facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2015-05-29
 

Ekstremalny zjazd Drogą Tatarki z Kieżmarskiego Szczytu

Niby zima w Tatrach się skończyła, ale umknęła nam ważna wiadomość – o wyjątkowym dokonaniu narciarskim. Chodzi o pierwszy zjazd narciarski „trasą”, która do tej pory jedynie na ten wierzchołek się wspinano. Z Kieżmarskiego Szczytu – Drogą Tatarki na pd.- zach. ścianie, przez Cmentarzysko i Lejkowy Kocioł - do Doliny Łomnickiej!


Bracia Miroslav i Rastislav Peťo dokonali tego wyczynu 17. marca. Po długim oczekiwaniu na odpowiednie warunki. A te musiały być świetne. Bowiem, jak donoszą, jak do tej pory, kluczowe odcinki tego zjazdu pokonywane były wyłącznie za pomocą zjazdów na linie, lub wspinaczki w dół. I właśnie to doczekanie się odpowiednich warunków wskazują jako kluczowe. Odpowiednich - to znaczy umożliwiających pełny zjazd do doliny całą linią bez konieczności odpinania nart. Zaś sukces przyniosło oczekiwanie - jak donoszą autorzy – kilkuletnie! Udało się im w ten sposób zrealizować to swoje  marzenie.

 

Warto dodać tu o skali, jaką posługuje się Miroslav Peťo. Składają się na nią dwie wyceny: 

  • po pierwsze: techniczna trudność zjazdu; tu skala obejmuje stopnie S1 – S6, gdzie ‘S1‘ - oznacza szeroki stok o nachyleniu do 30°, zaś ‘S6‘ – zjazd o nachyleniu w większości ponad 60°; także skoki przez bariery skalne, czy lodowe uskoki z nachyelniem 50°;
  • po drugie: ekspozycja zjazdu;  tu skala obejmuje stopnie E1-E4, gdzie ‚E1‘ oznacza, że na trasie zjazdu nie ma żadnych większych przeszkód, skalnych progów, ścianek, a odcinki strome nie są długie; od długich odcinków o nachyleniu 25° aż po krótsze odcinki o nachykeniu do 55°, które jednak kończą się bezpiecznym zjazdem; zaś stopień ‘E4‘ oznacza zjazd wysokie ściany z kilkoma skokami, czy z miejscami o dużym prawdopodobieństwie urazu przy upadnięciu; uderzenie w skały przy poślizgnięciu się niemal pewne i ciężkie uszkodzenia również niemal pewne.

 

Po zarysowaniu tejże skali trzeba dodać jeszcze, że ten ich wyczyn otrzymał wycenę S4+, E3. A bardziej szczegółowo: górny żleb 40-45°, rampa 45° (dolna część rampy 50-55°, 20 m), dolny żlebik 50-55° (50 m); 700 m (do Lejkowego Kotła).

 

Więcej o proponowanej skali oraz wyceny przykładowych zjazdów możemy dowiedzieć się tutaj.

 

W trakcie tego zjazdu udało się autorom nagrać filmik:

 

 

Kezmarsky stit - JZ stena (Tatarkova cesta direkt) from Miroslav Peto on Vimeo.

 

 

Cóż – trudno nam zachęcać kogokolwiek do próby powtórzenia tego wyczynu... Oczywiście gratulujemy braciom Peťo! I tkwimy w niemym podziwie. ☺Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-12-11
GÓRY
 

Dzikość Półwyspu Varanger

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-12-04
GÓRY
 

Safiental na weekend

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-11-08
GÓRY
 

Narciarstwo wysokogórskie – rady na dobry początek

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-10-18
GÓRY
 

Zillertal – nie tylko biel

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-10-05
GÓRY
 

Via Alpina – 2650 kilometrów samotnie przez Alpy

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com