OPIS
Ten BF1 waży zaledwie 85 gramów, długość ostrza – 7 cm, a złożony zamknięty ma długość 10 cm. Klinga ma 3 mm grubości. Otwarcie noża to czynność, którą można wykonać jedną ręką, dzięki specjalnym bolcom (tzw. kołek) znajdującym się na klindze. Stal, z której wykonane jest ostrze, to N690 o twardości 58 HRC, powierzchnia wykończona matową czarną antyodblaskową powłoką. Rękojeść to natomiast anodyzowane lotnicze aluminium, również w czarnym kolorze, posiada dodatkowo mocny stalowy klips umożliwiający przyczepienie noża. Całość skręcona została trzema śrubkami. Klinga blokowana jest mocną sprężystą blokadą LINER LOCK. Nóż nie posiada otworu przewidzianego do przewleczenia cienkiej linki zabezpieczającej go przed zgubieniem.
Do rękojeści przykręcona jest sprężysta skuwka umożliwiająca przyczepienie noża do pasa spodni lub kieszeni. Czas rozszyfrować tajemnicze symbole wyrobu BF1 TD. I tak, BF1 to seria najlżejszych noży Basic Folder i stąd wyróżnik 1. Litery TD to oznaczenia wersji rękojeści i kształtu klingi T-Tactical, D-Drop point. Warto zwrócić uwagę na jeden jeszcze szczegół, otóż sprężyna blokady klingi została wyposażona w element spowalniający zamykanie ostrza w pewnym punkcie. To ma zabezpieczyć użytkownika przed skaleczeniem w czasie zamykania noża, w przypadku silnego pchnięcia klingi wskazującym palcem. Ten sam mechanizm przyspiesza zamykanie ostrza w końcowej fazie i niejako trzyma zamkniętą klingę. Może brzmi zawile, ale w efekcie to tylko skorelowanie miejsca wgłębienia w ostrzu z wystającą kulką na sprężynie blokady liner lock. Na klindze z jednej strony widnieją napisy EXTREMARATIO, a z drugiej MADE IN ITALY, rękojeść jest sygnowana BF1 TD i numerem CO357E.
OCENA
To kolejny bardzo poręczny nóż z możliwością otwierania jedną ręką. Jego niewielka waga powoduje, że nie jest balastem w naszym ekwipunku, a zaczepiony do pasa spodni stanowi niezauważalne obciążenie. Na początku użytkowania odnosiłem wrażenie, że posiada zbyt mocną sprężynę blokady LINER LOCK, tym bardziej, że byłem przyzwyczajony do innego kształtu nacięć-spustu blokady. Jednak szybko okazało się, że to kwestia przyzwyczajenia i blokadę przewidzianą do składania noża prawym kciukiem równie łatwo można złożyć lewym. To naprawdę masywny nóż, jeśli chodzi o wytrzymałość gruba klinga, aż 3 mm, gwarantuje odpowiednią wytrzymałość dźwigni przy podważaniu. Stal 58 HRC zapewnia naprawdę dobre parametry tnące, dla porównania profesjonalne dłuta rzeźbiarskie to 61 HRC. Oczywiście nie znaczy to, że ostrze nie tępi się na skutek użytkowania, gdyż nie ma takiej stali! Ale zaopatrzenie się w niewielki kamień NATUR-ARKANSAS (w ofercie TOGO) gwarantuje utrzymanie ostrza w należytym stanie.
Ażurowa konstrukcja rękojeści zapewnia lekkość i ułatwia mycie (przepłukiwanie) noża. Skuwka sprawdza się i stanowi pewne przyczepienie noża, jej kształt ułatwia tę czynność. Ten sprężysty element w zależności od upodobań możemy przykręcić na drugiej stronie rękojeści, gdyż istnieją gwintowane otwory w tym celu. Nóż nie posiada w rękojeści otworu, przez który można byłoby przewlec cienką linkę uniemożliwiającą zgubienie noża w czasie manipulacji. To chyba jedyna wada tego noża z mojego punktu widzenia, ale ja do tego celu wykorzystałem ramię skuwki. Na specjalną uwagę zasługuje „patent” hamujący ostrze w czasie składania noża, to duża zaleta! Przy swojej niewielkiej wadze jest bardzo masywnym i wytrzymałym kompaktowym nożem.
Dystrybutor: TOGO, www.togo.com.pl
Piotr Jasieński rat. TOPR
GÓRY, nr 4 (191) kwiecień 2010.