energetyczne żywnością liofilizowaną marki Mountain House.
Jest to dla nas duże wsparcie, gdyż żywność ta jest lekka w transporcie, wygodna w przygotowaniu i dostarcza dużej ilości tak potrzebnych w górach kalorii. Co ważne, produkty poddane liofilizacji niemal całkowicie zachowują swoje wartości odżywcze i witaminy. Ponadto firma Mountain House zajmuje sie produkcją liofilizatów od 50 lat, także liczymy, że dania zostały dopracowane do perfekcji.

Dodatkowo, dzięki uprzejmości firmy Paker, otrzymaliśmy to testów maty Therm-a-Rest XTherm - super lekkie, a jednocześnie z bardzo dobrymi parametrami izolacyjności. Wierzymy, że doskonale sprawdzą się w Himalajach, gdzie liczy się każdy gram, a komfort cieplny w nocy jest niezmiernie ważny dla zapewnienia dobrego snu i właściwej regeneracji sił.
Sprawdzimy i z chęcia podzielimy się naszymi spostrzeżeniami po powrocie.


Tamara Styś & Darek Załuski
 Zadaniem unifikacyjnej wyprawy PZA jest zdobycie siódmej co do wysokości góry świata, bez wspomagania tlenem z butli. Polscy himalaiści będą zdobywać górę drogą uznawaną za normalną – pierwszych zdobywców, poprowadzoną północno - wschodnią granią - w stylu klasycznym. Celem wyprawy jest przygotowanie do wypraw zimowych w latach następnych.

Zawodnikami unifikantami - są przede wszystkim Piotr Tomala, Jacek Żyłka Żebracki i Agnieszka Bielecka, kierownikiem Jerzy Natkański, a jego zastępcą Dariusz Załuski.Droga klasyczna na Dhaulagiri. Fot. polskihimalaizmzimowy.pl

Poza tym w skład wchodzą bardzo doświadczeni himalaiści i wspinacze jak Marcin Miotk czy Tamara Styś, którzy stanowią dodatkowe wzmocnienie zespołu. Robert Cholewa będzie wsparciem dla wyprawy w parze z jednym Szerpą.

Więcej o wyprawie

Baza wyprawy znajduje się na lodowcu na wysokości 4750 m n.p.m. Planowane jest założenie trzech obozów. Obóz pierwszy na wysokości 5850 m n.p.m. obóz drugi na wysokości 6600 m n.p.m. oraz obóz trzeci na wysokości 7400 m n.p.m. Droga prowadzi z bazy do obozu pierwszego uszczelinionym lodowcem i dalej od obozu pierwszego do obozu trzeciego północno – wschodnią śnieżną granią masywu, powyżej obozu trzeciego droga trawersuje w terenie śnieżno mikstowym pod wierzchołkiem na jego prawą stronę i dalej prowadzi do szczytu.

Dhaulagiri


Nazwa Dhaulagiri pochodzi z sanskrytu i oznacza olśniewającą /białą górę i odnosi się do masywu górskiego w którym znajduje się 13 wierzchołków najwyższy z nich wznosi się na wysokość 8167 m n.p.m. i jest siódmą górą w koronie Himalajów. Masyw jest położony w Himalajach środkowo- zachodnich pomiędzy dolinami Khali Gandaki i Bheri, ta pierwsza jest jednym z najgłębszych wąwozów świata i oddziela masyw Dhaulagiri od kolejnego potężnego masywu himalajskiego – Annapurny. W pierwszej połowie XIX wieku - aż do momentu odkrycia Kanczendzongi góra ta była uważana za najwyższą na świecie, jest to również najwyższy szczyt położony w całości na terytorium Nepalu.

Po raz pierwszy góra została zdobyta 13 maja 1960 roku przez szwajcarsko - austriacką wyprawę pod kierownictwem Maxa Eiselina, na wierzchołku stanęli: Kurt Diemberger, Peter Diener, Ernest Forrer, Albin Schelbert oraz Szerpowie Nawang Dorje i Nyima Dorje, ciekawostką jest to, że w wyprawie tej brali również udział Polacy: Adam Skoczylas, oraz lekarz wyprawy Grzegorz Hajdukiewicz. Pierwsze polskiego wejścia dokonali w 1980 roku Wojciech Kurtyka i Ludwik Wilczyński. W stylu alpejskim, nową drogą dotarli na wysokość 7500 m n.p.m. na grań, skąd po biwaku w załamaniu pogody zeszli na dół, po tygodniu zdobyli szczyt drogą normalną.

Jako pierwsi zimą, na szczycie stanęli Andrzej Czok i Jerzy Kukuczka w 1985 roku. W sumie na szczycie góry stanęło do tej pory 12 Polaków i jedna Polka. Wyprawa organizowana jest w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy, którego celem jest dokonanie pierwszych wejść zimowych na ośmiotysięczniki.

Uczestnicy


Jerzy Natkański
- kierownik wyprawy, 58 lat. Klub Wysokogórski Warszawa. Wszedł na Gasherbrum II w 1997 i Broad Peak w 2007. Uczestnik wielu wypraw w góry wysokie m.in. na Dhaulagiri, zimowej na Nanga Parbat /1997/8 kier. A.Zawada/, zimowej na Makalu 2000/2001 i zimowej Netia-K2 w 2002/2003/ obie kier. K.Wielicki/. Dokonał pierwszego wejścia na Borondo Sar (6800 m) w Karakorum. Kierował wyprawą unifikacyjną PHZ PZA na Manaslu /2012/. Pochodzi z Sopotu, mieszka w Długiej Kościelnej pod Warszawą. Ultramaratończyk. Entre.PL.Team, STORAT.PL, Spartaniedzieciom.pl

Darek Załuski – zastępca kierownika wyprawy, 53 lata. KW Warszawa. Wszedł na: K2, dwukrotnie na Mt. Everest, Lhotse, dwukrotnie na Gasherbrum II, Cho Oyu. Uczestniczył w siedmiu wyprawach zimowych: K2, Makalu, 2 razy na Nanga Parbat i na Shisha Pangmę, Gasherbrum I. Dokonał pierwszego wejścia na Hagshu (6300 m) w Himalajach Zanskaru, oraz Borondo Sar (6800 m) w Karakorum. Jest filmowcem, autorem filmów górskich, nagradzanych na cenionych festiwalach zarówno w Polsce jak i na świecie. Mieszka w Warszawie.

Agnieszka Bielecka - 34 lata. KW Wrocław. Ma na swoim koncie wspinaczki letnie i zimowe w Tatrach i Alpach. W 2012 roku uczestniczyła w polskiej wyprawie na Gasherbrum I, która zakończyła się pierwszym w historii zimowym wejściem. W trakcie jesiennej wyprawy na Lhotse w 2012 roku osiągnęła wysokość około 8100 m. Żeglarka, podróżniczka. Z zawodu pilot wycieczek. Przepłynęła Atlantyk na ośmiometrowym jachcie. Jest fotografem i autorką artykułów podróżniczych. Pochodzi z Tychów, mieszka we Wrocławiu.

Robert Cholewa - 48 lat. Członek Klubów Wysokogórskich w Katowicach i Gliwicach. Wspina się od 30 lat. Przeszedł kilkaset letnich i zimowych dróg wspinaczkowych w Tatrach, Dolomitach i Alpach. Wspinał się także w Kaukazie, Pamirze, Andach i Himalajach. Wszedł m. in. na Pik Korżeniewskiej i w stylu alpejskim na Pik Somoni oraz na Ama Dablam. Był kierownikiem, zakończonej wejściem na szczyt, wyprawy na Cho-Oyu. Uczestniczył w wyprawie na Manaslu. Pochodzi z Bukowna. Mieszka w Malinowicach.

Marcin Miotk – 40 lat. KW Warszawa. W 2005 roku jako pierwszy Polak wszedł samotnie na Mt. Everest bez używania dodatkowego tlenu. W roku 2007 zdobył tytuł Śnieżnej Pantery - przyznawany za zdobycie wszystkich szczytów siedmiotysięcznych w byłym ZSRR tj. Chan Tengri, Pik Pobiedy, Pik Korżeniewskiej, Pik Komunizmu, Pik Lenina. W Himalajach wszedł na Shisha Pangma Middle i Cho Oyu. Brał udział w wyprawach na południową ścianę Annapurny, K2, Broad Peak oraz Nanda Devi East. Od 2008 roku jest prezesem KW Warszawa. Ultramaratończyk. Pochodzi z Wejherowa, mieszka w Warszawie.

Tamara Styś
– 34 lata. KW Warszawa. Wspina się od 1997 r. w Tatrach, Alpach, Kaukazie, Pamirze, w górach Iranu, Maroka, w Himalajach i Karakorum. Weszła na Gasherbrum II, Ama Dablam, Pik Lenina. Uczestniczyła w letnich wyprawach na Gasherbrum I oraz K2. W 2012 r. podczas zimowej międzynarodowej wyprawy na Gasherbrum I dotarła do wys. 7200 m, co stanowi kobiecy rekord wysokości zimą w Karakorum oraz w zespole z A.Txikonem dokonała pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I South (7109 m). Pochodzi z Pionek, mieszka w Warszawie.

Piotr Tomala - 41 lat. KW Katowice. Wspina się od 23 lat. Organizator i lider kilkunastu wypraw w Alpy, Andy, Góry Alaski i Himalaje. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt dróg w Tatrach i Alpach. Wszedł na Mt. McKinley, Aconcangua, Huascaran, Pisco, Alpamayo, Ama Dablam, Island Peak i Cho Oyu. Uczestnik wyprawy na Nanga Parbat 2010 r. i kierownik wyprawy na Manaslu w 2012 r. Mieszka w Lublinie, prowadzi firmę zajmującą się pracami wysokogórskimi.

Jacek Żyłka Żebracki – 36 lat. Klub Sportowy Kandahar, ratownik GOPR. Wspinał się w Tatrach, Alpach, Kaukazie, Pamirze i Tien Shan. Wszedł na Pik Korżeniewskiej (2007) i Chan Tengri (2010). Skialpinista: reprezentant Polski w MŚ w 2006 i 2008 r, oraz w Mistrzostwach Europy - 2007, 2009 r. Dwukrotny zdobywca Pucharu Polski - 2008 i 2010 r., wielokrotny medalista Mistrzostw Polski. W roku 2010 zajął 2 miejsce w Pucharze Europy Środkowej. Uczestnik prestiżowych zawodów w skialpiniźmie - Pierra Menta - 2008 i 2009 r. i Patrouille des Glaciers 2010 r. Trener kajakarstwa górskiego. Mieszka w Szczawnicy.

Żródło: polskihimalaizmzimowy.pl
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
Goryonline
 
2022-06-08
BIZNES
 

Największy brand corner Fjällräven w Polsce otwarty!

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-06-03
BIZNES
 

Pierwsze MOUNTAIN SHOPY w Polsce!

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-06-03
BIZNES
 

The North Face: Odkrywaj świat z dumą

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com