facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2020-03-12
 

Everest zamknięty od strony chińskiej w związku z pandemią koronawirusa

Ogłoszona wczoraj przez WHO pandemia koronawirusa spowodowała zamknięcie na sezon wiosenny Everestu od strony północnej. Dodatkowe utrudnienia czekają także od strony nepalskiej.

Mount Everest sfotografowany od strony chińskiej; fot. South China Morning Post / Alamy

 

Po kilku latach rosnącej stale liczby osób, wchodzących na najwyższy szczyt świata, kiedy nieustannie spływały informacje o kolejnych rekordach, sezon wiosenny 2020 przejdzie do historii z zupełnie innego powodu.

 

W związku z pandemią koronawirusa władze Chin zdecydowały się zawiesić wydawanie pozwoleń na szczyt. Adrian Ballinger, dyrektor generalny Alpenglow Expeditions wydał oświadczenie, w którym podkreśla, że oczywiście jest mu przykro z tego powodu, ale rozumie decyzje Chin, ponieważ wspinacze byliby niezwykle narażeni na działanie COVID-19 w związku z tym, że układ oddechowy i tak jest na wysokości wystarczająco osłabiony.

 

 

Rozporządzenie rządu Nepalu wprowadzajace obowiązek wizowy dla obywateli kolejnych krajów

 

Strona nepalska nie zdecydowała się póki co na tak radykalne kroki, ale wprowadziła pewne ograniczenia, między innymi poprzez obowiązek wizowy dla kolejnych krajów, w tym m.in. dla wspinaczy z Włoch, Korei, Chin, Iranu, Japonii, Niemiec, Francji i Hiszpanii. Dodatkowo zaleca się, by każdy przybywający pod Everest od strony południowej posiadał zaświadczenie potwierdzające negatywny wynik badań na obecność koronawirusa.

AKTUALIZACJA 12.03 20:00

Jak donosi The Kathmandu Post Nepal również zdecydował się na zamknięcie granic. Do 30 kwietnia nie będzie wydawał turystom wiz, co w praktyce oznacza anulowanie sezonu wiosennych wypraw na nepalskie ośmiotysięczniki (Everest, Lhotse, Annapurna, Makalu i inne) oraz na trekkingi. 

 

Źródło: abcnews.go.com, Adrian Ballinger na Instagramie, explorersweb.com, The Kathmandu Post, Monika Witkowska

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-07-11
GÓRY
 

Pogoda krzyżuje plany Anny Tybor na Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-07-10
GÓRY
 

Anna Tybor rozpoczyna atak szczytowy na Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-06-19
GÓRY
 

Nie byłoby Haliny, gdyby nie Tatry

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com