facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2010-11-28
 

Encyklopedia "Tatry" t.1 - Przyroda - wyd. Basset

Nowa, jeszcze pachnąca drukiem, kompleksowo traktująca o problematyce tatrzańskiej. Pozycja pożądana przez każdego tatromaniaka. Niestety, na razie dostępna tylko w językach czeskim i słowackim.
Publikacja ukazała się nakładem czeskiego wydawnictwa Baset.  Pracowali nad nim redaktorzy i autorzy czescy, słowaccy oraz polscy.

Pierwszy tom - "Przyroda" - zawiera stan aktualnej wiedzy na temat warunków naturalnych, Tatr, granic, geologii, geomorfologii, wykaz szczytów, dolin, hydrologii, klimatu, gleb, opis ekosystemów, kompleksowe informacje na temat flory i fauny. Publikacja liczy ponad 600 stron i jest bogato ilustrowana fotografiami, wykresami, zestawieniami.

- Nie jest to typowa encyklopedia. Raczej zbiór artykułów usystematyzowanych według poszczególnych nauk – mówi Zbigniew Ładygin, kierownik zespołu Wydawnictw Tatrzańskiego Parku Narodowego, polski redaktor Encyklopedii „Tatry”.  Dodaje, że to - od czasów Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej  autorstwa Zofii i Henryka Witolda Paryskich pierwsze dzieło tak kompleksowo traktujące tematykę tatrzańską.


Drugi tom Encyklopedii „Tatry”
poświęcony ma być historii, etnografii oraz działalności człowieka w Tatrach. Jak mówi Zbigniew Ładygin, właśnie toczą się rozmowy w sprawie wydania publikacji w języku polskim przez Tatrzański Park Narodowy.

Źródło: nieznanetatry.pl
 
 Encyklopedia
 
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2021-09-07
HYDEPARK
 

Krzysztof Koziołek – „Biały pył. Piekło na K2”

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-07-14
HYDEPARK
 

Via ferraty - spotkanie z Sebastianem Fijakiem

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-07-08
HYDEPARK
 

6. Zakopiański Festiwal Literacki – 9-11 lipca 2021

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com