facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2012-02-07
 

Edyta Ropek czwarta w Fair Master

W rozegranych w Iranie zawodach Fair Master zawodniczka MKS Tarnovia Azoty Tarnów Alpinus Team Edyta Ropek wywalczyła czwarte miejsce. Dla tarnowianki start był sprawdzianem formy przed właściwym sezonem pucharowym.
W pierwszych w historii międzynarodowych zawodach wspinaczkowych rozgrywanych w tym kraju wystartowało ponad 150 zawodników. W trzech konkurencjach wspinaczki uczestniczyli zawodnicy z Azerbejdżanu, Czech, Polski, Rosji i Ukrainy. Najliczniejszą grupę stanowili Irańczycy, dla których był to także sprawdzian organizacyjny przed planowanym w tym kraju pucharem świata. Zawody odbyły się w miejscowości Zanjan w północnym Iranie.

Dla Edyta Ropek był to start treningowy przed właściwym sezonem pucharowym. W rywalizacji kobiet na czas wywalczyła czwartą pozycję. W zmaganiach zwyciężyła Rosjanka Julia Lewoczkina, przed reprezentantką gospodarzy Farnaz Esmaeil Zade i Rosjanką Aliną Gajdamakiną.
 
Edyta Ropek podczas pobytu w Iranie, fot. arch. Edyty Ropek
Wśród mężczyzn najlepszy był Irańczyk Hamidreza Touzande Jani, który w finale pokonał Rosjanina Stanisława Kokorina. Na trzecim miejscu podium uplasował się Czech Libor Hroza.
 
Prócz cennych informacji dotyczących mojej formy, wyjazd do Persji był dla mnie także nowym doświadczeniem ze względu na fakt zderzenia kultur. Nigdy dotąd nie spotkałam się z tym, by zasady religijne miały taki wpływ na organizację zawodów. Podczas imprezy widoczny był podział publiczności na strefę żeńską i męską, dotyczyło to również zawodników – osobne strefy izolacji. Podczas imprezy obecna była także policja obyczajowa, która zwracała uwagę na odpowiednie zachowania i strój. Przykładem może być obowiązek startu w Hidżabie, który dotyczył wszystkich zawodniczek, również Europejek. Ubrania te nie są komfortowe dla sportowców. Cieszy mnie jednak fakt, że zawody dla Irańczyków były pewnym przełomem, gdyż jak się dowiedziałam po raz pierwszy pozwolono na to, by w jednej hali sportowej mogły startować kobiety i mężczyźni w tym samym czasie. Na ogół zawody były rozdzielane, dotyczyło to również publiczności. – komentuje swój wyjazd Edyta. Warto podkreślić, że Iran to kolejny kraj na mapie świata, w którym zawodnicy z powodzeniem specjalizują się we wspinaczce na czas.

Ścianka, na której rozegrano zmagania na czas, fot. Edyta Ropek
 
Przed Edytą miesiąc ciężkiego treningu, po którym nastąpi nieco lżejszy okres przedstartowy przed pierwszą edycją pucharu świata, która odbędzie się 14-15 kwietnia w chińskim Chongqing.
 
Więcej informacji na stronie: edytaropek.pl.

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com