facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2012-11-16
 

Film „Człowiek, który zjechał z Everestu” i spotkanie z Piotrem Konopką

W poniedziałek, 21 listopada o godz. 19 w krakowskim Klubie u Louisa (Rynek Główny 13) będziemy mieli okazję zobaczyć film „Człowiek, który zjechał z Everetsu” oraz spotkać się z Piotrem Konopką – narciarzem ekstremalnym, himalaistą, ratownikiem TOPR, przewodnikiem wysokogórskim IVBV. Współorganizatorem spotkania jest Tatrzański Park Narodowy. Wstęp wolny.
Yiuchiro Miura - narciarz, podróżnik, poeta - marzy o zjechaniu z najwyższej góry świata. Marzenie to oznacza wspinaczkę na wysokość 7800 metrów przy wsparciu 800 tragarzy, z których 8 odda życie za przedsięwzięcie, a następnie zjechanie 2400 metrów w dół pokrytego lodem wzgórza o nachyleniu 40-45 stopni. 
 
Z ekranizacji dziennika Miury dowiadujemy się o jego zmaganiach ze stromym wzgórzem, silnym wiatrem, wreszcie o finale tej niezwykłej eskapady - krytyczne 6 minut zostało okrzyknięte najbardziej emocjonującym materiałem kiedykolwiek nakręconym. Film zrealizowany w 1975 daje możliwość porównania technik narciarskich i sposobów działania w górach wysokich ponad 30 lat temu.
 
Po filmie zapraszamy na spotkanie z Piotrem Konopką pt. „Narciarstwo na krawędzi”. Nasz gość to narciarz ekstremalny, himalaista, przewodnik wysokogrski IVBV (www.mountain-guide.pl), instruktor Polskiego Związku Alpinizmu, ratownik TOPR. 
 
Ma w swoim dorobku kilkaset dróg wspinaczkowych w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Południowej. W Himalajach (samotnie) wszedł częściowo nową drogą na Cho-Oyu (8201 m). Na południowej ścianie Lhotse (8511 m) osiągnął wysokość 8000 m n.p.m. Uczestniczył w wyprawie na północną ścianę Nilgiri North (7061 m). Dwukrotnie był uczestnikiem zimowych wypraw na Nanga Parbat (8125 m). 
 
Jako pierwszy na nartach zjechał wieloma ekstremalnie trudnymi drogami w Tatrach, m.in. Zachodem Grońskiego, z Długiego Giewontu, z Czarnego Szczytu Mięguszowieckiego, ze Świnicy Drogą Stanisławskiego. Z Piotrem Malinowskim byli pierwszymi Polakami startującymi w zawodach Pierra Menta, uznawanymi za najtrudniejsze zawody skialpinistyczne świata.
 
Jako przewodnik wysokogórski prowadzi w Tatry, Alpy, Kaukaz, Góry Skaliste i inne góry świata.
 
Wydarzenia odbywają się w ramach Rozbiegu przed 2 Sports Film Festiwal 360⁰. W listopadzie projekcje odbywają się także w Warszawie i we Wrocławiu. Organizatorem wydarzenia jest Mayfly i seria wydawnicza 360 stopni - Człowiek na krawędzi. Tatrzański Park Narodowy jest partnerem festiwalu.
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com