facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2014-03-06
 

Europejskie rejony: Siurana cz. 2

Położona w sąsiedztwie parku krajobrazowego Montsant Siurana jest mekką hiszpańskiego wspinania i prawdopodobnie najbardziej znanym rejonem wspinaczkowym w tym kraju. Zupełnie zasłużenie – wybitnej urody miejsce oferuje bardzo duży asortyment dróg dla każdego. Zapraszam na drugą część artykułu.

Tutaj znajdziecie pierwszą część artykułu.


Sezon

Sezon wspinaczkowy twa tu prawie cały rok, ale latem jest bardzo ciepło, a przeważają wystawy południowe. Wspinanie jest wtedy możliwe głównie w godzinach porannych na wietrznych sektorach. Zimą dzień wspinaczkowy jest bardzo krótki, a na niektórych sektorach wieje silny wiatr, warto więc wybierać nasłonecznione ściany. Idealną porą jest jesień i wiosna. Skały zazwyczaj nie są na tyle przewieszone, by chronić przed silnymi opadami, ale skała jest lita i szybko wysycha po deszczu. Podczas mocnych opadów warto wybrać się do Masriudoms, Montsant lub Margalef.

 

 

Płytowe wspinanie w sektorze Can Piqui pugui. Fot. Mateusz Haładaj

 

Dojazd i położenie

Siurana położona jest na obrzeżach parku Montsant w sąsiedztwie miejscowości Cornudella de Montsant. Dojazd z Reus i Tarragony zajmuje około pół godziny, tam też znajdują się większe supermarkety. Z Reus kursuje autobus do Cornudella. Z Barcelony do Reus można dojechać pociągiem lub autobusem w około 1,5 godziny. Można szukać połączeń lotniczych do Reus-Tarragona, ale najpopularniejszymi lotniskami są Barcelona El Prat oraz Barcelona Girona.

 

Logistyka

W Cornudella de Montsant znaleźć można wszystkie podstawowe usługi, wśród nich supermarket i sklep wspinaczkowy. Stąd pod najbliższe sektory można dotrzeć pieszo w 45 min lub samochodem w 5 min. Siurana jest dobrym rejonem dla niezmotoryzowanych. Mieszkając na kempingu: http://www.campingsiurana.com/, można dotrzeć pieszo w większość sektorów w ciągu 15 min. W samej Siuranie znajduje się też Refugio: http://www.turismepriorat.org/es/organizate/alojamientos/refugi-ciriac-bonet . W Cornudella można wynajmować mieszkania i kwatery. Następny kemping położony jest w Ulldemolins: http://www.campingstarragona.es/campings/Ulldemolins/Montsant-Park/93/ i Prades: http://www.campingprades.com/ . Wi-Fi znajduje się w barze w wiosce oraz dwóch odwiedzanych przez wspinaczy barach w Cornudella – Aimar przy głównej ulicy oraz w barze przy sklepie wspinaczkowym (za stacją benzynową). Tutaj można też podkleić buty…

 

Na wyjazd do Siurany warto zabrać ze sobą twarde buty, 70 lub 80 m liny i 14 ekspresów. Ważnym elementem wyposażenia jest puchówka, bo w wielu miejscach wieje silny wiatr, przyda się też parasol, bo skały nie chronią dobrze przed deszczem.

Niektóre sektory w Siuranie świetnie nadają się na wyjazdy z dziećmi. Skała jest zazwyczaj bardzo lita i nie spadają kamienie.

 

Niestety, rejon odwiedzany jest co roku przez wielu wspinaczy, a nierzadko w szczycie sezonu tworzą się kolejki do najpopularniejszych dróg. Podczas weekendów parkingi bywają zatłoczone, w sezonie warto przyjechać w skały wcześnie lub wybrać mniej popularne sektory. Warto pamiętać, by załatwić potrzeby fizjologiczne przed wyjściem w skały.

 

Atrakcje

W Cornudella de Montsant znajduje się informacja turystyczna, w której można się zaopatrzyć w mapy szlaków po okolicy. Wyjątkowo malownicze położenie Montsant sprawia, że jest to także bardzo atrakcyjny rejon na piesze wycieczki. Z Cornudella jedzie się zaledwie 35minut nad morze, najłatwiej dojechać na plażę w Cambrills. Sama Tarragona, granicząca z Reus, stanowi nie lada atrakcję. W założonym przez Rzymian mieście znajdują się ruiny amfiteatru, a klimatyczne uliczki średniowiecznej części miasta stanowią miłą oprawę dnia odpoczynkowego.

 

 

Topo

Obecnie dostępne są trzy przewodniki po rejonie, zdecydowanie polecam ten autorstwa Davida Brasco, ponieważ zawiera bardzo dopracowane schematy i jest znakomicie wydany. Dobrym wyborem jest też topo autorstwa Daniego Andrady i Pete’a O’donovana Tarragona Climbs opisujące najlepsze sektory w Siuranie oraz 11 innych rejonów w okolicy.

 

Tutaj znajdziecie pierwszą część artykułu.

 

MH


Pytania do Mateusza można zadawać na forum goryonline podróże wspinaczkowe

 

Zapraszamy także do przeczytania pozostałych artykułów przedstawiających europejskie rejony wspinaczkowe:


Siurana, cz.1


Siurana, cz.2


Montsant


Margalef


Masriudoms


- Camarasa


- Sant Llorenc de Montgai


Santa Linya


Oliana


Tres Ponts


Abella de la Conca


Terradets


Coll de Nargo


Perles


Figols


Collegats


- Alos de Balaguer


Vadiello


Tartareu


Garraf


Cuenca


San Miquel del Fai

 


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com