TKN Wagabunda przy AE w Krakowie serdecznie zaprasza na kolejne slajdowisko z cyklu "Świat bliższy niż sądzisz".
We wtorek, 8 listopada, Marek Kalmus przeniesie nas tym razem do Indii. Spotkanie jak zwykle odbędzie się o godz. 19.00 w sali nr 9 Pawilonu Sportowego AE.
DHARAMSALA I OKOLICE - NIE TYLKO TYBETAŃCZYCY
Dharamsala, wraz z wyżej leżącym Macleod Gandj, malowniczo położone na stromych, zielonych wzgórzach indyjskich Himalajów to nie tylko siedziba emigracyjnego rządu tybetańskiego na uchodźctwie i miejsce zamieszkania Dalaj Lamy, wielu wybitnych lamów i mnichów żyjących w klasztorach, a także tysięcy uchodźców tybetańskich. Wszyscy oni w tym miejscu od ok. czterdziestu lat znajdują azyl i nowe miejsce do bezpiecznego życia w Indiach, któe stały się ich emigracyjną ojczyzną...
To także lekko chaotyczne i niezbyt czyste miejscowości pełne knajpek, niedrogich hoteli oraz setek sklepików prowadzonych przez Tybetańczyków i Hindusów, żyjących dzięki ściągającym tu z całego świata tysiącom buddyjskich pielgrzymów, new age`owych poszukiwaczy mistyki i duchowych tajemnic oraz turystów, a dawniej hipisów.
Dharamsala to również znakomity punkt wypadowy w pięciotysięczne granitowe szczyty łańcucha Dhaula Dhar, wznoszące się tuż powyżej. Wystarczy przez parę godzin wędrować coraz wyżej przez pięknie lasy czerwone od kwitnących wiosną rododendronów, a potem przez zielone górskie pastwiska pełne kwiatów i już jest się wśród skalnych zerw oraz długo jeszcze zalegającego w żlebach śniegów. Dla ambitnych wspaniałe granitowe zerwy dostarczają możliwości wspinaczek skalnych
o różnej skali trudności - ułatwiają to fachowi instruktorzy pracujący dla lokalnych agencji trakkingowych i wspinaczkowych.
Dharamsala to również wytchnienie w porze przedmonsunowej, gdy na pobliskich nizinach żar leje się z nieba i nawet nocą nie ma wielkiego wytchnienia - tu chłodny powiew od niedalekich wysokich gór i wodospadów w pobliskiej Happy Valley czyni pobyt znacznie przyjemniejszym.
O prelegencie:
MAREK KALMUS - Fotografik, pisarz, podróżnik mgr inż. geologii - AGH, 1969-76, studium trenerów alpinizmu - AWF Kraków, 1979-81 (nie ukończ.), mgr filozofii (filozofia i kulturoznawstwo orientalne) - UJ, 1981-86. Organizator turystyki studenckiej, alpinista i speleolog; uczestnik kilkunastu wypraw w góry Turcji, Iranu, Hundukusz, Karakorum, Himalaje i do Tybetu; narciarz, żeglarz i przewodnik tatrzański. Badacz kultury tybetańskiej, buddolog, specjalista w zakresie ikonografii i sztuki tybetańskiej; wiele miesięcy spędził w klasztorach tybetańskich oraz spotykał się z licznymi inkarnowanymi lamami i Dalaj Lamą; w latach 1987-89 członek międzynarodowego zespołu tybetologicznego "Tang-stong rGyal-po Project".
2005-11-7
(kg)