facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2011-09-02
 

Desant z Nowej Zelandii na Koh-e-Baba-Tangi

Siostry Pat Deavoll i Christine Byrch z Nowej Zelandii otwarły nową drogę na północy Afganistanu na szczycie o wdzięcznej nazwie Koh-e-Baba-Tangi (6515 m).

Jest to dopiero drugie wejście na tę górę, od czasu włoskiej włoskiej ekspedycjii w 1963 roku. Ze względu na sytuację polityczną Korytarz Wahański był niedostępny przez lata,
dopiero od paru lat można powiedzieć, że wspinacze wracają w ten rejon.



Widok na ścianę z wysokości 4800 metrów. Fot. Patricia Deavoll

Deavoll i Byrch poprowadziły swoją drogę północno-zachodnim grzbietem. Wystartowały 4 sierpnia, a cała akcja zajeła im 5 dni. Po 500 metrach lodowej ściany, weszły w
skalne żebro, skąd musiały trawersować do dobrego lodu. Po 2 dniach dotarły do plateu, skąd zostało im 600 metrów w pionie do szczytu. 3 dnia weszły na szczyt i rozpoczęły
2-dniowe zejście drogą pierwszych zdobywców zachodnią granią.

Na swoim blogu Deavoll stwierdziła: "Na szczęście nie ma nic takiego w naszych paszportach, co by uniemożliwiło nam powrót w te najdziksze i najmniej zbadane góry na ziemi".

Źródło: alpinist.com

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2026-05-05
GÓRY
 

Szlak wysokiego wybrzeża – Hoga Kustenleden

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2026-04-23
GÓRY
 

Trekking w krainie czarów - Islandia

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2026-04-09
GÓRY
 

Pico – widoki z kosmosu

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2026-04-08
GÓRY
 

Kreta – prawdziwie narciarska wyspa

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2026 Goryonline.com