facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2013-03-08
 

Dziś ruszyły KOLOSY!

Dziś punktualnie o 11. rozpoczęły się dziś w Gdyni 15. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. Impreza potrwa do niedzieli. Zakończy ją gala wręczenia Kolosów. Przed nami kilkadziesiąt godzin pokazów z najciekawszych wypraw ubiegłego roku

Cztery tysiące miejsc siedzących na głównej sali i ponad dziewięćdziesiąt prezentacji, wyłącznie z nieprzeciętnych wypraw: pełny przegląd wszystkiego, co najciekawsze i najważniejsze w polskich podróżach w ubiegłym roku. Przedsięwzięcia, o których było głośno, i takie, o których dopiero będzie – właśnie dzięki Kolosom. Dziś w Gdyni ruszyły Kolosy, 15. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. Finał, który poprowadzą Kinga Baranowska i Piotr Pustelnik odbędzie się w niedzielne popołudnie.

Nawet tylko pobieżny rzut oka na program od razu pozwala stwierdzić, że rok 2012 obfitował w nadzwyczajnie interesujące wydarzenia, a podróżnicy nie próżnowali. Swoje dokonania zaprezentują w Gdyni zarówno stali bywalcy, z roku na rok podnoszący poprzeczkę, jak i nowi, dotąd nieznani spadkobiercy dawnych odkrywców. Będzie też kilka ciekawych powrotów.



Dzisiejsze rozpoczęcie Kolosów. Fot. kolosy.pl

Na co przede wszystkim warto zwrócić uwagę? Bez wątpienia nie wolno przegapić sprawozdania z pierwszego w historii zimowego wejścia na Gaszerbrum I. O wyprawie opowie Janusz Gołąb (wspierać go będzie Agnieszka Bielecka); drugi ze zdobywców szczytu, Adam Bielecki, w tej chwili znów walczy z zimą, tym razem na zboczach Broad Peaka. Równie interesująco zapowiada się relacja Marcina Tomaszewskiego z oblężenia pionowej ściany Polar Sun Spire na Ziemi Baffina. Gościem specjalnym Spotkań będzie natomiast, zamykając wątek alpinistyczny, Ryszard Pawłowski, wybitny himalaista, zdobywca dziesięciu ośmiotysięczników, pierwszy Polak, który zdobył monumentalne Torres del Paine.

Lećmy dalej. Zbigniew SasArkadiusz Ziemba opowiedzą o spływie malgaską dłubanką, przez tereny, na które nikt się nie zapuszcza, oraz o swoich negocjacjach w sprawie budowy na Madagaskarze pomnika Arkadego Fiedlera (oni zapewniają kamień, wioska zapewnia mięso). Michał KochańczykMarek Arcimowicz udowodnią, że wytrwałość popłaca, i przedstawią relację z wejścia na niezdobyty wspinaczkowo Tramén Tepui, niezwykłą górę o pionowo wyciosanych kształtach, wystającą ponad gęsty las równikowy w Wenezueli. Andrzej Muszyński, który wraca do Gdyni po kilku latach (ostatnim razem Kapituła wyróżniła go za trawers dżungli w Gabonie), przedstawi historię swojej brawurowej wyprawy w Himalaje Birmańskie, jeden z najbardziej izolowanych i niezbadanych rejonów Ziemi, gdzie spotkał ostatniego żyjącego przedstawiciela jedynego plemienia azjatyckich pigmejów. Jak zwykle nie zabraknie też śmiałych ekspedycji rowerowych (Piotr Strzeżyszw Meksyku, Agnieszka Korpal w Koronie Gór Polski), zaś zdobywcy Kolosów z dwóch ostatnich lat, Piotr KuryłoMagda Skopek, udowodnią, że po pierwsze nie spoczęli na laurach, a po drugie dotrzymują słowa. Kuryło, który obiecał rodzinie, że przestanie biegać, przesiadł się na kajak (rejs Wisłą pod prąd), natomiast Skopek wróciła do rodziny Nieńców na Półwyspie Jamalskim. Zimą.

Nie powinni narzekać również żaglarze. Pływająca co roku dalej flotylla odkrytopokładowych, pięciometrowych sklejkowych szalup pod dowództwem Filipa SułkowskiegoAleksandra Hanusza w 2012 roku była widziana na polarnych wodach Morza Norweskiego. W okolicy żeglował też Maciej Orczykowski, który w rejs na Islandię wybrał się „po staremu” – 44-letnim jachtem, celowo pozbawionym nowoczesnych, elektronicznych przyrządów nawigacyjnych. Ponadto niezłomny Tomasz Cichocki, który pomimo kumulacji nieszczęśliwych zbiegów okoliczności ukończył swój samotny rejs dookoła świata trasą na wschód wokół Hornu.

I wreszcie arcyciekawe przedsięwzięcia jaskiniowe. Tym razem powinny przypaść do gustu nie tylko grotołazom, dotyczą bowiem jaskini uchodzącej za najładniejszą w Polsce (Niedźwiedzia w Kletnie) oraz kolejnego rewelacyjnego rekordu, ustanowionego przez, jakżeby inaczej, Krzysztofa Starnawskiego, który schodząc w Hranickiej Propastii na 223 m, dokonał najgłębszego polskiego nurkowania jaskiniowego w historii.

Szczegółowy program na stronie www.kolosy.pl oraz na profilu facebookowym. Impreza rozpocznie się 8 marca o godzinie 11. i potrwa do niedzieli, 10 marca, wieczorem. Wszystkie pokazy odbędą się w Hali Sportowo-Widowiskowej „Gdynia” przy ul Kazimierza Górskiego 8. Prezentacjom z wypraw (obok około pięćdziesięciu odbywających się na głównej sali, także kilkadziesiąt pokazów w sali seminaryjnej) jak zwykle będą towarzyszyły: salon mediów podróżniczych (stoiska wydawców książek i prasy), salon sprzętu outdoorowego oraz trzy wystawy zdjęć, w tym tradycyjnie FotoGlob.

Zapraszamy na stoisko GÓR, gdzie będziecie mogli spotkać się z Ryszardem Pawłowskim i zakupić nasze nowości - 100 Porad GÓR tom 2 i Ryszard Pawłowski - 40 lat w górach.

Od początku istnienia OSPŻiA ich organizatorami są wspólnie krakowski MART i miasto Gdynia, które jest także sponsorem strategicznym imprezy. Wyłącznym organizatorem nagrody Kolosy jest MART.

Wstęp wolny. Zapraszamy!

PROGRAM (duża sala)

PROGRAM (mała sala) 

ALTERNATYWNA STRONA (program pdf, akredytacje, komunikacja, noclegi)

HISTORIA KOLOSÓW
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-07-19
HYDEPARK
 

MNICH I KARABIN – w kinach od 2 sierpnia

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2025 Goryonline.com