facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2013-05-12
 

Czyste Tatry 2013 – dołącz do akcji! Zostań wolontariuszem

Dużymi krokami zbliża się druga edycja akcji „Czyste Tatry”. 6 lipca ochotnicy wyruszą na szlaki, by pokazać, jak nie śmiecić i zostawić czyste góry. Dołącz do akcji! Zarejestruj się jako wolontariusz na www.czystetatry.pl!
Rocznie Tatrzański Park Narodowy odwiedza ok. 3 mln turystów. Niestety idzie za tym masowe zaśmiecanie szlaków. Codziennie z terenu Tatrzańskiego Parku Narodowego wywożone są śmieci. Jednak nie wpływa to na zachowanie niektórych turystów – nadal wielu z nich pozostawia po sobie śmieci: pety, papiery, resztki, jedzenia, plastikowe butelki, puszki, etc. Czy wiecie, że w pozostawionej na szlaku plastikowej butelce giną małe zwierzęta – owady i ssaki? Nie wspominając już o tym, ile taka butelka się rozkłada… Papiery po kanapkach i resztki jedzenia
zwabiają niedźwiedzie i lisy, przyczyniając się do procesu synantropizacji: drapieżniki zatracają swoją dzikość, poszukując pożywienia w pobliżu siedzib ludzkich, grzebiąc w śmietnikach…

Nie czekajmy,
aż firma sprzątająca lub wolontariusze Tatrzańskiego Parku Narodowego pozbierają śmieci, które widzimy na szlakach – zabierzmy swoje śmieci z sobą, a także te, które być może zobaczymy na szlaku! Zadbajmy o Czyste Tatry!

Finał akcji „Czyste Tatry 2013” odbędzie się 6 lipca. Tego dnia wolontariusze podzieleni na szlaki wyruszą sprzątać Tatry. Akcja będzie miała też akcent międzynarodowy, gdyż włączą się do niej wolontariusze słowaccy. Celem wydarzenia nie jest jednorazowa akcja sprzątania. Organizatorzy akcji chcą pokazać, jak nie śmiecić, zwrócić uwagę, że śmiecenie to „obciach”. Chętni na szlaki wyruszą wcześnie rano. O godzinie 14 przekażą sobie pozdrowienia z tatrzańskich szczytów. Śmieci zniosą z gór i pozostawią w wyznaczonych miejscach. To nie wszystko.

Na Dolnej Równi Krupowej w Zakopanem stanie Base Camp
. Planowane jest tam wiele atrakcji. Szczegóły wkrótce! Czy wiecie, że ambasadorami akcji zostały takie znane postacie, jak m.in. Robert Makłowicz, Sebastian Karpiel Bułecka, Marcin Daniec, Włodzimierz Szaranowicz, Piotr Cyrwus, Grażyna Torbicka? Wszyscy popierają ideę „Czystych Tatr”. Wkrótce ambasadorów akcji będziecie mogli zobaczyć w cyklu reportaży emitowanym w TVP2! Cykl poprowadzą Anna Popek - dziennikarka i prezenterka, która od początku wspiera akcję, oraz Rafał Sonik – przedsiębiorca, sportowiec, którego sukcesy w Rajdzie Dakar śledziło z pewnością wielu z was!


Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Czysta Polska. W akcję zaangażowany jest Tatrzański Park Narodowy, który wspiera przedsięwzięcie logistycznie i organizacyjnie. Nad bezpieczeństwem uczestników akcji czuwać będą ratownicy TOPR.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli:
Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego, Janusz Majcher – Burmistrz Zakopanego.

Zapraszamy do udziału w akcji! Aby dołączyć, poznaj szczegóły i zarejestruj się na
www.czystetatry.pl.
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2021-09-07
HYDEPARK
 

Krzysztof Koziołek – „Biały pył. Piekło na K2”

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-07-14
HYDEPARK
 

Via ferraty - spotkanie z Sebastianem Fijakiem

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-07-08
HYDEPARK
 

6. Zakopiański Festiwal Literacki – 9-11 lipca 2021

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com