facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2013-08-26
 

Debiutanci w Alpach

18 sierpnia Sasha DiGiulian, po swoim debiucie na Bellaviście przeszła jeszcze jeden klasyk Dolomitów, Camilotto Pellissier. Z kolei Dave MacCleod debiutował w alpejskim wspinaniu na... najtrudniejszej drodze klasycznej Eigeru, Pacienca 8a.

Camilotto Pellissier

Sasha i Edu Marin po szybkim przejściu Bellavista, obrali za cel Camilotto Pellissier, równie słynny klasyk na północnej ścianie Cima Grande. 11 wyciągowa droga została wytyczona w 1967 roku, a uklasyczniona w 2003 roku przez Mauro „Bubu” Bole, który zaproponował wycenę 8b. Kolejne powtórzenia sugerowały obniżenie wyceny kluczowego wyciągu (od 7c do 8a/a+), jednakże i tak na drodze znajduje się sześć wyciągów od 7a+ w górę. Pierwsze jednodniowe przejście miało miejsce w 2011 roku.Linia Camilotto Pellissier. Fot. climbandmore.com


Styl przejścia jest bardzo dobry. Sasha i Edu poprowadzili każdy wyciąg onsajtem (pomimo mokrych chwytów i wcześniejszych obrywów), w tym Sasha dwa najtrudniejsze wyciągi (zasugerowała dla kluczowego wyciągu wycenę 7c+).Sasha po przejściu drogi. Fot. Edu Marin


Jest to pierwszy kobiecy onsajt i przejście jednodniowe Camilotto Pellissier. Dotychczas ta droga miała dwa klasyczne przejścia. Ines Papert i Alexandra Schweikart zrobiły ją klasycznie, lecz w kilka dni. Stephanie Bodet przeszła sześć kluczowych wyciągów, lecz zabrakło jej pięciu ostatnich wyciągów.
 
Pacienca

Calum Muskett i Dave MacLeod podczas swojego tripu w alpach szwajcarskich dokonali szybkiego powtórzenia drogi Pacienca 8a.
8a, czy herbatka? Fot. Alexandre Buisse
 


Dwójka Brytyjczyków - zmieniając się na prowadzeniu - przeszła każdy wyciąg klasycznie. W tym  onsajtem do 7a+, a trudniejsze wyciągi RP. Obaj przeszli kluczowy wyciąg.
 
Droga została wytyczona w 2003 roku przez Ueli Stecka i Stephana Siegrista, lecz nie mogli jej przejść w pełni klasycznie. Dopiero w 2008 roku Steck przeszedł ją w całości klasycznie. Pierwszego powtórzenia doczekała się w 2011 roku, za sprawą Davida Lamy, który uznał ją na najtrudniejszą pokonaną przez siebie drogę Alp. W tym czasie miał już na koncie Bellavista 8c, Voie Petit 8b.
 
Poszczególne wyciągi są wycenione na: 6b, 6a, 6a+, 7c, 7c, 7a, 8a, 7a+, 6b+, 6a+, 6a+, 7c, 7c+, 7b, 7a, 6a, 7a+, 7c, 7a, 6c+, 6b, 6b, 6c+.

Panowie spotkali się w Chamonix i pomimo różnorodnej formy (Calumn był w zdecydowanej formie, a Dave od paru tygodni ze względów rodzinnych się nie wspinał, poza kilkoma sesjami na chwytotablicy) zdecydowali się na przejście Pacienca 8a.
 
Po przeczekaniu trzech dni złej pogody zdeponowali sprzęt u podstawy drogi i wstawili się w pierwsze wyciągi drogi (włączając w to kluczowy wyciąg za 8a). W przeciągu paru następnych dni pracowali nad poszczególnymi wyciągami.Dave w kluczowym miejscu Pacienca. Fot. Alexandre Buisse

 
Podczas finalnego ataku obaj czuli się w miarę dobrze i mieli duże parcie, aby skończyć wspinanie na tej ścianie :). Już po zejściu do Grindenwaldu, okazało się, że spóźnili się na ostatnią kolejkę, przez co musieli iść na piechotę, co dla Dave`a było dość dużym wyzwaniem, ze względu na rany na stopach, z powodu niedopasowanych butów wspinaczkowych.

Źródło: climbing.com, blog Dave`a MacLeoada

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2022-07-08
GÓRY
 

Rocznica pierwszego wejścia na Gaszerbrum II

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
2022-03-28
GÓRY
 

Red Bull Szybka Tura

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-25
GÓRY
 

Dni Lawinowo-Skiturowe dla Ukrainy

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-14
GÓRY
 

Jurek Łabęcki – Kaskader z Bronowic

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com