facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2012-09-03
 

Elizabeth Hawker zwycięża po raz 5. w The North Face Ultra - Trail du Mont - Blanc!

W dniach 27 sierpnia - 2 września we francuskim Chamonix odbyła się 10. edycja jednej z najsłynniejszych imprez biegowych na świecie. Już po raz 5. najlepsza w rywalizacji kobiet była Brytyjka Elizabeth „Lizzy” Hawker.
Wśród mężczyzn triumfował Francuz François D`Haene. Bardzo dobrze spisali się Polacy. Piotr Hercog finiszował na 15. miejscu, a Magdalena Łączak była 6. wśród kobiet!

Tegoroczna, jubileuszowa edycja słynnego The North Face Ultra - Trail du Mont - Blanc z pewnością zostanie zapamiętana jako jedna z najtrudniejszych w 10 - letniej historii tej imprezy. Wraz z początkiem września warunki w okolicach najwyższego szczytu Europy przypominały wszystkim o nadchodzącej zimie. Ulewne deszcze, niskie temperatury, lodowaty wiatr i śnieg padający powyżej 2000 m n.p.m. zmusiły organizatorów do wprowadzenia zmian we wszystkich odbywających się w tym czasie biegach (PTL, TDS, CCC i UTMB).

 
The North Face / Alo Bellusicio


Trasa najbardziej znanego UTMB została skrócona do 103 kilometrów i prowadziła z Chamonix do Les Delevert, St. Gervais, Les Contamines i La Balme, by po wykonaniu pętli wrócić do Les Contamines i dalej do Les Houches, w kierunku Argentire i z powrotem do Chamonix. Suma przewyższeń wyniosła ok. 6000 metrów. Na 2482 zawodników, którzy stanęli na starcie w piątek o 19.00, czekało naprawdę wielkie wyzwanie.

Jako pierwszy na mecie, z czasem 10h:32m:19s pojawił się Francuz François D`Haene. Blisko pół godziny później finiszował Szwed Jonas Buud, a po 11 godzinach i 19 minutach bieg ukończył Mike Foot z USA.

Jednym z największych wydarzeń sobotniego poranka było z pewnością 5. już zwycięstwo w UTMB Elizabeth Hawker (wygrywała w 2005, 2008, 2010 i 2011 roku). 36 - letnia Brytyjka jest jedyną osobą, której udało się tego dokonać.

 
The North Face / Alo Bellusicio
 
„Czasami najważniejszy wyścig nie rozgrywa się na trasie, ale w Twojej głowie. Ten rok pokazał, że trzeba spojrzeć w głąb siebie i zachować spokój. Nie da się w końcu kontrolować pogody. Chciałabym bardzo podziękować wszystkim wspierającym mnie osobom i wolontariuszom za doping na trasie.” - powiedziała na mecie Hawker.

Warto dodać, że „Lizzy” ukończyła UTMB na 16. miejscu wśród wszystkich zawodników.

The North Face / Alo Bellusicio


Tuż przed nią do Chamonix dotarł Piotr Hercog. To świetny wynik Polaka, dla którego był to debiut w The North Face Ultra - Trail du Mont - Blanc. Doskonale pobiegli także Magdalena Łączak, która zajęła 6. miejsce w rywalizacji kobiet i Paweł Dybek, który na mecie był 18.

Aż 57% uczestników wycofało się z trasy biegu TDS, w którym wprowadzono najmniejsze zmiany. Najlepsi spośród tych, którzy dotarli do Chamonix okazali się Dawa Sherpa i Agnes Hervé z Francji. Z kolei w wyścigu CCC, traktowanym przez wielu jako wstęp do startu w UTMB, triumfowali Hiszpan Tofol Castaner i Szkotka Ellie Greenwood.

Także uczestnicy drużynowego PTL zmierzyli się z ogromnymi trudnościami. Mimo, że 67 drużynom udało się osiągnąć najwyższy punkt na trasie (Col de l’Ane, 3033 m n.p.m.), w nocy z piątku na sobotę, w śniegu sięgającym kolan tylko 5 drużyn dotarło na Col de la Seigne (2516m n.p.m.). Pozostali podążyli w kierunku Chamonix oryginalną trasą UTMB.

Relację video z The North Face® Ultra-Trail du Mont-Blanc®, transmitowaną na żywo w internecie, obejrzało w tym roku blisko milion osób na całym świecie. Ponad połowa zawodników biorących udział w imprezie aktywowała także specjalną aplikację Live Trail, dzięki której ich wyniki publikowane były w czasie rzeczywistym na Facebook.com.

Organizatorzy już teraz zapraszają wszystkich na kolejną edycję The North Face Ultra - Trail du Mont - Blanc w 2013 roku.

Więcej informacji na temat imprezy znaleźć można na stronie www.ultratrailmb.com

web: www.thenorthfacejournal.com
facebook:  http://www.facebook.com/thenorthface
twitter:
http://twitter.com/TheNorthFaceEU
web TV: www.ultratrail.tv

The North Face® UTMB® kobiety:

1.       Elizabeth ‘Lizzy’ Hawker (UK) 12h:32h:13s
2.       Francesca Canepa (ITA) 13h:17m:01s
3.       Emma Roca (ESP) 13h:23m:37s

The North Face® UTMB® mężczyźni:

1.       François D`Haene (FRA) 10h:32m:36s
2.       Jonas Buud (SWE) 11h:03m:19s
3.       Mike Foote (USA) 11h:19m:00s
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com