facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich rusza z zapisami

W poniedziałek 4 listopada, punktualnie o godzinie 9 odbędzie się rejestracja na kolejną edycję Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich w Lądku-Zdroju, jednego z największych wydarzeń w środowisku biegów górskich Polsce. W przyszłym roku będzie to już 8. edycja festiwalu, który swoim klimatem, fantastycznymi trasami, a także atmosferą, przyciąga biegaczy z całego kraju. W przyszłorocznej edycji w dniach 16-19 lipca, biegacze będą rywalizować na 7 dystansach. Zawody jak zwykle rozpoczną się rywalizacją na trasie Biegu 7 Szczytów (240 km), a zakończą niedzielnym biegiem charytatywnym Trojak Trail z którego dochód przeznaczany jest dla Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Piszkowicach. Organizatorzy zapowiadają, że edycja 2020 będzie wyjątkowa, ale szczegóły projektu nad którym trwają intensywne prace poznamy z końcem listopada.

Fot. Łukasz Buszka

 

Pomysł DFBG jest wypadkową działania dwóch ludzi: Piotra Hercoga, jednego z najlepszych polskich ultramaratończyków oraz Maćka Sokołowskiego, organizatora między innymi Festiwalu Górskiego imienia Andrzeja Zawady. Pierwsza edycja DFBG powstała w 2013 roku, kiedy to do Lądka Zdroju przyjechało ponad 600 zawodników. W ostatniej edycji festiwalu wystartowało już ponad 3000 tysiące zawodników czyniąc to wydarzenie jednym z największych w Polsce w środowisku biegów górskich. Dzisiaj DFBG to niemal całoroczna praca kilku osób skupionych wokół Fundacji Maratony Górskie na której czele stoi Piotrek Hercog. Miesiąc przed zawodami ekipa tworząca wydarzeniu rozrasta się do 20 osób, a okres samych zawodów to dodatkowa praca 130 wolontariuszy i około 40 wsparcia technicznego (służby medyczne, GOPR). Warto nadmienić, że samych tras do oznakowania jest prawie 300 km. Podczas ostatniej edycji biegacze reprezentowali 15 krajów, najliczniejsi byli oczywiście Polacy, a następnie Czesi i Brytyjczycy. DFBG to również olbrzymie wydarzenie logistyczne.

 

Fot. Łukasz Buszka

 

Najdłuższa trasa Biegu 7 Szczytów licząca 240 km powoduje, że festiwal obejmuje górskie szlaki niemal całej Kotliny Kłodzkiej. Z ciekawostek możemy nadmienić, że na 15 punktach odżywczych biegacze wypili i  zjedli w zeszłym roku między innymi: 8000 litrów wody, 6500 litrów izotonika, 3000 litrów coli, 2 tony arbuzów, 50 kg żelków i 35 kg orzeszków ziemnych.

 

Dla wielu biegaczy magnesem przyciągającym do Lądka - Zdroju jest świetna organizacja całości zawodów oraz bogaty program imprez towarzyszących. Festiwalowi w kolejnych edycjach towarzyszą pokazy filmów, koncerty, spotkania z wybitnymi biegaczami jak choćby: Gediminasem Griniusem, Henrykiem Szostem, Markiem Plawgo, zawodnikami Salomon Suunto Team. Niebagatelną rolę podczas Festiwalu odgrywa Załoga Górska – zgrany zespół wolontariuszy, od lat współorganizujący wiele wydarzeń sportowych i kulturalnych w Kotlinie Kłodzkiej, która swoim zaangażowaniem bardzo mocno buduje klimat i renomę imprezy.

 

Fot. Łukasz Buszka

 

Tak jak wspomniałem, uczestnicy wydarzenia mogą rywalizować na 7 dystansach. Największe zainteresowanie i uwagę skupia na sobie Bieg 7 Szczytów rozgrywany na dystansie 240 kilometrów. Jest to jeden z najdłuższych biegów w Polsce, trasa dla prawdziwych koneserów ultra, przyciągająca co roku na starto około 400 zawodników. Bieg 7 Szczytów jest bez wątpienia jednym z najtrudniejszych wyzwań w polskim środowisku ultra. Na pokonanie 240 km zawodnicy mają regulaminowe 52 godziny, zmagając się z reguły z upałem oraz oczywistymi niedogodnościami podczas takiego biegu jak: brak snu, urazy, zmęczenie. Rekordzistą trasy jest Rafał Kot, który w edycji z 2019 roku pokonał Bieg 7 Szczytów w czasie 27 godzin i 51 minut.

 

Z innych dystansów ultra zawodnicy mają do wyboru biegi Super Trail (130 km), K-B-L – 110 km oraz bardzo ostatnio popularne Ultra Trail ze swoimi „skromnymi” 68 kilometrami. Festiwal ma również kilka propozycji dla osób, które dopiero wchodzą w świat biegów górskich. Bardzo popularny jest Złoty Maraton (45km), a rekordy frekwencji zawsze biją: Złoty Półmaraton oraz Trojak Trail – bieg o charakterze charytatywnym, rozgrywany w niedzielę na zakończenie Festiwalu. Nie może oczywiście zabraknąć biegów dla najmłodszych, dzieciaki mają swoje zawody w niedzielę, tuż przed podsumowaniem imprezy.

 

Fot. Łukasz Buszka

 

W ramach DFBG dzieje się naprawdę wiele. Wspomniane koncerty, spotkania z biegaczami, atrakcje dla dzieciaków – to tylko jedna - sportowa strona Festiwalu. Warto nadmienić, że bardzo mocno w imprezę włącza się cały region. Lądek-Zdrój, Kudowa-Zdrój bardzo aktywnie promują imprezę oraz przygotowują specjalne oferty turystyczne dla uczestników DFBG i ich rodzin. W poprzednich latach mogliśmy między innymi zwiedzić Średniowieczny Park Techniki w Złotym Stoku i Kopalnię Złota, Szlak Ginących Zawodów w Kudowie Zdroju czy Twierdzę Kłodzko.

 

Przyszłoroczna edycja zapowiada się jeszcze bardziej ciekawie, a to za sprawą nie tylko biegaczy. Okazuje się, że czas trwania DFBGO to może być także sposób na spędzenie kilku urlopowych dni w towarzystwie rodziny czy znajomych. Wraz z rosnącą frekwencją biegaczy, rośnie też liczba kibiców i osób towarzyszących. Z tego też względu podczas DFBG mamy do czynienia z jednymi z największych w środowisku targach expo, które już od kilku lat stale się rozrastają towarzysząc zawodom. Do Lądka-Zdroju ściągają nie tylko firmy outdoorowe czy branżowe, strefa expo to także wyroby regionalne, rękodzieło oraz możliwość prezentacji oferty turystycznej regionu. Sponsorem tytularnym imprezy ponownie została firma Salomon, która wraz z organizatorami przygotowuje dla uczestników niespodziankę. Szczegóły wkrótce, tymczasem zapraszamy do rejestracji.

 

 

Poniżej kilka najważniejszych informacji o imprezie i poszczególnych trasach:

 

Termin: 16-19 lipca 2020 r.

 

Miejsce: Festiwal odbywać się będzie na terenie Ziemi Kłodzkiej. Na całość zawodów będzie się składać z sześciu biegów górskich, które będą odbywać się w różnych rejonach Ziemi Kłodzkiej. Baza zawodów będzie zlokalizowana w Lądku-Zdroju.

 

Trasy: Bieg 7 Szczytów – 240 km; Super Trail – 130 km; K-B-L – 110 km; Ultra 68; Złoty Maraton – 45 km; Złoty Półmaraton – 21 km; Trojak Trail – 10 km i bieg dla dzieci

 

Szczegóły dotyczące Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich oraz zapisy znajdują się na stronie: www.dfbg.pl

 

Link do zapisów:

 

http://dfbg.pl/zgloszenia

 

Przemysław Ząbecki

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-02-06
BIEGI GÓRSKIE
 

Poczuj magię Babiej Góry! – 11. Ultramaraton Babia Góra

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-12-13
BIEGI GÓRSKIE
 

NNormal – The Shoe, reinvented

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-11-15
BIEGI GÓRSKIE
 

Zimowe bieganie? Tak, ale na nartach!

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com