facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2019-01-03
 

Dwóch Polaków pod K2 tej zimy: Marek Klonowski dołącza do ekipy Alexa Txikona!

To już pewne - dwójka naszych rodaków weźmie udział w zimowej wyprawie na ostatni niezdobyty o tej porze roku ośmiotysięcznik - K2 (8 611m n.p.m.). Kilkanaście dni temu informowaliśmy Was o akcesie do wyprawy Alexa Txikona Pawła Dunaja. Wówczas jeszcze pod znakiem zapytania stał udział w niej drugiego z Polaków, Marka Klonowskiego. Ostatecznie jednak naszemu himalaiście udało się dograć wszystkie organizacyjne szczegóły i już jutro spotka się z pozostałą częścią ekipy w Islamabadzie, skąd wyruszą dalej do bazy pod K2.

Marek Klonowski rusza na K2. Fot. Barbara Ostrowska /PAP

 

Informację o udziale Polaka w wyprawie potwierdził dziś dziennikarz RMF FM, Michał Rodak. 

 

Polacy właśnie dzisiaj lecą na wyprawę do Pakistanu - Marek Klonowski, który wciąż prowadzi zbiórkę na sfinansowanie swojego udziału z Irlandii, a Paweł Dunaj z lotniska w Niemczech. Pozostała część zespołu startuje z Hiszpanii. Wszyscy spotkają się na lotnisku w Stambule i stamtąd wylecą już do Islamabadu. W Pakistanie dołączą do lidera wyprawy - Alexa Txikona. - poinformowało radio "RMF FM".

 

Choć wspomniana wyżej zbiórka nie zgromadziła jeszcze nawet połowy potrzebnych środków (jej aktualny stan to niespełna 17 tys. złotych, a celem jest uzbieranie 43 tys.), to jednak udział polskiego himalaisty w wyprawie Alexa Txikona wedle doniesień naszych największych mediów jest pewny i niezagrożony.

Jaką rolę może odegrać dwójka Polaków w wyprawie, której celem jest pierwsze zimowe wejście na K2? 

"Jedziemy wspierać Alexa, a przy okazji samemu coś urobić, ale bez żadnych wielkich ambicji, by to się źle nie skończyło. My na pewno nie będziemy grać pierwszych skrzypiec, o ile w ogóle będziemy grać na skrzypcach, ale będziemy starali się jak najbardziej pomóc - zaznaczył w rozmowie z RMF FM Paweł Dunaj. 


K2 wraz z zaznaczoną drogą wiodącą Żebrem Abruzzi Fot. arch. PHZ


Obok Alexa Txikona, lidera wyprawy, w jej składzie znalazł się również Hiszpan Felix Criado, który będzie głównym parnterem Baska - zapewne ta dwójka podejmie się ataku szczytowego, o ile oczywiście po drodze sprawy potoczą się po myśli himalaistów. Prócz Pawła Dunaja i Marka Klonowskiego w wyprawie weźmie udział również pięciu nepalskich Szerpów.

Źródło: RMF FM

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Bartek Pasiowiec
 
Goryonline
 
 
Kinga
 
2024-02-12
GÓRY
 

VI Memoriał Olka Ostrowskiego

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-02-01
GÓRY
 

24 000 metrów w pionie w 24 godziny

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-30
GÓRY
 

Kobiecy skiturowy trawers Tatr Wysokich

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com