facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2010-07-15
 

Encyklopedia Schronisk Tatrzańskich

Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie wydał ENCYKLOPEDIĘ SCHRONISK TATRZAŃSKICH Janusza Konieczniaka, będącą owocem wieloletnich badań historycznych nad dziejami schronisk górskich po polskiej i słowackiej stronie Tatr, od 1806 roku począwszy w obszarze zakreślonym granicami obu parków narodowych.
I jak pisze sam Autor:

„Nie wnikając w racje zwolenników i oponentów budowy schronisk w górach, a w Tatrach w szczególności, chcę w niniejszej publikacji przedstawić historię powstawania tego typu obiektów na całym obszarze Tatr, od realizacji pierwszych budynków po obecnie istniejącą infrastrukturę schroniskową. Należy pamiętać, że historia altan, schronów, schronisk i hoteli górskich w Tatrach to również historia organizacji, stowarzyszeń, instytucji i przedsiębiorstw turystycznych oraz ich oddziałów i filii, a przede wszystkim to historia ludzi…”.

Publikacja przytacza historyczną informację źródłową, zawiera bogatą ikonografię historyczną i współczesną prezentującą widoki dawnych i współczesnych schronisk, przedstawia skany dokumentów archiwalnych i wpisy do ksiąg pamiątkowych sięgające XIX wieku. Na podkreślenie zasługują bogata bibliografia, indeksy i przypisy znakomicie ułatwiające poruszanie się po publikacji oraz niezwykle staranna postać edytorska dzieła (oprawa twarda z obwolutą, barwne zdjęcia i ilustracje).

Janusz KONIECZNIAK (ur. 30 marca 1952 r.) taternik, przewodnik tatrzański, przewodnik UIMLA, instruktor przewodnictwa, Prezes Koła Przewodników Tatrzańskich im. Macieja Sieczki w Krakowie, współzałożyciel Centrum Przewodnictwa Tatrzańskiego w Zakopanem i wieloletni jego działacz, działacz Stowarzyszenia Międzynarodowych Przewodników Górskich „Lider”, wieloletni działacz Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego – aktualnie sekretarz Komisji Turystyki Górskiej Zarządu Głównego PTTK, członek komisji egzaminacyjnej dla przodowników turystyki górskiej, fotografik, autor artykułów i opracowań publikowanych na łamach „Wierchów”, „Tatr TPN”, „Gazety Górskiej”, „Maćkowej Perci” i in., współorganizator i uczestnik wyjazdów i wypraw w Dolomity, Alpy, Himalaje i Karakorum.

Janusz Konieczniak, Encyklopedia schronisk tatrzańskich, Oficyna Wydawnicza „Wierchy” Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK, Kraków 2010, 496 s.

Więcej informacji: http://www.cotg.pttk.pl/newsy/img/encykl.pdf
 Encyklopedia ST
 JANUSZ KONIECZNIAK
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com