facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Europejskie rejony: Abella de la Conca

Składająca się z kilku domów wlepionych w ścianę wioska Abella de la Conca daje poczucie odizolowania, to prawdopodobnie najbardziej klimatyczny rejon w tej części Katalonii.

Wspinanie
Różnorodnie ukształtowane skały – strzeliste turnie i przewieszone połacie tworzą niesamowitą oprawę, ale ten niewielki rejon słynie zwłaszcza ze spektakularnych łuków skalnych sektora el Forat dels Lladres.  

 

 

Abella de la Conca. Fot. Mateusz Haładaj


Abella to głównie szare połogie płyty i palczaste wspinanie, ale ostatnio zostały tutaj obite trudniejsze przewieszone sektory: wspomniany wcześniej el Forat dels Lladres i el Canyon. Do Abella warto przyjechać głównie ze względów estetycznych, wspinanie w takich przestrzeniach daje dużo radości, nie uświadczymy też tłumów ludzi, a pogoda jest bardzo stabilna. Niestety, spora oferta dróg zawarta w przewodniku nie przekłada się na atrakcyjność wspinania. Znaczna większość propozycji nie cieszy się popularnością, niektóre z nich wciąż pozostają w fazie projektu. W wyborze należy się sugerować ilością magnezji na ścianach i unikać kruchych wyciągów. Warto tu na pewno przyjechać choćby po to, by zobaczyć wspomniane łuki (dojście zajmuje co najmniej 25 min, uwzględniając via ferratę)…

Poziom
W Abella znajduje się prawie wszystko: od obitych trójek do projektów w masywnym przewieszeniu, większość propozycji zawiera się w przedziale 6b – 7c.

 

 

Łuki el Forat dels Lladres. Fot. Mateusz Haładaj


Sezon
Dzięki dobremu klimatowi z małą ilością opadów i zróżnicowanym orientacjom sektorów w Abella można się wspinać prawie cały rok, z wyjątkiem lipca i sierpnia.

Logistyka i topo
Na miejscu znajduje się Eco Refugio, gdzie można znaleźć więcej informacji i topo z najnowszymi aktualizacjami. Dokładny przewodnik to oczywiście Lleida Climbs. W rejonie można znaleźć miejsce do spania w samochodzie. W pobliżu znajdują się inne znakomite rejony: Terradets i Collegats.

 


MH

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Mateusz Haładaj
 
2015-04-21
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Europejskie rejony: Villanueva del Rosario

Komentuj 0
Mateusz Haładaj
 
2015-04-03
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Europejskie rejony: Loja

Komentuj 0
Mateusz Haładaj
 
2015-03-27
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Europejskie rejony: Otiñar

Komentuj 0
 
Kinga
 
2024-07-03
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Black Diamond przedstawia – Doubloons

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-06-14
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Piętnasty Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego już za Nami!

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com