facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2018-06-29
 

Czyste Tatry - 7. edycja projektu sprzątania Tatr

Zbliża się finał 7. edycji projektu Czyste Tatry – przedsięwzięcia jednoczącego wszystkich, którym leży na sercu dobro polskiej przyrody. Już 29 i 30 czerwca tysiące wolontariuszy wyjdą ponownie na tatrzańskie szlaki, aby wraz z Janem Niezbędnym sprzątać góry i budować świadomość ekologiczną.


Wszystko zaczęło się w 2012 roku, kiedy to na Górną Równię Krupową zjechali pierwsi miłośnicy gór, żeby posprzątać po turystach. Od tamtej pory, w ciągu sześciu lat, niemal 12,5 tysiąca wolontariuszy zebrało ponad 4500 kilogramów śmieci do ekologicznych worków Jana Niezbędnego, który jest partnerem strategicznym projektu.

 

- Uczestniczymy w Czystych Tatrach od samego początku, bo zależy nam na zachowaniu dzikiej polskiej przyrody w jej niezmienionym kształcie. Ale przede wszystkim chcielibyśmy, aby coraz więcej Polaków zastanowiło się dwa razy, zanim zostawi puszkę czy butelkę w lesie. Aby zrozumieli, że środowisko to nasze dobro narodowe, z którego wspólnie korzystamy i o które powinniśmy wspólnie dbać – mówi Bartłomiej Szakiewicz, Marketing Manager Household, Sarantis Polska.   

 

Na wolontariuszy Czystych Tatr będzie jak zawsze czekał przygotowany przez Jana Niezbędnego obszerny, w pełni wyposażony namiot, pełniący rolę kuchni, jadalni, świetlicy, w którym będzie można się posilić, odpocząć i spotkać z innymi ekopasjonatami. Do dyspozycji uczestników projektu będą: ekspres do kawy, kuchenki elektryczne, garnki i patelnie, czajniki do wody, naczynia jednorazowe, ławy i stoły, suszarki na ubrania, a nawet deski do prasowania z żelazkami. Ale to nie wszystko.

 

- Każdy wolontariusz przed wyjściem na szlak otrzyma od nas specjalny workoplecak w widocznym, żółtym kolorze, w którym znajdzie niezbędne do sprzątania rękawice ochronne oraz worki na śmieci Eko Natura z dodatkiem d2w, dzięki któremu ich proces degradacji rozpoczyna się już po 18-24 miesiącach. Przygotowaliśmy ponad 4000 takich pakietów. Dodatkowo znajdą się w nich także produkty marek, wchodzących w skład naszej Grupy, czyli dezodorant STR8 i C-THRU oraz emulsja do opalania Kolastyna – zapowiada Mieszko Miazga, Junior Brand Manager, Sarantis Polska.

 

 

 

Czyste Tatry to jednak nie tylko praca na rzecz środowiska – to również czas na relaks i zabawę! Jan Niezbędny jak co roku przygotuje Strefę Wypoczynku, w której będą namioty, materace i leżaki dla strudzonych, a w piątek i sobotę zaprasza na ognisko. Równolegle odbywać się będą dwa cykle warsztatów. Zajęcia kulinarne poprowadzi popularny szef kuchni i bloger Mariusz Kuś, czyli Big Fat Daddy. Natomiast warsztaty edukacji ekologicznej poświęcone segregowaniu śmieci, dedykowane będą najmłodszym. Dla maluchów zaplanowane są również zabawy sportowe i plastyczne, tańce animacyjne, malowanie twarzy, zabawy na minidmuchańcach i balonowe zoo. 

 

- Staramy się wszelkimi sposobami angażować jak największą ilość osób w tę ważną inicjatywę, stąd nasze konkursy w mediach społecznościowych i szereg atrakcji na miejscu, m.in. niezwykle widowiskowe bicie rekordu Guinnessa, na które wszyscy czekamy. Cieszymy się, że co roku przybywa ochotników na szlakach, a do projektu dołączają znane twarze, które poprzez swoją rozpoznawalność promują świadomość ekologiczną i poczucie odpowiedzialności za środowisko – mówi Bartłomiej Szakiewicz. 

 

 

 

 

Wśród wolontariuszy Czystych Tatr będzie można spotkać Rafała Sonika, zwycięzcę Rajdu Dakar, sześciokrotnego zdobywcę Pucharu Świata FIM i prezesa Stowarzyszenia Czysta Polska. Do ekipy dołączyli również youtuberzy, którzy w ramach Małopolska EkoMeetUp i pod wodzą ReZigiusza, będą zachęcać młodych ludzi do udziału w wielkim sprzątaniu Tatr. O górach będą opowiadać himalaiści Krzysztof Wielicki i Artur Małek. A wieczorem, specjalnie dla wszystkich uczestników wydarzenia, zagrają Pudelsi i Łąki Łan.

 

Podczas tegorocznej edycji odbędzie się próba ustanowienia rekordu w układaniu największego wzoru z materiałów, które mogą zostać poddane recyklingowi, czyli jednorazowych kubeczków dostarczonych przez Jana Niezbędnego. Wzór będzie przedstawiał symbol województwa Małopolskiego. Uroczyste mierzenie mozaiki odbędzie się 30 czerwca o godz. 17:00 i jeśli będzie miała co najmniej 100 metrów kwadratowych, Czyste Tatry pobiją kolejny rekord Guinnessa!

 

Wolontariusze mogą wciąż rejestrować się na stronie www.CzysteTatry.pl. Dołącz do Ekipy Jana Niezbędnego i innych miłośników polskiej przyrody! Do zobaczenia w Zakopanem!   

 

 

 

 

 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Piotr Gruszkowski
 
2024-04-04
WYDARZENIA
 

KIERAT 2024 – 19. edycja kultowych zawodów

Komentarze
0
 
 
Piotr Gruszkowski
 
2024-03-20
WYDARZENIA
 

11. Dni Lawinowo-skiturowe

Komentarze
0
 
 
Piotr Gruszkowski
 
2023-11-08
WYDARZENIA
 

Wystawa „Spojrzenie z góry. Archiwum Wady Rutkiewicz”

Komentarze
0
 
 
Piotr Gruszkowski
 
2023-07-28
WYDARZENIA
 

Wystawa „Skały”

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com