Festiwal Podróżników ROZJAZDY 2010 odbędzie się w dniach 15 i 16 maja (sobota i niedziela) 2010 r. w Rybniku.
Organizatorami Festiwalu są:
Stowarzyszenie Podróżników MAHAKAM www.mahakam.eu
Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach www.dkchwalowice.pl
Tegorocznymi GWIAZDAMI Festiwalu są:
Krzysztof Wielicki www.wielicki.wpthemes.pl,
wybitny himalaista, jako piąty człowiek na świecie wszedł na wszystkie ośmiotysięczne szczyty na Ziemi (zdobywca tzw. Korony Himalajów i Karakorum), autor pierwszego zimowego wejścia
na Mt Everest, Lhotse i Kangczendzongę.
Marek Niedźwiecki www.marekniedzwiecki.pl,
bardzo znany dziennikarz muzyczny, przez wiele lat prowadzący Listę przebojów Programu III, tym razem w roli podróżnika i autora wystawy fotografii pt. Australia okiem Niedźwiedzia.
Program festiwalu:
15.05.2010 (sobota) – Dom Kultury Chwałowice
16.00 Tomasz Nasiółkowski, 523 dni wokół Azji
Szalona wyprawa Emilii i Tomasza w dzikie zakątki Azji. Spakowali plecaki i przemierzyli 100 tys. km przez 40 krajów, w przeciągu 1,5 rocznej podróży.
17.00 Łaziska Grupa Górska, Wulkany Ekwadoru 2009
Wyprawa Cablelettra Wulkany Ekwadoru 2009 - to opowieści o wulkanach, górach i dżungli Ekwadoru. Zdobywanie szczytów, podążanie w dżungli śladami Wojciecha Cejrowskiego.
18.00 Adam Kokot, Egzotyczne wyspy i zimne stepy
Fotograficzna podróż po filipińskich wyspach i dalekich stepach Kirgistanu. Doskonałe kadry fotoreportera współpracującego z największymi polskimi czasopismami o tematyce górskiej.
19.00 Krzysztof Wielicki, Himalaje i Karakorum
Historia zdobywania najwyższych szczytów świata opowiadana słowami i ilustrowana fotografiami ich wielkiego zdobywcy: wybitnego himalaisty, alpinisty i taternika.
21.00 Klub Paleta - afterparty i występ Zespołu Rapido Quintet
Nowe pomysły na wyrażanie siebie poprzez dźwięki tanga argentyńskiego w utworach Astora Piazzolli.
16.05.2010 (niedziela) – Dom Kultury Chwałowice
15.00 Renata Matusiak, Uzbekistan - smak orientu
Słowno-muzyczna podróż do krainy orientu, opowieść o spędzaniu wolnego czasu w drodze
i poddawaniu się temu, co wydarza się w podróży.
16.00 Piotr Tomza, Afryka Nowaka - etap III: Egipt
Bezprecedensowa rowerowa sztafeta szlakiem wielkiego Polaka, który w latach 1931-1936 samotnie przemierzył Afrykę z północy na południe i z powrotem.
17.00 Marek Niedźwiecki, Australia okiem Niedźwiedzia
Spotkanie autorskie ze znanym i cenionym dziennikarzem muzycznym, przez wiele lat prowadzącym Listę przebojów Programu III, tym razem w roli podróżnika i autora wystawy fotografii pt. Australia okiem Niedźwiedzia, przygotowanej przez Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.
Po spotkaniu autorskim występ Zespołu ZAWIAŁO
Prosto z Rybnika - inspiracje bałkańską i polską muzyką folkową z elementami muzyki żydowskiej.
WSTĘP WOLNY na wszystkie spotkania i koncerty.
Wystawa fotografii Marka Niedźwieckiego
Australia okiem Niedźwiedzia będzie prezentowana w Galerii Kolumnowej i Galerii Fotografii DeKa Domu Kultury Chwałowice od 10 do 30 kwietnia 2010 r.
DODATKOWE INFORMACJE:
Tomasz Nasiółkowski - 523 dni wokół Azji
Szalona wyprawa dwojga Dolnoślązaków w dzikie zakątki Azji. Emilia i Tomasz po skończeniu studiów geograficznych spakowali plecaki i przemierzyli 100 tys. km przez 40 krajów, w przeciągu 1,5 rocznej podróży. Dzięki poruszaniu się autostopem oraz korzystaniu z klubów Couch Surfing oraz Hospitality Club poznali życie i kulturę lokalnych ludzi. Pokaz slajdów to opowieść o ludziach spotkanych w Drodze, bo to dzięki ich pomocy podróżnicy mogli przemierzyć świat i bezpiecznie wrócić do domu.
Emilia Maciejczyk - 29 lat, rodowita wrocławianka, ukończyła geografię na Uniwersytecie Wrocławskim, inicjatorka podróży.
Tomasz Nasiółkowski - 29 lat, urodził się w Wałbrzychu, do Wrocławia trafił na studia, gdzie poznał Emilię. Wybrał geografię, bo zawsze kochał góry. Z wykształcenia meteorolog, zajmuje się też przewodnictwem górskim w Sudetach. Strona: www.nomads.world.prv.pl
Łaziska Grupa Górska - Wulkany Ekwadoru 2009
Wyprawa Cablelettra Wulkany Ekwadoru 2009 - to spotkanie z podróżnikami z Łaziskiej Grupy Górskiej, to okazja posłuchać opowieści o Ameryce Południowej, wulkanach, górach
i dżungli Ekwadoru. Wśród wielu miejsc, jakie odwiedzili, znajdują się szczyty: Cotopaxi 5897 m.n.p.m, Chimborazo 6310 m.n.p.m i Ilinizas 5125 m.n.p.m. W ekwadorskiej dżungli podążali też śladami Wojciecha Cejrowskiego. Przedstawią nam Ekwador jako egzotyczny kraj wielu kontrastów. ŁGG działa od 5 lat, najpierw były wszystkie góry Polski, później właściwie cała Europa, no i jak dotychczas najdalej - Ameryka Południowa. Skład ŁGG stanowią: Michał Słowiczek – 24 lata, studiuje dziennikarstwo na Uniwersytecie Śląskim, Dawid Sobota – 24 lata, studiuje geografię na Uniwersytecie Śląskim, Sławomir Kaźmierczak - 24 lata, studiuje górnictwo i geologię na Politechnice Śląskiej.
Adam Kokot - Egzotyczne wyspy i zimne stepy
Adam Kokot – rocznik1981, z wykształcenia mgr farmacji, fotoreporter agencji fotograficznej Babel Images. Od 2007 roku jego zdjęcia są regularnie publikowane w najważniejszych polskich magazynach górskich: Extremium, Magazyn Górski. Stale współpracuje z miesięcznikiem GÓRY, kwartalnikiem Tatry oraz z czeskim czasopismem górskim – MONTANA. Jego fotografie publikowane były również w Tygodniku Powszechnym, Tygodniku Podhalańskim, Dzienniku Polskim, Foto, Aptekarzu Polskim oraz w Onet.pl. Oprócz zdjęć sportów ekstremalnych zajmuje się fotografią pokazującą społeczeństwo. Jest dwukrotnym finalistą konkursu Prawa człowieka w obiektywie, organizowanego przez Amnesty International oraz laureatem wielu innych konkursów fotograficznych. W 2008 roku był fotografem największego w Polsce Festiwalu Filmów Górskich w Krakowie. W 2009 roku wyjechał jako fotograf wyprawy wspinaczkowej do Kirgistanu. Strona: www.adamkokot.pl.
Krzysztof Wielicki
Jeden z największych polskich himalaistów. Urodził się w Szklarce Przygodzickiej 5 stycznia 1950 r. Jako piąty człowiek na świecie wszedł na wszystkie ośmiotysięczne szczyty na Ziemi (tzw. Korona Himalajów oraz Karakorum). Jako pierwszy człowiek zimą wszedł na Lhotse, Kangczendzongę oraz Mount Everest. Na szczycie Lhotse stanął po samotnej wspinaczce, do tego w gorsecie, który nosił po uszkodzeniu kręgosłupa w górach. Podobnie Broad Peak zdobył również w stylu alpejskim i to ciągu jednej doby (było to pierwsze na świecie wejście na ośmiotysięcznik
w tak krótkim czasie). Wyznaczył nowe drogi podczas samotnej wspinaczki na kolejne ośmiotysięczniki: Shisha Pangme oraz Dhaulagiri. Samotnie zdobył również szczyt Gasherburm II, a już heroicznym wyczynem było pokonanie ponad czterokilometrowej ściany (jednej z największych w górach w ogóle) podczas samotnego wejścia na Nanga Parbat. Brał udział w aż 4 próbach wejścia na K2. Szczyt K2 osiągnął dokonując wejścia Filarem Północnym podczas letniej wyprawy w 1996 r. Było to jedno w trudniejszych wejść. Po biwaku, niedaleko szczytu (w tzw. strefie śmierci), zejście zamieniło się w dramatyczną akcję, na szczęście szczęśliwie zakończoną sprowadzeniem skrajnie wycieńczonego jednego z dwóch Włochów do bazy. W ostatnich latach realizował próby zimowych wejść na K2 i Nanga Parbat. Krzysztof Wielicki jest członkiem The Explorers Club, a także członkiem założycielem Jurajskiego Klubu Wysokogórskiego. Został nagrodzony prestiżowym odznaczeniem Lowell Thomas Award. Na co dzień prowadzi firmę, która zajmuje się produkującą odzieży górskiej. Strona: www.wielicki.wpthemes.pl.
Renata Matusiak - Uzbekistan – smak orientu
Renata Matusiak - z wykształcenia bibliotekarka, mgr filologii polskiej i grafik komputerowy. Od 8 lat pracuje w szkole. Podróże to jej pasja i sposób na spędzanie wolnego czasu. Lubi być w drodze, cokolwiek to znaczy. Nie cel jest dla niej najważniejszy, poddaje się temu, co się wydarza w trakcie podróży. W szkole realizuje międzynarodowe projekty edukacyjne.
Poza Europą i leżącą właściwie na granicy kontynentów Gruzją, odwiedziła Uzbekistan i Bliski Wschód (Syria, Liban, Jordania, Izrael). W czasie tegorocznych wakacji może spełni się jej marzenie o Afryce, gdzie będzie pomagać Pani Ochojskiej z Polskiej Akcji Humanitarnej budować studnie.
Piotr Tomza - Afryka Nowaka – etap III: Egipt
Zdjęcia do pokazu - Paweł Pachla "Afryka Nowaka" to bezprecedensowa rowerowa (ale nie tylko) sztafeta szlakiem wielkiego Polaka, który w latach 1931-1936 samotnie przemierzył Afrykę z północy na południe i z powrotem. W podzielonym na 24 etapy i zaplanowanym na ponad dwa lata przedsięwzięciu bierze udział kilkudziesięciu podróżników z Polski i zagranicy. Wyprawa rozpoczęła się w listopadzie 2009 roku. Obecnie jej uczestnicy znajdują się gdzieś na pograniczu Sudanu i Ugandy. Szczegóły: www.afrykanowaka.pl.
Wydawało się, że będzie łatwo. Bo w końcu co to takiego „Egipt”? Bułka z masłem, Hurghada i Szarm. Ale my podróżowaliśmy inaczej: śladami Kazimierza Nowaka. Co prawda nie musieliśmy - jak on - bronić się przed nikim za pomocą pompki do roweru, ale i tak bywało ciężkie. A już na pewno ciekawie.
Marek Niedźwiecki
Ur. 24 marca 1954 w Sieradzu – polski dziennikarz muzyczny, wieloletni prezenter Programu III Polskiego Radia, w którym w latach 1982-2007 prowadził m.in. Listę Przebojów Programu III. Był pomysłodawcą audycji Top Wszech Czasów. Pracę w radiu zaczął od Studenckiego Radia Żak Politechniki Łódzkiej, podczas studiów na Politechnice Łódzkiej. Potem w Radiu Łódź. Do Trójki trafił w 1981. Rok później zaczął prowadzić Listę Przebojów Programu III. Oprócz Listy prowadził tam audycje z cyklu Zapraszamy do Trójki, W tonacji Trójki, Markomanię. W telewizji MTV Classic prowadził Listę Wszech Czasów. W telewizji cyklicznie po raz pierwszy pojawił się w programie "102". Później, przez kilka lat prowadził w TVP2 program Wzrockowa Lista Przebojów. Jest pomysłodawcą serii płytowej Smooth Jazz Cafe, na której prezentuje smooth jazz, okazjonalnie współpracuje z prasą muzyczną. W grudniu 2007 przeszedł do Radia Złote Przeboje. Prowadził Listę Przebojów Marka Niedźwieckiego, audycję Złote, słodsze, najsłodsze oraz Top Wszech Czasów. Od kwietnia 2010 znów w Trójce. Za wybitne osiągnięcia twórcze dla radia publicznego wyróżniony Złotym Mikrofonem – nagrodą Polskiego Radia. Strona: www.marekniedzwiecki.pl.