facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2012-10-16
 

Edyta Ropek wywalczyła drugie miejsce w PŚ w Xining

Podczas rozgrywanej w chińskim Xining piątej edycji Pucharu Świata we wspinaczce sportowej, zawodniczka MKS Tarnovia Azoty Tarnów Alpinus Team Edyta Ropek wywalczyła bardzo dobre drugie miejsce. Polka awansowała na drugą pozycję klasyfikacji generalnej PŚ 2012.
Jędrzej Komosiński z PGNiG AZS PWSZ Tarnów z czasem 6,5 sekundy ustanowił nowy rekord Polski na dystansie 15 metrów.
 
Finałowe edycje tegorocznego Pucharu Świata rozgrywane są w Azji. Przedostatnie zawody odbyły się w środkowych Chinach, w okolicach miejscowości Xining w dniach 12-13 października. Zawodnicy rywalizowali na ściankach wspinaczkowych ustawionych w scenerii niesamowitych piaszczystych gór, na wysokości 2228 m.n.p.m. Znakomity start zanotowała Edyta Ropek, bardzo dobrze startowali pozostali zawodnicy reprezentacji Polski.
 
Z rundy eliminacyjnej do finału awansowali wszyscy Polacy. Swoje rekordy życiowe poprawiła czwórka z nich, na czele z Jędrzejem Komosińskim, który ustanowił nowy męski rekord Polski z czasem 6,50 sekundy (6 miejsce po eliminacjach). Bardzo dobre czasy zanotowały również Aleksandra Rudzińska (Pol-Inowex SkarpaLublin) 8,92 sekundy – 5 po eliminacjach, Klaudia Buczek (MKS Tarnovia) 9,35 sekundy (9 miejsce po eliminacjach) i Monika Prokopiuk (Pol-Inowex Skarpa Lublin) 9,37 sekundy (8 miejsce po eliminacjach).
 
Edyta Ropek w eliminacjach miała ciężką przeprawę, podczas pierwszego biegu źle wybierana lina asekuracyjna przeszkodziła jej we wspinaczce, przez co musiała zwolnić i uzyskała czas 9,56 sekundy. Mimo odwołania się do sędziów, nie zostało to potraktowane jako incydent techniczny. W drugim biegu popełniła błąd i odpadła od ściany. Ostatecznie do finału awansowała na 10 miejscu.
 
fot. www.facebook.com/edytaropek
Finałowe rozstawienie Edyty to najczarniejszy z możliwych scenariuszy. W pierwszej fazie finału, Polka rozstawiona została z Rosjanka Julią Kapalina, która pokonała Edytę podczas ostatnich Mistrzostw Świata w Paryżu. Jednak w bardzo wyrównanym biegu to tarnowianka wygrywa ten pojedynek stosunkiem czasów 9,07 s. do 9,11 sekundy. Do dalszej fazy awansują również Aleksandra Rudzińska z Pol-Inowex Skarpa Lubin i Klaudia Buczek z MKS Tarnovia, która stoczyła pojedynek z Moniką Prokopiuk z Pol-Inowex Skarpa Lublin – ostatecznie sklasyfikowana na 13 pozycji. Niestety pechowo z rywalizacji odpada Jędrzej Komosiński, w biegu z Indonezyjczykiem Asparem Jaelolo popełnia błąd. Jędrzej sklasyfikowany zostaje na 14 miejscu.
 
Następna faza finału to rozstawienie Edyty z kolejną rosyjską mistrzynią czasówek, liderką tegorocznego rankingu pucharu świata, Aliną Gaydamakiną. Ponownie Edyta pokazuje klasę i zwycięża pojedynek z czasami 9,21 s. do 9,97 s. Klaudia Buczek przegrywa bieg z Rosjanką Marią Krasaviną stosunkiem czasów 9,35 s. do 8,71 s i sklasyfikowana zostaje na dobrym 7 miejscu. Aleksandra Rudzińska również odpada z rywalizacji, pokonana przez Francuzkę Esther Bruckner – 9,02 s. do 8,63 s., plasuje się na wysokiej 5 pozycji.
 
W biegach o awans do ścisłego finału Ropek trafia na aktualną mistrzynię świata i rekordzistkę świata, Julię Lewoczkinę. Ten bieg wydaje się być bez szans dla Polki. Jednak Edyta staje na wysokości zadania. Trzykrotna zdobywczyni Pucharu Świata wyprzedza rywalkę na początku drogi, Lewoczkina popełnia błąd. Edyta uzyskuje przewagę i wygrywa z czasem 9,07 sekundy. Lewoczkina przechodzi do małego finału z czasem 9,64 s.
 
Wielki finał to pojedynek Edyty Ropek z francuską Esther Bruckner, która we wcześniejszym biegu z Marią Krasaviną ustanowia nowy rekord świata na 8,33 sekundy! Niestety w trakcie tego pojedynku Edyta popełnia błąd, mimo dobrego czasu 9,19 sekundy, zwycięża reprezentantka Francji z czasem 8,54 s. Edyta Ropek wywalczyła drugie miejsce i, co ważniejsze, ponownie awansowała na drugą pozycję klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2012!
 
fot. www.facebook.com/edytaropek
„Było bardzo trudno, dlatego podwójnie cieszę się z osiągniętego rezultatu” – krótko skomentowała swój start Edyta Ropek.
 
W rywalizacji mężczyzn również ustanowiony został, przez Rosjanina Jewgieniego Wajczekowskiego, nowy rekord świata 5,88 sekundy. Rywalizację mężczyzn zdominowali Rosjanie, zwyciężył Stanisław Kokorin, przed wspomnianym Jewgienim i Sergiejem Abrakmanowem. Wśród kobiet trzecie miejsce zajęła Rosjanka Maria Krasavina.
 
Wyniki rywalizacji kobiet: http://www.ifsc-climbing.org/index.php?page_name=resultservice&comp=1380&cat=ICC_FS
Wyniki rywalizacji mężczyzn: http://www.ifsc-climbing.org/index.php?page_name=resultservice&comp=1380&cat=ICC_FS
 
Po zawodach w Xining Polacy udali się do Szanghaju na komercyjne zawody Rock Masters, które odbędą się w dniach 16-17 października. Finał Pucharu Świata odbędzie się w dniach 20-21 października w Południowo Koreańskim Mokpo.
 
Klasyfikacja generalna Pucharu Świata 2012 po pięciu edycjach:
(do klasyfikacji wliczanych jest 5 najlepszych wyników z 6 edycji)
 
KOBIETY:

1. Alina Gaydamakina, RUS – 385 pkt.
2. Edyta Ropek – 291 pkt.
3. Julia Lewoczkina, RUS – 282 pkt.
5. Aleksandra Rudzińska – 202 pkt.
8. Klaudia Buczek – 173 pkt.
10. Monika Prokopiuk – 165 pkt.
http://www.ifsc-climbing.org/index.php?page_name=ranglist&cat=ICC_FS&cup=12_WC
 
MĘŻCZYŹNI:
1. Stanisław Kokorin RUS - 332 pkt.
2. Sergiej Sinitsyn, RUS – 271 pkt,
3. Evgenii Vaitcekhovskii RUS – 248 pkt,
9. Komosiński Jedrzej  – 174 pkt,
11. Łukasz Świrk– 137 pkt,
26. Marcin Dzieński ex aequo z Pawłem Sikorą – 34 pkt,
34. Rafał Hałasa – 18 pkt,
http://www.ifsc-climbing.org/index.php?page_name=ranglist&cat=ICC_MS&cup=12_WC
 
ZDJĘCIA z podróży Edyty do Azji znajdziecie na jej oficjalnym profilu na FB: www.facebook.pl/EdytaRopek

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com