facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2014-03-26
 

Dla kogo Złoty Czekan?

W tym tygodniu środowisko ludzi gór czeka na wyniki 22 edycji Piolets d'Or – Złotych Czekanów. Nagroda ta jest powszechnie uważana za najważniejsze doroczne wyróżnienie przyznawane alpinistom. W tym roku jury, w którego skład weszli: Catherine Destivelle, Erri de Luca, Karin Steinbach, Sung-Muk Lim, Denis Urubko oraz przewodniczący George’a Lowe, miało trudny wybór. Ostatecznie wybrano cztery przejścia w górach wysokich i jedno z Alaski. Ponadto postanowiono dać wyróżnienie z gatunku „special mention”, doceniając ducha zespołu, który umożliwił osiągnięcie ambitnego celu. Już w piątek w Chamonix zaprezentowani zostaną wszyscy alpiniści nominowani do nagrody, a dzień później – w Courmayer – organizatorzy ogłoszą, kto jest zwycięzcą tej edycji.


Nagrodzeni w 2013 roku. Fot. Pascal Tournaire


NOMINOWANI

Talung, 7439 m (Nepal)
Marek Holecek i Zdenek Hruby dokonali pierwszego przejścia północnej ściany Talung, szczytu położonego na południe od Kangchenjungi. Północna ściana była celem kilku wcześniejszych ataków. Czescy wspinacze zdobyli szczyt po pięciodniowej wspinaczce. Zejście zajęło kolejny dzień. Niestety, Zdenek Hruby zginął w sierpniu na Gasherbrumie I.

Kunyang Chhish East, 7400 m (Pakistan)
Jeden z dziewiczych wierzchołków Kunyang Chhish miał kilka prób zdobycia. Finalnie udało się to zespołowi Simon Anthamatten – Hansjörg Auer – Matthias Auer. W sześć dni przeszli oni 2700-metrową mikstową ścianę o wystawie południowo-zachodniej. Dwa dni spędzili na wysokości 6700 uwięzieni przez złą pogodę. Dodatkową trudnością była niebezpieczna grań szczytowa. O tym, że wspinaczka była wymagająca, wspominał w rozmowie z GÓRAMI (nr 10/2013) Hansjörg Auer: Byłem zaskoczony, że przebywanie wysoko na takiej ścianie, jak południowo-wschodnia Kunyang Chhish East, wymaga tak dużego wysiłku psychicznego. Podczas gwałtownej burzy, którą przeżyliśmy, biwakując na wysokości 7000 metrów w trakcie naszej pierwszej próby, było naprawdę ciężko.

K6 West, 7040 m (Pakistan)
K6 West był również celem kilku ataków. Rafał Sławiński i Ian Welsted jako pierwsi wytyczyli na pn.-wsch. ścianie, elegancką linię. 2700 metrów przewyższenia od bazy do szczytu w pięć dni. Z przełączki na grani spojrzałem na śnieżny stok, jedyny, który jeszcze dzielił nas od wierzchołka. Dzika radość wezbrała mi w piersi: po wahaniach w Islamabadzie wskutek ataku pod Nanga Parbat, o tygodniach aklimatyzacji, po czterech dniach pięcia się do góry – szczyt był w zasięgu ręki. Powoli, w miarę jak stok się kładł, wyszłiśmy z cienia na jaskrawe słońce poranka – wspominał na łamach GÓR (nr 11/2013) Rafał Sławiński.

Annapurna, 8091 m (Nepal)
Południowa ściana Annapurny była już atakowana w stylu alpejskim w 1984 roku. Pierre Béghin i Jean-Christophe Lafaille chcieli wytyczyć linię na prawo do Drogi Brytyjskiej. Osiągnęli 7300 metrów i musieli zawrócić ze względu na złą pogodę. Niestety, podczas wycofu zginął Béghin, a Lafaille – zostawszy w ścianie prawie bez sprzętu – ledwie uszedł z życiem. Ich drogę dokończył w ubiegłym sezonie Ueli Steck, który w 28 godzin pokonał ścianę i zszedł do bazy. Wspinał się nocą, aby uniknąć silnego wiatru.

Mount Laurens, 3052 m (Alaska)
Izolowany lodowy gigant położony na lodowcu Lacuna nie jest wysoki, lecz to nie wysokość bezwzględna liczy się w alpinizmie. Po wylądowaniu na lodowcu Mark Allen i Graham Zimmerman potrzebowali dwóch dni na podejście pod ścianę. Udało im się dokonać pierwszego przejścia pn.-wsch. żebra i północnej grani. Szczyt osiągnęli po dwóch biwakach. Całość akcji zajęła im 67 godzin.

Wyróżnienie „Special Mention”

Annapurna, 8091 m (Nepal)
W dniach 16-24 października Stéphane Benoist i Yannick Graziani pokonali południową ścianę, wspinając się własnymi wariantami do drogi, którą tydzień wcześniej pokonał Ueli Steck. Zejście nie obyło się bez przygód ze względu na infekcję płuc, której nabawił się Benoist.

Jaką decyzję podejmie jury, dowiemy się już za trzy dni. Na pewno międzynarodowa kapituła ma trudny orzech do zgryzienia – nie tylko ze względu na wyrównany poziom nominowanych, ale także na kontrowersje wokół potencjalnie najbardziej klasowego przejścia autorstwa Ueliego Stecka. Tak czy inaczej – GÓRY będą relacjonowały dla Was imprezę i możecie liczyć na sporo specjalnych i zakulisowych materiałów. Stay tuned!

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
Goryonline
 
2018-03-16
GÓRY
 

Jubileuszowy XXX Memoriał Jana Strzeleckiego

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2018-03-14
GÓRY
 

Robert Jasper solo na Flying Circus M10

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2018-03-13
GÓRY
 

Kolosy (za rok) 2017 rozdane!

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2018 Goryonline.com