facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2019-02-26
 

Dwie nowe drogi słowackich zespołów w Tatrach!

Zima w pełni, aktywność braci wspinaczkowej znajduje wyraz w Tatrach także w postaci „chodzenia tędy, którędy nie szedł jeszcze nikt” – czyli w działalności eksploracyjnej. Dwóm zespołom słowackim udała się sztuka wytyczenia w Tatrach nowych dróg.

 

"Zmęczony uśmiech" zwycięskiego zespołu... [james.sk]

 

Pierwszą z nowości jest droga Lenova na Galerii Osterwy. Linia wspinaczki, wytyczonej 26. stycznia przez zespół Marek Áč - Lukáš Bulla, prowadzi na prawo od poprowadzonej 4.03.2008r. przez zespół P. Bucki – M. Kubera – Ł. Lewandowski drogi Absynt V+.

 

Osterwa z liniami dróg; 'Delirium' - linia czerwona, żółty - 'Absynt', nowość - linia pomarańczowa.

[james.sk]

 

Pierwszy wyciąg prowadzi trawiastymi zacięciami, drugi przerośniętą trawami płytą ze słabą asekuracją. Trzeci, kluczowy wyciąg (o proponowanych trudności M6-) udało się pokonać w stylu OS. Zacięcie kończy się na półce z wielkim blokiem, gdzie wspinacze pozostawili pętlę zjazdową. W czasie przejścia nie spotkali żadnych śladów ewentualnych poprzedników. Jak wspominają autorzy, droga ta ma charakter zimowy, jest do przejścia także przy małej ilości śniegu, a na dwóch pierwszych wyciągach przysługę oddadzą śruby do traw.

 

 

Kluczowe miejsce drogi. [james.sk]

 

Schemat nowej drogi 'Lenova'. [james.sk]

 

 

Dwa tygodnie później, 6 lutego, krótka nowa droga powstała na wschodniej ścianie Ważeckiej Turni (a dokładniej: Szczerbiny w Ważeckim Kopiniaku; słow.: Štrbina v Ostrom hrbe) z Doliny Furkotnej. Nowa propozycja pojawiła się za sprawą zespołu Richard Béreš - Ivan Chlebovec - Danny Menšík, liczy sobie cztery długości liny (170 m) i oferuje trudności M7-. Czas pierwszego przejścia wyniósł 5 godzin.

 

Ważecka Turnia i linia drogi 'Hod cepínom' M7- [james.sk]

 

Jak donoszą autorzy drogi: „Pierwszy wyciąg jest dobry na rozwspinanie, w drugiej rozgrzeje nas przewieszka, trzeci oferuje delikatne wspinanie na dziabkach, a czwartego nie ma co się bać”. ;-) Do asekuracji przyda się komplet kości i friendów, „a kto się boi, niech zabierze wybór haków”. Na drodze pozostały jedynie dwie kości dla orientacji i pętla.

 

D. Menšík na 4 wyciągu drogi. [james.sk]

 

Jeszcze kilka słów wyjaśnienia co do nazwy drogi: Rzut czekanem [słow.: Hod cepinom] na czwartym wyciągu Danny’emu nagle strzeliło coś w wybitym barku i poleciał! Zawisł na założonym friendzie. Więcej – w tym momencie, z bólu upuścił też dziabkę - która spadła pod ścianę! Stanął na półce w połowie wyciągu, partnerzy posłali mu czekan i wyciąg ten skończył bez problemu. Jak wspomina: „Tak więc, chcąc nie chcąc, wyszło nam przejście częściowo w stylu AF… Jednak nie wpłynęło to w żaden sposób na trudności drogi”.

 

Schemat drogi 'Hod cepinom'. [james.sk]

 

Gratulujemy autorom obu przejść! I zachęcamy do dokonania pierwszego -  i kolejnych polskich przejść obu nowych dróg!

Piotr Michalski 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-07-11
GÓRY
 

Pogoda krzyżuje plany Anny Tybor na Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-07-10
GÓRY
 

Anna Tybor rozpoczyna atak szczytowy na Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-06-19
GÓRY
 

Nie byłoby Haliny, gdyby nie Tatry

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com